Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ústavní soud hrubě podcenil rozsah zvýšení penzí, zní ze všech stran

  • 1061
Máloco sblížilo politickou i odbornou reprezentaci jako verdikt Ústavního soudu, že mají lidé s vyššími příjmy dostávat po odchodu do důchodu vyšší penze. Hosté Otázek Václava Moravce varovali, že šéf soudu Pavel Rychetský se hrubě mýlí, když mluví o změně pro pět až osm tisíc lidí.

Ústavní soud politiky nejprve nadzvedl 16. dubna, když rozhodl, že lidem s vyššími příjmy patří vyšší penze.

Podruhé pak v sobotu, kdy předseda soudu Pavel Rychetský Právu řekl, že "případ, který jsme posuzovali, se dotýká řádově pěti, možná osmi tisíc lidí. Představa, že to bude stát desítky miliard, nebo ještě více, je prostě falešná. Je to tak malé procento, nebo promile, že se to zásadním způsobem neprojeví."

Jenže třeba expert komise ministerstva financí pro přípravu důchodové reformy Vladimír Bezděk v nedělních Otázkách Václava Moravce mínil, že se změna bude týkat "spíš desítek tisíc lidí než stovek či jednotek tisíců".

jak se v česku počítají penze

Důchody se v Česku skládají ze dvou složek, a to z pevně stanovené základní výměry a procentní výměry, která závisí na příjmech člověka v rozhodném období pro výpočet důchodu (právě tou se soudci zabývali).

Napadené ustanovení § 15 zákona o důchodovém pojištění nyní zní: Výpočtovým základem je osobní vyměřovací základ, pokud nepřevyšuje částku 10 500 Kč. Převyšuje-li osobní vyměřovací základ částku 10 500 Kč, stanoví se výpočtový základ tak, že částka 10 500 Kč se počítá v plné výši, z částky osobního vyměřovacího základu nad 10 500 Kč do 27 000 Kč se počítá 30 % a z částky osobního vyměřovacího základu nad 27 000 Kč se počítá 10 %.

Podle rozhodnutí Ústavního soudu je však tento výpočet nepřiměřený vůči lidem, kteří státní pokladně odváděli na daních vysoce nadprůměrné částky, a proto se musí změnit, aby byl vůči těmto lidem spravedlivější a zaručil jim důstojnější lidskou existenci.

"Jsou to desítky tisíc lidí - vezměte si mzdové rozdělení, kolik lidí je v úrovni dvojnásobku průměrné mzdy a více, to jsou procenta lidí," přidal se prezident asociace penzijních fondů a exministr financí za ČSSD Jiří Rusnok. Druhý muž pravicové TOP 09 Miroslav Kalousek varoval, že dopady nálezu soudu by byly v desítkách miliard, pokud politici včas nepřipravili patřičnou legislativu.

Náměstek ministerstva financí Bohdan Hejduk zatím nechtěl spekulovat, kolika lidí by se změna v důchodech, tak jak k ní dojde po verdiktu soudu, dotkne. "Do konce května to bude ministerstvo financí mít spočítané," řekl.

Kalousek se shodl s náměstkem Hejdukem i místopředsedou KDU-ČSL Pavlem Horákem v tom, že rozhodnutí Ústavního soudu nepůjde "obejít" terminologickou kličkou. "Když se tomu bude říkat jinak, pak už nikdo nemůže zpochybňovat poměr mezi důchodem a hrubou mzdou," navrhl totiž před pár dny ministr financí Eduard Janota. Přitom varoval, že na změnu, jaká vyplývá z nálezu soudu, prostě stát peníze nemá.

Reforma bude bolet, varovali ti, kteří nekandidují

Účastníci diskuse se také shodli na tom, že je důchodová reforma v brzké době důležitá. "V roce 2013 by byl deficit na důchodovém účtu 50 miliard. Reforma je nezbytná, jedině tak zajistíme, že Mezinárodní měnový fond neřekne důchodcům, že budou penze o 20 % nižší, jak se teď stane v Řecku," zmínil Kalousek zadluženou jihoevropskou zemi, která musela požádat o velkou mezinárodní pomoc.

Ministerstvo financí přitom připouští, že na konci letoška dluh na důchodovém účtu bude 35 miliard korun.

BĚH NA DLOUHOU TRAŤ

Vladimír Špidla

"V příštím volebním období by mělo dojít k rozhodnutí, jak by měla reforma vypadat. Realizace, to je otázka jedné generace," řekl Vladimír Špidla.

"V příštím volebním období by mělo dojít k rozhodnutí, jak by měla reforma vypadat, ale realizace, to je otázka jedné generace," řekl Špidla. Kalousek, jehož TOP 09 rozhodně kritizuje předvolební sliby ČSSD jako rozdavačné, přikyvoval.

Je nicméně dobré si uvědomit, že Jiří Rusnok, Vladimír Bezděk či Vladimír Špidla nekandidují v blížících se sněmovních volbách. Proto si mohou dovolit i přímočařejší formulace. "Tato země bude muset změnit své návyky a to bude samozřejmě bolet," varoval třeba Rusnok.

"Od kdy začneme ohledně důchodového systému s širokou veřejností mluvit nepopulisticky a dnešním třicátníkům, čtyřicátníkům řekneme pravdu, byť nebude příjemná?" nadhodil Vladimír Bezděk.