Ústavní soud zasáhl do přeměny drah

Ústavní soud zrušil části zákona o transformaci drah. Byly v rozporu s principem rovnosti a poskytovaly drahám výhody proti jiným případným zájemcům o provozování železniční dopravy. Dráhy teď musí požádat o licenci a nechat si ocenit majetek. Provozu se rozhodnutí nedotkne.

Více než nutnost žádat o licenci na železniční dopravu, což dosud České dráhy nemusely, se společnosti dotkne ocenění veškerého majetku. Na začátku roku se totiž někdejší státní podnik rozdělil na akciovou společnost České dráhy a Správu železniční cesty. Majetek se přitom mezi nástupnické firmy rozdlil bez předchozího ocenění.

To je nyní potřeba napravit a na vyčíslení přesné hodnoty tak čekají pozemky, nemovitosti a další majetek za zhruba osmdesát miliard korun.

Podle bývalého generálního ředitele drah Emanuela Šípa bude částka, která by měla připadnout akciové společnosti České dráhy dosáhnout asi deseti miliard. Zbytek připadne Správě železniční cesty.

Podle Šípa je ale nutno mít na paměti, že o některé pozemky v centrech měst vedou dráhy spory s obcemi. Na to upozornil i soud, který verdikt o ocenění podmínil tím, aby nebyla dotčena práva třetích osob.

Ocenění majetku musí dráhy provést do konce října.

Podle ředitele právního odboru generálního ředitelství Českých drah Jana Čermáka by rozhodnutí soudu nemělo mít dopad na provoz nebo cestující na železnici.

"Rozhodnutí Ústavního soudu nemá zpětnou účinnost, nemůže tedy ovlivnit založení a vznik obou nástupnických subjektů po zaniklé státní organizaci, nemůže se tedy ani dotýkat přechodu majetku. Nemá dopad na nerušené provozování drážní dopravy a provozování dráhy," dodala mluvčí drah Zdena Celá.

, ,