Wall Street - Finanční centrum na Wall Street je i přehlídkou luxusních vozů.

Wall Street - Finanční centrum na Wall Street je i přehlídkou luxusních vozů. | foto: Dan Materna, MAFRA

USA vykoupí od bank toxická aktiva za bilion dolarů

  • 5
Americké banky se budou moci výhodněji zbavit toxických aktiv v hodnotě jednoho bilionu dolarů. Vláda Spojených států přibližně za desetinu ceny rizikové pohledávky vykoupí a bankám tak pomůže zlepšit situaci okamžitým přísunem hotovosti.

Plán, který má odrazit banky od pomyslného dna, představil americký ministr financí Timothy Geithner. 

Americká vláda bude ve spolupráci se soukromými investičními fondy vykupovat od bank takzvaná toxická aktiva. Jde například o cenné papíry vázané na hypotéky, jejichž hodnota stále klesá, banky je musí přeceňovat a tím jim narůstá ztráta.

Američané použijí peníze k nastartování nového programu, který bankám pomůže od špatných aktiv v objemu až jednoho bilionu dolarů (až 20 bilionů Kč).

"Odstranění toxických aktiv a stabilizace finančního sektoru je klíčem k řešení finanční krize... Důležité bude, aby plánu porozuměli a uvěřili mu lidé na finančních trzích. Vyznat se v návrzích (ministra financí) Timothyho Geithnera není totiž zcela triviální," citovala ČTK hlavního ekonomika Patria Finance Davida Marka. Podle něj by objem prostředků ve výši jednoho bilionu dolarů řešil podstatnou část problému. Hlavní komplikací ovšem podle Marka zůstává ocenění toxických aktiv.

Spojené státy vynaloží na odkup špatných aktiv z portfolií bank 75 až 100 miliard. Část peněz poskytnou také soukromé investiční fondy. Podle serveru Times Online dosud není jasné, kolik peněz soukromý sektor poskytne. Poradkyně Bílého domu Christina Romerová však uvedla, že by se investoři mohli na výkupu podílet až osmi procenty.

Toxická aktiva

Představují například nesplacené úvěry či další finanční produkty, které rychle ztratily na hodnotě a v době krize zatěžují řadu bank.

Program má tři části a peníze z něj budou postupně uvolňovány přes účty Federálního rezervního systému (Fed), který v USA plní roli centrální banky, a Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC). Pomocí těchto finančních prostředků budou veřejně-soukromá investiční partnerství kupovat špatná aktiva.

Ministerstvo zpočátku zaměstná pět investičních manažerů, později možná i více. Manažeři ale podle agentury Reuters budou muset prokázat, že jsou schopni ze soukromých zdrojů zajistit až 500 milionů dolarů. Ty pak využijí právě na odkupy aktiv.

Zájemci o místa investičních manažerů se ministerstvu mohou hlásit do 10. dubna. Úspěšní uchazeči budou informováni do 1. května.

,