Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ústavní soud: Podnikat musí být dovoleno i tomu, kdo porušil zákon

  • 43
Ústavnímu soudu se nelíbí, že lidé se záznamem v trestním rejstříku nesmějí podnikat. Soud dnes rozhodl, že paragraf, který podmínku bezúhonnosti definuje, je v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Přesto kontroverzní část zákona nezrušil.

SMS zdarma

Pokud si objednáte SMS zpravodajství portálu iDNES.cz, budete mít službu první měsíc zdarma a potom za 29 Kč/měsíc. Platí pro zákazníky O2. Více zde

"Je to omezení práva na podnikání, samozřejmě je to přiměřené, pokud trestná činnost byla v souvislosti s podnikáním nebo pokud to byl závažný trestný čin," řekl iDNES.cz mluvčí Ústavního soudu Michal Spáčil.

"Pokud ale někoho před deseti lety chytili, jak jel opilý na kole, tak není možné mu z toho důvodu nevydat živnostenský list," dodal.

Také Petr Novotný z advokátní kanceláře  Ambruz & Dark tvrdí, že podnikání by mělo být zakázáno pouze tehdy, pokud trestná činnost s podnikáním souvisela.

"Jestliže však trestná činnost s podnikáním nesouvisela a pachatel si svůj trest uložený soudem odpykal, je těžké zdůvodnit, proč by měl být dále omezen ve svém ústavou zaručeném právu podnikat," řekl iDNES.cz Novotný.

Ústavní soud nicméně část zákona, která takto omezuje podnikání, nezrušil. Jeho rozhodnutí se totiž týká starého zákona, který přestal platit v červnu 2008. Neplatným zákonem se soud zabýval proto, že dostal podnět od Krajského soudu v Plzni. Soud nižší instance řešil případ, na který se vztahoval zákon před novelizací.

V nové legislativě ovšem podmínka o bezúhonnosti zůstává. A k jejímu zrušení nemůže dojít do té doby, než opět nějaký ze soudů požádá Ústavní soud, aby rozhodl o protiústavnosti paragrafu.

O omezení podnikat by se přitom podle Petra Novotného mohlo rozhodnout v rámci trestního řízení. "V případech, kdy by okolnosti spáchaného trestného činu vyvolávaly potřebu omezit pachatele do budoucna v jeho podnikání, nechť se o tomto omezení rozhodne v rámci trestního řízení tak, aby bylo součástí trestu uloženého soudem," dodal Novotný.

Kdo nesmí podnikat

Podle zákona nemůže podnikat ten, kdo spáchal trestný čin úmyslně a zároveň mu byl uložen nepodmíněný trest odnětí svobody na nejméně jeden rok. Pokud ale trestný čin způsobil v souvislosti s dřívějším podnikáním, nemůže získat oprávnění ani v případě, že byl odsouzen na dobu kratší než jeden rok.