Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ústřižky složenek je dobré ukládat

  14:51aktualizováno  14:51
Složenky, tedy krávy zelený, nenažraný, jak říká Zdeněk Svěrák ve filmu Kolja, je nejen třeba platit, ale i uschovávat. Pokud je člověk ztratí a potřebuje dokázat, že zaplatil, čeká ho v každém případě obstarávání duplikátů - to znamená ztrátu času a někdy i peněz. Životních situací, kdy je potřeba doložit zaplacení určité služby či věci, je celá řada. Týká se to třeba stěhování a s ním spojeným převáděním telefonu, elektroměru či plynoměru na nového majitele.

Jednou z podmínek pro přiznání příspěvku na bydlení je zase doložení dokladů o zaplaceném nájemném a ostatních službách. Při dělení majetku u rozvodu se mohou hodit paragony o nákupu vybavení bytu.

Uschované složenky mohou posloužit i v domácím účetnictví, když chce rodina zjistit, jaké jsou například její roční náklady na bydlení. Jak dlouho je potřeba uschovávat složenky, na to přesný recept není. Minimální doporučená doba je však tři roky.

Souvisí s občanským zákoníkem, podle kterého je promlčecí lhůta na jakoukoliv platbu právě tříletá - jen takovou dobu lze zpětně vymáhat nezaplacené nájemné, energie či telefonní služby.

"Logicky vzato to ale může být i delší doba - já mohu podat žalobu na nájemníka, že neplatí nájemné do tří let poté, co nezaplatí. On bude u soudu dokazovat opak, ale své tvrzení musí doložit. Vzhledem k tomu, že nějaký čas trvá, než se žaloba dostane k projednání a pak také než ji soud projedná, doporučoval bych vše uschovávat pět let," vysvětluje Josef Till, který se zabývá správou nemovitostí.

Schovávat ústřižky složenek po dobu tří let nemusí stačit ani podle tiskového mluvčího Pražské energetické Petra Holubce: "Je to sice soukromá záležitost klienta, protože naše předpisy žádnou lhůtu nestanoví, ale doporučují dodržet dobu přibližně čtyř let."

Co když se doklad ztratí?
Když doklad o zaplacení není k nalezení a člověk ho potřebuje, čeká ho cesta za duplikátem. Snadnější je to v případě, kdy platba opravdu dorazila adresátovi. Plynárny, energetické závody, Telecom, pojišťovny i správci domů mají přesný přehled o platbách klienta, takže snadno zjistí, zda a kdy zaplatil.

Kdo potřebuje tuto skutečnost potvrdit, získá doklad na příslušných firmách obvykle zdarma - to potvrdily například Česká pojišťovna či Pražská plynárenská. Trochu jinak je to se získáváním duplikátů složenek placených prostřednictvím pošty nebo banky. Za jejich vydání zákazník platí - na poště podle složitosti vyhledávání, v bance podle stanovené sazby.

"Spořitelna klientovi poskytne buď opis výpisu z účtu, to u plateb starších třinácti měsíců, nebo u novějších plateb mimořádný výpis," říká tisková mluvčí České spořitelny Klára Gajdůšková. Za opis výpisu zaplatí zákazník nejméně pětasedmdesát korun, mimořádný výpis stojí osmnáct korun. Pošta může s vydáním duplikátu složenky pomoci jen v případě, že se podání zásilky podaří prokázat z jejich dokladů.

Sazby za vystavení duplikátu jsou dvě. Pět korun zaplatí klient, který přesně zná údaje o zásilce - například datum podání, podací číslo, výši částky, jméno adresáta a podobně. Zapomnětlivci musí připlatit víc - třicet korun za každých tisíc prohlédnutých položek. To, jak dlouho bude klient pošty na kopii složenky čekat, záleží na složitosti vyhledávání.

"Čím víc údajů o složence víme, tím rychleji můžeme duplikát vystavit. V každém případě musíme do osmi dnů klientovi sdělit, zda lze jeho požadavek vůbec vyřídit. V případě, že ano, musíme ho vystavit do třiceti dnů," vysvětluje tiskový mluvčí České pošty Ladislav Vančura.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Kde jsou peníze, které Musk slíbil? Jestli blafuje, porušuje zákony

Americký podnikatel a vynálezce Elon Musk při tiskové konferenci v Chicagu....

Uplynuly dva dny od tweetu Elona Muska o převedení Tesly do soukromých rukou a kolem jeho plánu stále panují...

Další z rubriky

Česká ekonomika prudce zpomalila, meziroční růst klesl téměř o dvě procenta

Ilustrační snímek

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 procenta z 4,2 procenta v předchozím čtvrtletí....

Kaufland nabízel falšovaný kečup, měl o třicet procent méně rajčat

Kečup

Přes třicet procent rajčat oproti informaci na obalu chybělo v pasterovaném ostrém kečupu značky K-Classic, který...

Sucho trápí české zemědělce, sklidí méně obilí. Řepky bude naopak více

Vinice lemovaná zlátnoucím obilím

Sklizeň obilí bude letos o 7,5 procenta nižší než loni, zemědělci ho sklidí 6,345 milionu tun. Vyplývá to z odhadu,...

Najdete na iDNES.cz