Spořitelny neví, co s penězi na stavebku. Chtějí půjčovat i na nábytek

  1:00aktualizováno  1:00
Sáhnout dřív na stavební spoření a vzít si úvěr třeba na bazén? V budoucnosti by to nemuselo být nemožné. Asociace stavebních spořitelen se aktuálně snaží prosadit rozvolnění podmínek pro stavební spoření.

Majitelé jsou vášniví plavci, do odpočinkové zóny proto instalovali bazén. | foto: Marcela Staňková

Stavební spořitelny by potřebovaly nashromážděné peníze rozpůjčovat, aby vydělaly. Snaží se proto přesvědčit ministerstvo financí, aby mohly půjčovat i na jiné věci než jen na nákup bytu nebo novou vestavěnou kuchyň.

„Jednáme neformálně s ministerstvem financí o rozšíření účelovosti úvěrů,“ potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny a zároveň šéf Asociace stavebních spořitelen.

„Jde o výklad zákona - panuje nejistota, jestli smíme dnes financovat volně stojící lednice, samostatně stojící garáže nebo solární panely na střechách,“ upřesňuje Staňura. Spořitelnám by se podle něj ulevilo, kdyby to zákon definoval jasně. Ve hře jsou tak například půjčky na vybavení domácnosti.

Při úvahách o tom, na co půjčovat, padla i otázka, zda by se ze stavebního spoření, tedy s podporou státu, měly financovat populární bazény. „Je to luxus, ne základní potřeba, nechceme provokovat a neprosazujeme to,“ říká Staňura.

Co s penězi od střadatelů?

Spořitelny dnes mohou půjčovat jen na koupi nebo rekonstrukci nemovitosti, která slouží k trvalému bydlení. Lidé si tak nemohou vzít úvěr ze spoření například na zvelebení rekreačního objektu. I to by spořitelny rády změnily. „Na stole neleží žádný konkrétní návrh. Pokud s tím spořitelny přijdou, jsme připraveni o tom diskutovat,“ uvedl Dušan Hradil, ředitel odboru finanční trhy ministerstva financí.

Dalším z nápadů Asociace je, že by si lidé mohli sáhnout na část úspor ještě před vypršením šestileté spořicí lhůty, na kterou je vázána státní podpora. „Muselo by se ale jednat o částku, které už se netýká státní podpora, tedy pokud někdo spoří víc než 20 tisíc ročně,“ uvažuje Staňura.

Státní podpora od roku 2012 činí maximálně 2000 korun ročně (při úložce 20 tisíc korun a víc), přitom ještě v roce 2003 to bylo 4500 korun. Došlo také ke zdanění úroků ze stavebního spoření. To vedlo za poslední tři roky k poklesu zájmu o stavební spoření. Stát tak ušetřil - loni na podpoře vyplatil lidem 4,4 miliardy korun, v porovnání s rekordním rokem 2005, kdy to bylo dokonce 16 miliard.

V současné době řeší spořitelny podobný problém jako většina bank - kam peníze od střadatelů vložit, aby jim byly schopné nabídnout alespoň trochu zajímavé zhodnocení. Aktuálně se trh stavebního spoření pohybuje kolem zhodnocení 1 procenta ročně. Státní příspěvek pak dokáže zvednout roční zhodnocení až na téměř 4 procenta.

Víc než na uzavírání nových spořicích smluv tak spořitelny tlačí na nové úvěry a finančně motivují v tomto smyslu i své prodejce. Aktuálně má stavební spoření uzavřeno 3,66 milionu lidí a mají naspořeno 392 miliard korun. Spořitelny z toho dokázaly rozpůjčovat jen 243 miliard korun, zhruba 62 procent.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Láhev za půl milionu dolarů. Aukční síň vydražila nejdražší vína

Romanée Conti 1945, Côte de Nuits, Grand Cru (588 tisíc amerických dolarů)

Dvě láhve červeného vína z francouzského vinařství Romanée-Conti zlomily dosavadní aukční rekordy, ale i odhady znalců....

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

V Praze začalo Čínské investiční fórum. Mezi stovkami hostů je i šéf CITIC

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Na Pražském začala další velká událost, která má propojit český a čínský byznys. Dvoudenní investiční fórum hostí přes...Najdete na iDNES.cz