Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

USA: virus napadl platební karty

  1:00aktualizováno  1:00
Společnost MasterCard na konci minulého týdne oznámila, že počítačoví piráti ve Spojených státech amerických ohrozili pomocí viru až 40 milionů platebních karet. Necelých 14 milionů karet z celkového počtu patří právě MasterCard.

Její konkurent Visa hlásí podle svého mluvčího ohrožení zhruba 22 milionů karet.

V současnosti je ve Spojených státech v oběhu okolo 1,1 miliardy platebních karet. Vyplývá to z údajů zveřejněných tzv. Nilsonovou zprávou sledující průmysl platebních karet.

MasterCard se snaží zabránit panice tvrzením, že podle ní je přímo ohroženo pouze několik desítek tisíc z celkového počtu napadených karet.

Mluvčí MasterCard Sharon Gamsinová navíc sdělila, že narušitel či narušitelé nemohli zjistit adresy ani čísla důchodového pojištění, takže nemohou zneužít cizí identitu.

Mohli se "jen" dostat ke jménům, bankám a číslům kont, aby ukradli z karet peníze.
Vyšetřování případu, který patří podle agentury Reuters k největším událostem v historii, kdy byla tímto způsobem ohrožena finanční data, se ujala FBI.

"Vypadá to jako na zápis do Guinnessovy knihy rekordů," definoval velikost útoku Richard Smith, americký odborník na bezpečnost osobních a finančních dat.

K narušení bezpečnosti karet došlo v Atlantě
Podle dosavadních výsledků vyšetřování k narušení bezpečnosti platebních karet došlo v Atlantě, a to zhruba před měsícem u zpracovatele plateb pro banky a obchodníky, společnosti CardSystems Solutions.

Podle této firmy FBI nařídila informace o útoku nezveřejňovat, a CardSystems Solutions se proto pozastavila nad krokem MasterCard, jež o útoku poprvé informovala v pátek.

FBI na to kontrovala prohlášením, že se nesnažila nic utajovat a že pouze doporučila nezveřejňovat citlivé podrobnosti o případu. K průniku byl podle dosavadního vyšetřování využit speciální virus, jenž vyhledává určitý typ finančních transakcí, získává z nich data o spotřebitelích a snaží se pak z jejich kont vybrat peníze.

Není jasné, zda útoku nepomohl někdo ze zaměstanců
Zatím není jasné, zda byla firma CardSystems Solutions napadena útokem zvenčí, či zda počítačovým pirátům, takzvaným hackerům, nepomohl někdo ze zaměstnanců společnosti.

Nejde zdaleka o první případ, kdy se pirátům podařilo v Americe narušit bezpečnost určitých finančních údajů. Podobné případy oznámily jen před pár týdny i velké banky, jako je Citigroup a Bank of America. O vážnosti celé situace svědčí i to, že američtí zákonodárci začali urychleně pracovat na změnách zákonů, jež by lépe chránily zákazníky v éře, kdy roste význam internetu a dat v elektronické podobě.

BEZ FRONTY. McDonald's v USA umí číst karty bez kontaktu s terminálem.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...Najdete na iDNES.cz