Byty společnosti CPI v Ústí nad Labem v Hrnčířské ulici.

Byty společnosti CPI v Ústí nad Labem v Hrnčířské ulici. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Ústečanka odmítla platit třikrát vyšší nájem, její případ řeší soud

  • 46
Ústecký okresní soud se v pondělí zabýval první žalobou týkající se výše nájmu v bytech společnosti CPI Byty miliardáře Radovana Vítka. Firma zažalovala ženu z Ústí, která odmítla platit od Nového roku za svůj byt 1+1 v Hrnčířské ulici třikrát vyšší nájem než dosud. Ženě se požadovaná částka zdá příliš vysoká.

"Dosud jsem tu za necelých 40 metrů čtverečních platila nájem 1 147 korun za měsíc, CPI po mně nyní chce 3 568 korun," uvedla žena, která si nepřála zveřejnit své jméno. Podle představ CPI by tedy měla platit třikrát vyšší nájemné než dosud.

CPI Byty v Ústí

Společnost CPI v Ústí nad Labem vlastní 2 565 bytů, z nichž v 1 770 do konce loňského roku platilo regulované nájemné, tedy necelých 30 korun za metr čtvereční.

Od letošního 1. ledna ale regulace padla a platí takzvané smluvní nájemné. CPI nyní chce dostat od nájemníků o desítky procent víc.

Lidé však proti skokovému nárůstu činže protestují a poukazují na to, že byty jsou mnohdy ve špatném stavu.

Právě proto, že na takové zvýšení nájmu nepřistoupila, společnost CPI Byty ji zažalovala. Právní zástupkyně společnosti CPI Byty Martina Jelínková před soudem několikrát uvedla, že CPI je stále připravená vyjednávat.

"Preferujeme mimosoudní vyrovnání, nechceme nájemníky zatěžovat. Navyšování nájmu by probíhalo postupně během tří let, teprve v roce 2013 by dosáhlo výše jmenované sumy," podotkla Jelínková.

Částku 3 568 korun za měsíc firma požaduje na základě znaleckého posudku, který si na tento byt nechala vypracovat. Podle ženy, která má byt pronajatý, se tu však žádný znalec podívat nebyl.

V domě je nepořádek, brání se nájemnice

"Byt je v centru města, obě okna má do ulice, takže do nich neustále svítí slunce. V domě je nepořádek, u vchodů se slézají feťáci. V přízemí domu je navíc restaurace s diskotékou, která bývá v provozu i do tří čtyř hodin ráno. Za těchto okolností se mi taková částka za 40 metrů čtverečních zdá docela vysoká," popsala žalovaná nájemnice.

Právní zástupkyně CPI Byty však upozornila, že tyto okolnosti jsou již ve znaleckém posudku započítané. Společnost se s nájemnicí snažila vyjednávat formou korespondence, ale i osobně.

Další žaloby

Před soudem měli v pondělí původně stanout čtyři nájemníci, kteří dosud nepřistoupili na nájemné, jež jim společnost CPI Byty navrhla.

Tři z těchto žalob však CPI stáhla, protože nájemníci nakonec na její podmínky přistoupili a podepsali dodatky k nájemním smlouvám.

Podaných žalob na vzdorující nájemníky je nicméně více, dá se tedy očekávat, že další soudy budou následovat.

"Bylo mi řečeno, že nemám platnou nájemní smlouvu. Když jim to nepodepíšu, nemusí mi ji prodloužit. Když podepíšu, slíbili mi nová plastová okna," sdělila nájemnice s tím, že se jí tento způsob jednání ze strany CPI nezdál.

Soud celý případ odročil - nechá si nyní vypracovat vlastní znalecký posudek, který stanoví sazbu a výši nájemného v tomto konkrétním bytě.

O výši nájmu rozhodne znalecký posudek

"Bude záležet na tom, do jaké míry se budou oba znalecké posudky (ten zadaný soudem a ten objednaný CPI Byty - pozn. red.) shodovat či lišit. Náklady na vypracování posudku hradí neúspěšný účastník sporu," upozornila soudkyně.

Na vypracování posudku je zákonná lhůta 60 dnů. Je tedy jasné, že se soud potáhne ještě řadu týdnů. Výše nájmu, kterou určí soud, vejde v platnost ve chvíli, kdy rozsudek soudu nabude právní moci. Nájemnice bude muset zpětně za několik měsíců uhradit i rozdíl mezi nájmem, který platila dosud, a nově soudně stanoveným nájemným.

"Mám z toho velmi smíšené pocity. Zarazilo mě, že jsem na to sama, že ostatní lidé ustoupili. Zatím nevím, jak se dál zachovám," sdělila po skončení pondělního jednání žalovaná.

"Žalob máme podáno vícero ve všech městech, kde společnost CPI Byty působí. Toto bylo v Ústí první nařízené jednání, které proběhlo. Věřím, že dohoda je stále možná. Rozsudek by nám určitě pomohl, ale je otázka půl roku takový rozsudek mít. My bychom chtěli ta jednání uzavřít pokud možno dříve," uvedla Jelínková.