Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ústecký dopravní podnik končí s autobusy

  15:00aktualizováno  15:00
"Atentátem na ústavní práva" nazval ředitel Dopravního podniku Ústeckého kraje konflikt, ke kterému došlo mezi firmou a Ústeckým krajem. Firma s provozováním dopravy končí, autobusy budou jezdit do 8. září.
Autobus Dopravního podniku Ústeckého kraje

Autobus Dopravního podniku Ústeckého kraje | foto: Martin AdamecMF DNES

Linky po DPÚK převezme ČSAD Česká Lípa. Obě firmy mají podle týdeníku Euro stejného majitele.

DPÚK již počátkem srpna převedl na ČSAD Česká Lípa většinu ze svých 400 řidičů. Ještě před několika lety byly obě společnosti součástí jedné - ČSAD Bus Ústí nad Labem. Právě ČSAD Česká Lípa bude od 9. září provozovat téměř 200 linek, kam vypravoval spoje DPÚK.

"Dostali jsme výpověď dohodou a hned jsme za stejných podmínek podepsali smlouvu s ČSAD. Zatím máme na hrudi jmenovky ČSAD, ale jezdíme s vozy v barvách DPÚK. Jen z Ústí nad Labem nás přešlo do ČSAD padesát," uvedl jeden z řidičů, který si kvůli napjaté situaci ve firmě nepřál být jmenován.

Českolipská firma nyní narychlo sháněla čtyři stovky autobusů, aby mohla začít provozovat dopravu od 9. září. Dopravce vyhrál výběrové řízení na nástupnictví po DPÚK s cenou 27,50 koruny na kilometr. Smlouvu má do konce roku s jejím možným prodloužením do 1. června 2007.

"Krátkodobý termín kontraktu a nízká cena se odrazí v tom, že nepočítáme s náklady na obnovu vozového parku," uvedl ředitel ČSAD Česká Lípa David Mahdal. Šéf společnosti také například netuší, zda převezme její odbavovací systém na čipové karty, protože neví, zda se mu jeho provozování vyplatí.

Co se stane s autobusy, které vlastní DPÚK, firma zatím nesdělila.

"Postaráme se o ně jako dobří hospodáři," uvedl Knecht s tím, že možností, jak dopravce s autobusy naloží, je podle něj několik. Společnost ČSAD Česká Lípa si zatím podle něj žádný autobus od DPÚK nepronajala.

Kraj a dopravce se sejdou u soudu
DPÚK se dostal do sporů s vedením Ústeckého kraje, protože na letošní rok navrhl Ústeckému kraji na dotovaných spojích cenu 39 korun za kilometr. Z té asi 14 korun zaplatí cestující, zbývající peníze měl doplatit dopravci kraj. Ten s tím ale nesouhlasil a s dopravcem k 1. květnu rozvázal smlouvu.

Knecht tvrdí, že se tak stalo protiprávně. Kraj navíc uvedl důvod, který podle DPÚK není pravdivý - že je provoz autobusů DPÚK příliš drahý. Kvůli sporu na začátku srpna v regionu čtyři nejezdila řada autobusových spojů.  - více zde

Celá kauza bude mít dohru u soudu. DPÚK se u něj chce domoci rozhodnutí o tom, že vypovězení smlouvy ze strany kraje bylo neplatné a že byl oprávněn přerušit provoz autobusů, když mu kraj za dopravu neplatil.

Autor:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Vietnamci si budou muset počkat. Vláda přiškrtila víza pro podnikání

Ilustrační snímek

Vláda ČR ve čtvrtek rozhodla o dočasném pozastavení příjmu žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a žádostí...

Nejvytíženější opravovaný úsek D1 dokončíme v termínu, slíbil šéf ŘSD

Rekonstrukce úseku dálnice D1 u Brna. (duben 2015)

Šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa sdělil na tiskové konferenci, jak pokračuje modernizace úseku dálnice D1...

Firmy dopřávají lidem kvalitnější pracovní pomůcky, hlídají ale plýtvání

Ilustrační snímek

Nízká nezaměstnanost nahrává firmám vyrábějícím pracovní oblečení, boty a ochranné pomůcky. Zhruba šestimiliardový trh...

Najdete na iDNES.cz