Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Útraty za léky stále rostou

  1:00aktualizováno  1:00
Nejrůznější preparáty na bolavé klouby, žíly, proti stárnutí či na hubnutí patřily k těm přípravkům, za které útraty vzrostly nejvíce. V lékárnách se těchto léčiv prodalo za 3,5 miliardy korun, což je o 18 procent víc než o rok předtím.

"Růst je i díky tomu, že je na ně povolena reklama, a tlak na veřejnost je tak větší," říká David Hřičiště z organizace IMS Health, která se celosvětově zabývá výzkumem farmaceutického trhu.

Nejlépe se loni prodával přípravek Condro Forte, jehož prodej vzrostl o 343 procent. Na druhém místě skončil další prostředek na klouby - Proenzi 3. Od loňska patří společnosti Walmark, která pronikla mezi desítku firem dávajících do reklamy v televizi nejvíce peněz.

A to zabralo. "Starší generaci může ovlivnit, protože ta si zdraví váží. Myslím, že hlavně působí na vesnicích, protože tam znamená televize spojení se světem a nakupuje se podle ní," říká Jiří Mikeš, pracující dlouhá léta jako šéf Asociace komunikačních agentur. Nejde přitom o nijak levné výrobky. Jedno balení stojí obvykle několik set korun.

"Trh potravinových doplňků určitě poroste. Loni byly nejoblíbenější přípravky kloubní výživy," říká Alena Trtíková za třinecký Walmark. Naopak moc se podle ní neprodávaly přípravky na hubnutí. "Ženy to zkoušejí, ale nevydrží, a když nevidí účinek po třech týdnech, tak přemýšlí o jiném přípravku," popisuje.

Když se však sečtou všechny značky, trh roste. "Reklama na přípravky na hubnutí ženy oslovuje. Hlavně po Vánocích a než jdou do plavek," říká lékárník a mluvčí České lékárnické komory Jiří Horáček.

Více lidé neplatili jen na přilepšení svému zdraví, ale i za registrované léky. Výdaje za medikamenty se vyšplhaly přes 50 miliard korun. A to jsou jen ty nakoupené v lékárnách, nejsou v nich započtena léčiva podávaná v nemocnicích.

Růst útrat u léků jde hlavně na vrub vyšší ceny. Za pět let se jejich průměrná cena zvedla o polovinu. "Na trh se dostávají inovované, a proto dražší léky, dále zcela nové léky a také se zvětšují balení," vysvětluje Pavel Suchý z Asociace velkodistributorů léčiv. Co do prodaných kusů tak rychle nerostou.

Výrobcům se však daří. "Nemůžeme si stěžovat," shrnuje loňský rok Věra Kudynová ze Zentivy. Totéž si myslí i analytici. Poté, co byly loni akcie Zentivy uvedeny na burzu, zamířily rychle vzhůru. Za půl roku nabraly zhruba 50 procent a prodávají se za 750 korun.

Teď se čeká, jaké výsledky společnost zveřejní. "Do té doby nelze než investorům doporučit, aby zvážili prodej a výběr zisků," uvádí ve své analýze Viktor Kotlán z České spořitelny.

Kromě rostoucích akcií s sebou větší útraty přinesly i příležitost pro nové lékárny. "Jejich počet neustále mírně narůstá, asi o sto ročně," říká Horáček. Dnes je jich v tuzemsku na 2200, přičemž poslední rok vyrůstají hlavně v nákupních centrech.

S růstem výdajů na léky počítají lékárníci a výrobci i letos. A to přesto, že pojišťovny za některé léky na předpis účtují od ledna větší doplatky. Jde asi o 500 léků, hlavně pro alergiky, astmatiky a lidi trpící depresí. Lékárníci však tvrdí, že tak hrozné to nakonec nebude. "Firmy už mi píší, že snižují ceny. Kdo se rychleji přizpůsobí, bude více prodávat," říká Horáček.

Ilustrační foto.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...Najdete na iDNES.cz