Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ústavní soud: Podnikat musí být dovoleno i tomu, kdo porušil zákon

  10:27aktualizováno  14:42
Ústavnímu soudu se nelíbí, že lidé se záznamem v trestním rejstříku nesmějí podnikat. Soud dnes rozhodl, že paragraf, který podmínku bezúhonnosti definuje, je v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Přesto kontroverzní část zákona nezrušil.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

SMS zdarma

Pokud si objednáte SMS zpravodajství portálu iDNES.cz, budete mít službu první měsíc zdarma a potom za 29 Kč/měsíc. Platí pro zákazníky O2. Více zde

"Je to omezení práva na podnikání, samozřejmě je to přiměřené, pokud trestná činnost byla v souvislosti s podnikáním nebo pokud to byl závažný trestný čin," řekl iDNES.cz mluvčí Ústavního soudu Michal Spáčil.

"Pokud ale někoho před deseti lety chytili, jak jel opilý na kole, tak není možné mu z toho důvodu nevydat živnostenský list," dodal.

Také Petr Novotný z advokátní kanceláře  Ambruz & Dark tvrdí, že podnikání by mělo být zakázáno pouze tehdy, pokud trestná činnost s podnikáním souvisela.

"Jestliže však trestná činnost s podnikáním nesouvisela a pachatel si svůj trest uložený soudem odpykal, je těžké zdůvodnit, proč by měl být dále omezen ve svém ústavou zaručeném právu podnikat," řekl iDNES.cz Novotný.

Ústavní soud nicméně část zákona, která takto omezuje podnikání, nezrušil. Jeho rozhodnutí se totiž týká starého zákona, který přestal platit v červnu 2008. Neplatným zákonem se soud zabýval proto, že dostal podnět od Krajského soudu v Plzni. Soud nižší instance řešil případ, na který se vztahoval zákon před novelizací.

V nové legislativě ovšem podmínka o bezúhonnosti zůstává. A k jejímu zrušení nemůže dojít do té doby, než opět nějaký ze soudů požádá Ústavní soud, aby rozhodl o protiústavnosti paragrafu.

O omezení podnikat by se přitom podle Petra Novotného mohlo rozhodnout v rámci trestního řízení. "V případech, kdy by okolnosti spáchaného trestného činu vyvolávaly potřebu omezit pachatele do budoucna v jeho podnikání, nechť se o tomto omezení rozhodne v rámci trestního řízení tak, aby bylo součástí trestu uloženého soudem," dodal Novotný.

Kdo nesmí podnikat

Podle zákona nemůže podnikat ten, kdo spáchal trestný čin úmyslně a zároveň mu byl uložen nepodmíněný trest odnětí svobody na nejméně jeden rok. Pokud ale trestný čin způsobil v souvislosti s dřívějším podnikáním, nemůže získat oprávnění ani v případě, že byl odsouzen na dobu kratší než jeden rok.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Další z rubriky

OBRAZEM: Aktivisté ve slepičích maskách zaplnili tramvaje

Happening Obránců zvířat na podporu kampaně proti chovu slepic v klecích.

Několik desítek aktivistů ve škraboškách a kostýmech slepic ze spolku Obraz - Obránci zvířat se v pondělí snažilo při...

Ovocná limonáda Vitacit. Nápoj, který do pádu socialismu nikdo nepil

Ilustrační snímek

Téměř před padesáti lety se zrodil v továrně na výrobu kyseliny citronové prášek na bázi kyseliny citronové a cukru...

Kafíčko za 65 korun. Nárůst turistů zdražil v Česku ubytování i restaurace

Ilustrační snímek

Stále více Čechů tráví část dovolené v tuzemsku. Jen během letošního prvního pololetí se počet domácích návštěvníků...

Najdete na iDNES.cz