Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úvěrové karty se nosí až pod nos

  10:15aktualizováno  10:15
Zadlužit se v Česku jde rychleji, než se člověk stačí vzpamatovat. České banky spustily nové kampaně na prodej kreditních karet a nabídka je svůdnější než dřív. Kartu rozvážejí bankéři a jejich poslové domů, posílají nabídku na mobil a opatřují si nové databáze, aby věděli, koho oslovit.

Dnes je v oběhu kolem 400 tisíc kreditních karet, tedy takových, které k sobě nepotřebují žádný účet. Co klient utratí, to platí banka. Následující měsíc pošle složenku s účtem. Když se nákup splatí rychle, zpravidla do třiceti až padesáti dnů, banka si neúčtuje žádný úrok, takže člověk má peníze na měsíc až dva zadarmo.

Banky však mají vyzkoušeno, že dříve nebo později si klient půjčí víc, než stihne během krátké doby splatit. Pak začíná naskakovat úrok nejméně patnáct, ale někdy i třicet procent ročně, což potká podle údajů z různých bank zhruba půlku klientů.

Z USA nebo z Británie je známo mnoho případů, kdy tyto úroky a velké nákupy na kreditní karty zavedly lidi do bankrotu.

Vedle úroků jde bance do kapsy z každé útraty malý poplatek, obvykle několik korun z tisícikoruny. To je však náklad pro obchodníka a zákazník ho vůbec nevidí.

Nakupovat bez ohledu na to, zda na účtu peníze mají, nebo ne, je pro lidi přitažlivá věc, a tak je třeba v Británii víc kreditních karet než obyvatel a ve vyspělém světě je úvěrová karta jednou z nejrozšířenějších bankovních služeb.

Stejné výsledky čekají banky i od svých českých poboček.

"Normálních karet je v Česku vydáno už přes šest milionů, takže nelze čekat nějaký zásadní vývoj," míní expertka na karty v HVB Štěpánka Lencová. "Ale u kreditních karet trh roste o padesát až šedesát procent ročně, takže se můžeme poměrně rychle dostat na jeden a půl až dva miliony," dodává Lencová.

Všechny banky, které karty vydávají, letos plánují růst o desítky až stovky procent. Věří tomu, že dluhy lidí jsou zatím oproti západní Evropě nízké a karty představují v celkových půjčkách jen velmi malý podíl.

Bankám však už nestačí, až lidé pro kartu do banky přijdou. "Takhle se kreditní karta prodávat nedá," uvádí Vít Růžička, který má karty na starosti v české pobočce Citibank a do roku 2009 má za úkol udělat z americké jedničky také jedničku v kreditních kartách na českém trhu.

Citibank se dohodla s Eurotelem, který vydává její karty svým jménem. Vybraným lidem ze svého telefonního seznamu pošle SMS zprávu a banka pak doveze kartu klientovi domů.

Lovit mimo svou stáj je taktika, na niž sází i další banky."V nejbližší době nabídneme kreditní karty i klientům dalších společností ze skupiny ČSOB, například klientům Lišky nebo Hypoteční banky," uvádí mluvčí ČSOB Pavel Hejzlar.

Jiné banky si platí sítě nezávislých prodejců, kteří mají díky prodeji pojištění nebo stavebního spoření vlastní databáze potenciálních klientů. HVB nabízí pod společnou značkou karty těm, kdo si koupí letenku u ČSA nebo spoří v penzijním fondu Credit Suisse, a brzy chystá dalšího velkého partnera.

Snižují se i poplatky. GE Money a Citibank už zrušily platby těm, kdo kartu používají.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

Další z rubriky

Rozpočtová rada kritizuje schodek rozpočtu, má být ve výši 40 miliard korun

Eva Zamrazilová šéfka Národní rozpočtové rady

Národní rozpočtová rada nepovažuje za současné ekonomické situace schválení státního rozpočtu na příští rok se schodkem...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Najdete na iDNES.cz