Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uvolnění nájmů má začít příští rok

  1:00aktualizováno  1:00
Příští rok na podzim má vypuknout léta odkládané pozvolné uvolňování cen nájmů. Až v roce 2012 skončí, činže v Česku má určovat už jen trh. Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek v úterý představil konečnou podobu návrhu zákona o nájemném. Na zasedání jej projedná vláda.

Od 1. října 2006 se má po šest let zvyšovat nájemné v bytech s regulovanou činží od nuly do 18 procent ročně – podle místa bydliště.

V roce 2012 by se měl roční nájem rovnat pěti procentům tržní ceny bytu.

Na kalkulačce na internetových stránkách ministerstva si lidé mohou již dnes vypočítat, kolik by měli od příštího roku platit.

Nový zákon bude také přísněji postihovat neplatiče nájmů, které budou moci majitelé domů vystěhovat poté, co neuhradí pět nájmů v roce.

Ministr Martínek nakonec ustoupil tlaku nájemníků při převádění takzvaných dekretů na byty s regulovaným nájmem. Rodiče tak budou moci převádět byty na své děti – nemají-li už vlastní byt – i nadále bez omezení. Při výměně bytu či jeho převodu na nepřímé příbuzné se z dekretu stává smlouva na pět let.

Do konce června by vláda měla posoudit i návrh, podle kterého bude moci každá domácnost požádat o sociální podporu od státu, pokud její výdaje na bydlení překročí třicet procent jejího čistého příjmu.

Návrhy ministra Martínka mají po letech znovu rozhýbat strnulý trh bytů s regulovanými činžemi. Majitelům bytů však nestačí. "Vláda nedodržuje ústavu ani Listinu práv a svobod," říká Tomislav Šimeček z Občanského sdružení majitelů domů. Dvě tisícovky z nich proto stát zažalovaly u soudu ve Štrasburku.

Přidali se k nim i někteří senátoři. "Majitelům žádný zákon nemůže zaručit zisk. Myslím, že výše nájemného by měla být výsledkem svobodné vůle pronajímatele a nájemníka," říká senátor Jaroslav Kubera.

Pomalá deregulace se nelíbí ani opoziční ODS. "Rok 2012 je pro nás příliš dlouho. Vláda se tímto zbavuje zodpovědnosti," uvedla poslankyně Zdeňka Horníková.

Následkem zablokování trhu s byty mají mladí lidé stále zájem o koupi vlastního bytu. Ministr Martínek proto počítá s tím, že i nadále budou moci žádat o výhodné úvěry od státu.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Zvířat je moc, sena málo. Zemědělci budou muset vybít desetitisíce kusů

Ilustrační snímek

Zemědělci v České republice budou kvůli nedostatku krmiva snižovat stavy chovaných zvířat, ukázal průzkum Zemědělského...

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Najdete na iDNES.cz