Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úspěch české ekonomiky je zaplacený dluhy

  1:00aktualizováno  1:00
Demisí premiéra Jiřího Paroubka a jeho ministrů z minulého týdne končí funkční období čtvrté sociálnědemokratické vlády od roku 1998. Posunulo se během jejich řízení věcí veřejných Česko o kus dopředu? Jsme bohatší a spokojenější? Mohli jsme se mít ještě lépe?
Odcházející vláda může děkovat kabinetu Miloše Zemana v prvních letech vládnutí ČSSD. Ilustrační foto

Odcházející vláda může děkovat kabinetu Miloše Zemana v prvních letech vládnutí ČSSD. Ilustrační foto | foto: MF DNES

A hlavně, máme před sebou nadějnou budoucnost? Na tyto otázky se pokusí MF DNES odpovědět ve speciálním tématu "Účet po vládě ČSSD".

Vlády sociální demokracie odcházejí za rekordního růstu ekonomiky, relativně malého zdražování vyjádřeného inflací, v době nízkých úroků, zvyšující se životní úrovně. Naopak za sebou zanechávají obří rozpočtové schodky, nezvládnutý růst sociálních výdajů, více než čtyři sta tisíc nezaměstnaných.

Lidé jsou spokojeni a měřeno jejich peněženkami, mají podle zjištění statistiků v ekonomiku důvěru a plánují dál utrácet.

Ekonomika nebývale roste
Odcházející vláda může děkovat kabinetu Miloše Zemana v prvních letech vládnutí ČSSD. Ta si může na svůj účet připsat kroky, které dnes zčásti ekonomiku pohánějí. Podle ekonomů jde především o podporu zahraničních investic, která přilákala desítky firem ze zahraničí. Ty pomáhají snižovat nezaměstnanost a táhnou svým exportem růst dalších firem.

Ještě důležitější byl vstup do Evropské unie a pád posledních bariér, které volný obchod brzdily. Vlády také pracovaly na zlepšení zákonů upravujících podnikání a investice.

Podle bývalého ministra financí Zemanovy vlády a dnešního hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka lze přičíst nynější rychlý růst ekonomiky vládě zhruba z jedné třetiny. Zbytek připadá hlavně na poptávku a zájem o české zboží v cizině.

Díky rychlému růstu hospodářství se úspěšně zaplňovala i státní pokladna. Zatímco v roce 1999 Zemanova vláda vybrala na daních a sociálním pojištění 688 miliard korun, Paroubkova vláda se loučí s plánem na rok 2007 ve výši 1219 miliard, tedy téměř dvojnásobkem.

Mnohem rychleji – více než trojnásobně – však za stejnou dobu rostly deficity veřejných financí. Ještě v roce 1999 to bylo 275 miliard, ale letos už 855 miliard korun. Vláda si pochvaluje, že díky rychlému růstu si zadlužování může dovolit.

"Deficity veřejných financí byly v roce 2004 i 2005 výrazně nižší, než kolik byl původně vytyčený cíl," uvedla letos v červnu vláda v hodnocení svého působení. Naopak ekonomové tvrdí, že výhody zdravého ekonomického růstu má stát využít ke splácení starých dluhů, nikoli k vytváření nových a ještě vyšších.

Nebývale rostou i dávky
A na co jdou peníze z daní a státních dluhů? Valná většina pokrývá raketově se zvyšující sociální výdaje. V předvolebním boji koaliční vláda i za podpory opozice rozpoutala smršť slibů vyšších sociálních dávek, které vyjdou hodně draho.

Pro srovnání – v roce 1999 šlo ze státní pokladny na důchody a sociální dávky 305 miliard korun. Ale příští rok už to má být 473 miliard korun. "Vzhledem k tomu, že v období vysokého růstu ekonomiky stoupají sociální dávky rekordním tempem, je příměr projíst růst na místě," říká analytik Atlantik FT Jan Schiesser.

Problém je, že kvůli rostoucím výdajům na sociální dávky nezbývají peníze na vědu, výzkum, školství či stavbu silnic. To jsou věci, které by pomohly do budoucna, až nebude zájem jen o jednoduše montované zboží.

"Všechny vlády se holedbaly, že věda a školství jsou priority, ale zůstalo jen u slov," říká analytik David Marek z Patria Finance. Na vědu jde zhruba 1,3 procenta výkonu ekonomiky, což je pod průměrem EU ve výši dvou procent.

Netknutou oblastí jsou důchody a zdravotnictví, kde žádné významnější zásahy vlády neprovedly. Například u důchodů politici jen mírně posunuli věk odchodu do penze a zpřísnili předčasné odchody do důchodu. Omezení chvíli odrazovala, ale ne dlouho a teď už počty lidí hlásících se do důchodu opět narůstají.

"Zdaleka největší problém je, že vláda nedodržuje závazek valorizovat penze jen podle zákonem stanoveného tempa," připomíná Mertlík. Uvedený slib si vláda dala v reformě veřejných financí schválené před třemi lety. Letos i příští rok však přidává důchodcům více, než ukládá zákon.Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Čínské balíky se budou do Evropy rozvážet ze skladu u Prahy

Ilustrační snímek

Čínská společnost Huajie v Pavlově u Prahy buduje celoevropskou logistickou základnu pro internetové obchody z Číny....

Skončila šéfka pozemkového úřadu Maradová

Svatava Maradová, ředitelka Státního pozemkového úřadu

Ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová po dohodě s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem...

Najdete na iDNES.cz