Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ústeckoorlická textilka Perla propustí sto třicet lidí

  9:45aktualizováno  9:45
Sto třicet lidí propustí do dubna ústeckoorlická textilka Perla. Její vedení, které bylo jmenováno v září, se tím pokouší napravit to, co podle něj měl způsobit předchozí management firmy.
Viníkem současných problémů je podle šéfa Perly minulé vedení podniku

Viníkem současných problémů je podle šéfa Perly minulé vedení podniku | foto: Profimedia.cz

"Není to příjemná situace, jistěže mám obavy, abych nedostala výpověď. Stále doufám, že mě to nepotká, nevím totiž, kde bych tady hledala novou práci," řekla před textilkou žena, která nechtěla uvést své jméno.

Od září zaměstnanci Perly dostávali výplatu nejenom se zpožděním, ale i zkrácenou. Minulý týden se odborářům podařilo dojednat, že za tento měsíc mzdy zaměstnanců zkráceny nebudou. Zaměstnanci přesto z Perly odcházejí sami, bojí se nejistoty.

"Odcházejí zaměstnanci klíčových provozů - seřizovači, tkadleny. To jsou obory, které se už téměř nevyučují, takže mladí lidé vyučení v těchto profesích k nám pracovat nepřicházejí," řekl předseda odborů Zdeněk Heller.

V Perle nyní pracuje okolo 530 zaměstnanců. Management počítá s tím, že do dubna bude muset propustit ještě 130 lidí. Generální ředitel Perly označuje jako hlavní viníky současné špatné situace závodu minulé vedení. Po něm zůstaly dluhy téměř 90 milionů korun.

Kromě původního vedení prý nesou část odpovědnosti také odbory. "Bohužel, musím říci, že to je svým způsobem i špatná práce odborové organizace, která musela z rozborů jednoznačně vidět, že to hospodaření jde od desíti k pěti. Minulé vedení se totiž zavázalo, že bude vyplácet mzdu na úrovni roku 2004, i když výroba zboží nebude odpovídat plánu roku 2005,“ popsal generální ředitel Drahomír Kočí.

Podle odborářů panuje v textilce nervozita. "Zkrácením mezd sice manažeři získali prostředky, ale firmu opustili důležití zaměstnanci, které bude závod postrádat, až se výroba zase rozjede," dodal Heller.

Management se nyní snaží vymoci zpět pohledávky, které jim dluží odběratelé za dodané zboží, rozprodat skladové zásoby a sehnat finanční prostředky.

Autoři:


Témata: Mzda, Výpověď

Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Zdravá Cola se špetkou marihuany: rýsuje se partnerství z rozumu

Ilustrační snímek

Americká společnost Coca-Cola jedná s kanadským pěstitelem marihuany Aurora Cannabis o výrobě nápojů s obsahem...

Hrdá končí ve vedení české CEFC. Z představenstva odešla z vlastní vůle

Marcela Hrdá

Po dvou a půl letech skončila ve vedení české společnosti CEFC Group (Europe) Company čínské skupiny CEFC China...

Billa potřetí za rok navyšuje mzdy. Od září vzrostou o sedm procent

Supermarket Billa (ilustrační snímek)

Maloobchodní řetězec Billa navyšuje od září čtyřem tisícům svých zaměstnanců mzdy v průměru o 7,3 procenta, tedy 2 000...

Najdete na iDNES.cz