Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ústavní soud: V insolvenčním řízení prostějovské textilky byly chyby

  14:15aktualizováno  14:29
V insolvenčním řízení s Oděvním podnikem Prostějov byly chyby. Potvrdil to Ústavní soud, když vyhověl stížnosti České spořitelny a firmy Reico Investments Alfa proti postupu Krajského soudu v Brně. Obě společnosti patří k věřitelům OP a vadilo jim, že je soud nenechal hlasovat na dubnové schůzi věřitelů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: OP Prostějov

Firmy se tak nemohly zapojit do hlasování o odvolání insolvenčního správce. Česká spořitelna přitom chtěla hlasovat pro odvolání správce Jaroslava Svobody.

Krajský soud v Brně už v pondělí zrušil rozhodnutí o prohlášení konkurzu na OP Prostějov. Vyhověl tak žalobě České spořitelny, podle níž bylo insolvenční řízení přiděleno samosoudci Janu Kozákovi v rozporu se zákonem o soudech a soudcích. Insolvenční řízení se tak vrátilo do fáze reorganizace. Postup soudce Kozáka Česká spořitelna kritizovala i v ústavní stížnosti. (viz předchozí článek)

Banka nemohla hlasovat kvůli tvrzení, že tvoří s OP koncern

Spořitelna je největším věřitelem podniku. Soudce Kozák ale rozhodl, že Česká spořitelna a Oděvní podnik tvoří koncern. Odůvodnil to tím, že banka má rozhodující vliv na fungování oděvní společnosti. Proto soudce nenechal zástupce banky hlasovat. Stejný postup se po sporné dubnové schůzi opakoval i později.

Spořitelna s tvrzením o koncernu nesouhlasí. Krajský soud v Brně prý porušil ústavně zaručené právo vlastnit majetek i právo na spravedlivý proces a vychýlil rozhodovací poměry v insolvenčním řízení. Banka podala Ústavnímu soudu ještě další stížnost, o níž soudci dosud nerozhodli.

Celková pohledávka České spořitelny u OP Prostějov činí zhruba 675 milionů korun. Z informací v insolvenčním rejstříku vyplývá, že své pohledávky vůči OP nárokuje 555 věřitelů. Celkem žádají 2,15 miliardy korun. Podnik už koncem srpna ukončil sériovou výrobu. Koncem listopadu začalo výběrové řízení na prodej výroby na míru, poslední funkční části firmy. Na začátku září podnik zaměstnával 490 lidí. V dobách, kdy OP provozoval své pobočné závody, pro něj pracovalo až 10 tisíc zaměstnanců.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Přívěsky už netáhnou, Pandora chce krizi řešit větším počtem prodejen

Náramek z limitované valentýnské edice, Pandora

Nepříznivý vývoj během posledních měsíců chce dánská šperkařská společnost Pandora zvrátit rychlejší expanzí. Ještě...

Málo lidí a nízké platy. Hamáček chce pro Českou poštu miliardu navíc

Ilustrační snímek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chce, aby Česká pošta ze státního rozpočtu místo současných 500 milionů korun mohla...

Tesla jede, ale prodělává miliardy korun

Tesla Model 3

Americký výrobce elektrovozů Tesla prohloubil ve druhém čtvrtletí ztrátu na rekordních 718 milionů dolarů (téměř...

Najdete na iDNES.cz