Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

USA vykoupí od bank toxická aktiva za bilion dolarů

  15:28aktualizováno  18:41
Americké banky se budou moci výhodněji zbavit toxických aktiv v hodnotě jednoho bilionu dolarů. Vláda Spojených států přibližně za desetinu ceny rizikové pohledávky vykoupí a bankám tak pomůže zlepšit situaci okamžitým přísunem hotovosti.

Wall Street - Finanční centrum na Wall Street je i přehlídkou luxusních vozů. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Plán, který má odrazit banky od pomyslného dna, představil americký ministr financí Timothy Geithner. 

Americká vláda bude ve spolupráci se soukromými investičními fondy vykupovat od bank takzvaná toxická aktiva. Jde například o cenné papíry vázané na hypotéky, jejichž hodnota stále klesá, banky je musí přeceňovat a tím jim narůstá ztráta.

Američané použijí peníze k nastartování nového programu, který bankám pomůže od špatných aktiv v objemu až jednoho bilionu dolarů (až 20 bilionů Kč).

"Odstranění toxických aktiv a stabilizace finančního sektoru je klíčem k řešení finanční krize... Důležité bude, aby plánu porozuměli a uvěřili mu lidé na finančních trzích. Vyznat se v návrzích (ministra financí) Timothyho Geithnera není totiž zcela triviální," citovala ČTK hlavního ekonomika Patria Finance Davida Marka. Podle něj by objem prostředků ve výši jednoho bilionu dolarů řešil podstatnou část problému. Hlavní komplikací ovšem podle Marka zůstává ocenění toxických aktiv.

Spojené státy vynaloží na odkup špatných aktiv z portfolií bank 75 až 100 miliard. Část peněz poskytnou také soukromé investiční fondy. Podle serveru Times Online dosud není jasné, kolik peněz soukromý sektor poskytne. Poradkyně Bílého domu Christina Romerová však uvedla, že by se investoři mohli na výkupu podílet až osmi procenty.

Toxická aktiva

Představují například nesplacené úvěry či další finanční produkty, které rychle ztratily na hodnotě a v době krize zatěžují řadu bank.

Program má tři části a peníze z něj budou postupně uvolňovány přes účty Federálního rezervního systému (Fed), který v USA plní roli centrální banky, a Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC). Pomocí těchto finančních prostředků budou veřejně-soukromá investiční partnerství kupovat špatná aktiva.

Ministerstvo zpočátku zaměstná pět investičních manažerů, později možná i více. Manažeři ale podle agentury Reuters budou muset prokázat, že jsou schopni ze soukromých zdrojů zajistit až 500 milionů dolarů. Ty pak využijí právě na odkupy aktiv.

Zájemci o místa investičních manažerů se ministerstvu mohou hlásit do 10. dubna. Úspěšní uchazeči budou informováni do 1. května.

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Turecko přitvrdilo, některé americké zboží zatíží více než stoprocentním clem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řeční v Ankaře (24. prosince 2017)

Turecko prudce zvýšilo cla na dovoz některého amerického zboží, včetně osobních aut, alkoholu či tabáku. Vyplývá to z...

Další test proti Roundupu: nebezpečný glyfosát je v dětských cereáliích

Cereálie (ilustrační snímek)

Americká organizace Skupina pro ochranu krajiny přišla s novým testem, který přináší další střelivo odpůrcům přípravků...

Trump hrozí Turecku dalšími sankcemi, pokud nepropustí pastora

Americký prezident Donald Trump před jednáním s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem...

Spory mezi Amerikou a Tureckem se ještě více vyhrocují. Prezident Donald Trump pohrozil Ankaře dalšími ekonomickými...

Najdete na iDNES.cz