Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Republika uzavírek. Některé úseky D1 dokončí stavební firmy v předstihu

  1:00aktualizováno  1:00
Oprava potrvá déle, uzavírka se protahuje. Z dálnice D1 obyčejně přicházejí právě takové zprávy. Teď je tu však jedna nečekaně dobrá. Stavební firmy stihnou některé úseky otevřít v předstihu. Řidiči to podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pocítí už na konci prázdnin při návratu z dovolené a poté v září. „Práce na úsecích, které zprovozňujeme letos, jsou spíše v předstihu,“ uvádí Jan Studecký z ŘSD.

Na dálnici D1 začaly 15. března 2018 dvouleté opravy mezi Humpolcem na 90. kilometru a Větrným Jeníkovem na 104. kilometru. | foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Dálnice D1 bude přitom opravená nejdříve v roce 2022. Pár úseků se však letos nečekaně otevře dříve. Dělníci momentálně pracují na pěti úsecích, z nichž ze čtyř by měli odejít ještě letos. 

Dvě opravy měly podle plánu skončit v listopadu (Ostředek–Šternov a Hořice–Koberovice), ale hotovo bude už v říjnu, respektive v září. Úsek mezi Jihlavou a Velkým Beranovem jede podle harmonogramu a stavební firmy ho dokončí v srpnu. Dálnice mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou se však o měsíc opozdí. ŘSD ji neuvede do provozu v srpnu, ale bude se po ní jezdit až od září.

Které úseky se opravují na dálnici D1

Ostředek–Šternov

původní plán dokončení: listopad

aktuální výhled: říjen

Hořice–Koberovice

původní plán dokončení: listopad

aktuální výhled: září

Jihlava – Velký Beranov

původní plán dokončení: srpen

aktuální výhled: srpen

Velké Meziříčí – Lhotka

původní plán dokončení: srpen

aktuální výhled: září

Humpolec – Větrný Jeníkov

původní plán dokončení: rok 2020

aktuální výhled: ?

Příběh pátého modernizovaného úseku Humpolec – Větrný Jeníkov však řidičům nebude znít jako dobrá zpráva ani trochu. Jeho opravu vysoutěžila trojice firem z Česka, Itálie a Kazachstánu (českým zástupcem ve sdružení je firma Geosan), ale práce se nerozbíhají, jak by měly.

Generální ředitel ŘSD Jan Kroupa dal dokonce firmám nůž na krk a není vyloučeno, že stát změní na poslední chvíli dodavatele. „Sešel jsem se s šéfem Geosanu. Konsorcium do měsíce předloží časový harmonogram tak, aby napravilo zpoždění. Ředitelství silnic a dálnic firmy upozornilo, že může jednostranně vypovědět smlouvu a stáhnout bankovní záruky,“ prohlásil Kroupa 19. července, takže ultimátum vyprší za pár dní.

Modernizace v polovině

Prozatím se jezdí po 63 nových kilometrech dálnice z celkových 162 kilometrů, které se budou opravovat. Oba konce u Prahy a u Brna jsou nové, takže se jich velká modernizace netýká. Po letošku by už mělo být Ředitelství silnic a dálnic za polovinou – plánuje, že do konce prosince opraví 88 kilometrů.

Silničáři mají nově podle Studeckého pravomocná stavební povolení na další dva úseky – jeden za Mirošovicemi směrem na Brno a jeden přímo nad městem Velké Meziříčí. Za Mirošovicemi by se mělo začít stavět ještě letos.

Zdaleka nejhorší zprávou však je vývoj okolo úseku Koberovice–Humpolec, o kterém se ŘSD skoro tři roky dohaduje s ekologickým sdružením Děti země. Jde nejspíš o vůbec největší problém opravované dálnice. Stavební povolení pochází ze 2. listopadu 2015, ale stále se nestaví.

„Rozkladové řízení je zatím přerušeno do konce října, protože ve spisu chybí pravomocné rozhodnutí o vyvlastnění pozemků K. Mošnové,“ upozorňuje Miroslav Patrik z Dětí země.

Přitom pokud se nezačne opravovat letos, termín dokončení modernizace „navždy rozkopané dálnice“ se posune přinejlepším do roku 2022.Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Další z rubriky

ČD vypsaly další miliardovou zakázku, poptávají 90 expresních vagónů

České dráhy mají k dispozici zatím dva modernizované rychlíkové vagony. Jeden z...

České dráhy vypsaly soutěž na dodávku až 90 expresních vagónů. Předpokládanou cenu neuvedly, nové vozy chce dopravce...

Kontrolní orgán Českých drah povede Petr Moos

Bývalý ministr dopravy Petr Moos

Dozorčí radu Českých drah povede podle očekávání bývalý šéf dopravního resortu Petr Moos. Do čela si jej na prvním...

Když selže technika. Na londýnském letišti musí lety psát fixem na tabuli

Na londýnském letišti Gatwick nefungovala elektronická informační tabule....

Na letišti Gatwick jižně od Londýna v pondělí přestaly kvůli poruše optického kabelu fungovat tabule s informacemi o...

Najdete na iDNES.cz