Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uvolněné nájmy mohou v Praze vzrůst až na trojnásobek

  9:56aktualizováno  9:56
Velké stěhování čeká v příštích letech Prahu. Pokud projde uvolnění nájmů, výrazně se zvýší rozdíly mezi městskými částmi. Mnozí lidé se pak zřejmě budou muset stěhovat podle toho, kde pro ně bude bydlení dostupné.
Dům, nemovitost

Dům, nemovitost - Nemovitosti - ilustrační foto | foto: plziDNES.cz

Bydlíte v centru, nebo na periferii? Pokud žijete v bytě s regulovaným nájemným, je to dnes vlastně jedno.

Ale v příštích letech se to může výrazně změnit. Bydlení v okrajových částech města má být mnohem levnější než třeba na Vinohradech, Novém Městě či na Smíchově.

Počítá s tím alespoň návrh ministerstva pro místní rozvoj, o němž tento týden rozhodují poslanci.

"V Praze je zhruba sto šedesát tisíc bytů s regulovaným nájemným. Ty představují kolem třiceti procent bytů," uvedla mluvčí ministerstva Radka Burketová. Částečné uvolnění cen nájemného by se tak dotklo statisíců Pražanů.

Luxusní byty jsou pro bohaté lidi
Dá se předpokládat, že při deregulaci nájemného, která má být rozložena mezi roky 2007 a 2010, zažije metropole velké stěhování. Místopředseda Občanského sdružení majitelů domů a bytů Libor Dellin má jasno. Podle něj je naprosto normální, že ve všech velkoměstech západní Evropy je luxusní bydlení v atraktivních místech nad poměry lidí s průměrným platem.

CENOVÁ MAPA NÁJMŮ PO DEREGULACI ZDE 

A to by mohl být za pár let i případ Prahy. Po uvolnění nájmů se totiž cena za metr čtvereční bude v různých částech lišit až o desítky korun.

V nejlevnějších Dolních Chabrech či Třeboradicích by lidé například za standardní byt 3+1 zaplatili měsíčně něco přes tři tisíce. Obyvatelé centra Prahy by museli za stejný byt počítat s nájmem až šest tisíc korun.

Mnoho regulovaných nájemníků se bude muset stěhovat
Pro lidi, kteří budou chtít nadále zůstat ve svých nynějších bytech, bude uvolnění nájmů znamenat, že za nájemné zaplatí někde třeba až třikrát více. Nejvíce se to projeví v centru města. "Mnoho z nás si to nebude moci dovolit," říká Zuzana Kociánová bydlící v Opletalově ulici na Novém Městě. Za obecní byt o ploše téměř 200 metrů čtverečních dnes platí 5 tisíc, po uvolnění by to mohlo být 16 tisíc. V méně atraktivních lokalitách nebude zvýšení nájmů znamenat takový skok.

Různé ceny v jedné ulici
V některých místech by navíc lidé na jedné straně ulice po deregulaci zaplatili mnohem víc než jejich sousedi bydlící přes ulici. Například v hraničních ulicích mezi dražšími Vinohrady a levnějším Žižkovem by se nájemné takto mohlo lišit až o více než dvacet korun za metr čtvereční.

"Každá hranice musí někudy vést a hranice katastrálních území vedou obvykle ulicemi. Vlastností každé hranice je, že před ní a za ní jsou odlišné podmínky," vysvětluje mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Radka Burketová.

Na tyto příliš "ostré hranice" upozorňují jak majitelé domů, tak zástupci nájemníků. "Určování výše nájemného podle městských částí je velmi nepřesné. Například v Německu či Rakousku se mnohem větší důraz klade na stáří a vybavení bytů," řekl místopředseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba.

"Zákon je ale určitě potřeba. Současný stav vyvolává zbytečné napětí mezi majiteli domů a nájemníky," dodal.

Tržní nájem: Průměrně 135 korun za metr
Ani 16 tisíc korun měsíčně za byt na Novém Městě po chystané deregulaci však není nic proti současným cenám tržního nájemného. Ty se podle posledních údajů, které pro MF DNES zpracoval Institut regionálních informací, v Praze pohybují okolo 135 korun za metr čtvereční.

Standardní byt o velikosti 3+1 si tak lze v metropoli pronajmout za více než devět tisíc, což je například dvaapůlkrát více než v Ostravě. Jde přitom o čisté nájemné bez poplatků.

Nejdražší je pronájem v centru Prahy, kde si nájemník musí připravit průměrně 16 tisíc. Naopak nejlevněji, zhruba za osm tisíc, si lze byt pronajmout v Praze 20. I to je však stále více, než je průměr v Brně, které metropoli nejvíce dýchá na záda.

Nájemníci varují před vylidněním centra
Co tedy zbývá Pražanům, kteří si nájem nebudou moci dovolit? Mohou zažádat o sociální kompenzaci či výměnu bytu. Prahu tak zřejmě v budoucnu čeká vlna stěhování. "Při cenách, které by po deregulaci byly, určitě hrozí vylidňování centra," myslí si Taraba.

Naproti tomu prezident Asociace realitních kanceláří ČR Jaroslav Novotný budoucnost pražského trhu s byty nevidí tak dramaticky. "Určitě se najdou lidé, kteří budou o stěhování uvažovat. Mnoho bytů se však již privatizovalo, a tak žádné velké stěhování nehrozí," tvrdí.

A jak se chystaná deregulace projeví na zájmu Pražanů o nákup bytů do osobního vlastnictví? "Městské části budou pravděpodobně privatizovat méně a za vyšší ceny. Jinak se nárůst cen nedá očekávat. V Praze vyrůstá mnoho nových bytových domů a trh už je poměrně nasycen. Lidé si budou spíše připlácet za nadstandard a lepší architektonické řešení," poznamenal Novotný.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Najdete na iDNES.cz