Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uzenáři nechtějí do supermarketů, budují vlastní sítě prodejen

  7:53aktualizováno  7:53
Tuzemští producenti masa a uzenin se začínají osmělovat. Aby nemuseli podstupovat tvrdý boj o regály v supermarketech a prodávat svůj sortiment pod cenou, budují někteří z nich sítě vlastních prodejen.

Firma Astur z Litoměřicka má pět obchodů, z toho jeden v Praze. | foto: Veronika NěmcováiDNES.cz

"Do supermarketů nechceme. Tlačí nás s cenou dolů, a tím nás nutí vyrábět nekvalitní výrobky,“ vysvětluje Libor Kunt, vedoucí obchodu zemědělské společnosti Astus Straškov z Litoměřicka, která v pondělí otevřela pátou prodejnu masa a uzenin v pražských Letňanech. Další čtyři prodejny má firma v okolí Roudnice nad Labem.

Podobnou zkušenost získali i její rivalové. "Do supermarketů jsme se zkoušeli dostat. Na obchodní podmínky ale nestačíme. Problém je také v tom, že (supermarkety) vyžadují delší trvanlivost zboží. Kdybychom chtěli respektovat tyto podmínky, museli bychom do uzenářských výrobků přidávat stabilizátor, což je chemie. Touhle cestou jít nechceme,“ přidává se Václav Kozel, který na jihu Čech vedle vlastních jatek a výrobny vybudoval síť patnácti řeznictví.

Podle dodavatele masa, který si nepřál uvést své jméno, chtějí některé maloobchodní řetězce například sto tisíc korun za dodávky masa do jedné prodejny a další platby za jednotlivé druhy sortimentu. Navíc si od faktur odečítají peníze například za propagaci. Dodavatel tak může měsíčně přijít o sedm až dvanáct procent tržeb z jedné faktury.

Další prodejny mohou přibývat

Nově otevřená pražská prodejna společnosti Astur je na sídlišti přímo naproti obřímu nákupnímu komplexu. Firma přesto věří, že lidem jejich uzeniny zachutnají. Konkurovat chce hlavně "kvalitou".

Pod vlastní hlavičkou vyrábí salámy, šunky, klobásy, párky či špekáčky. "Chceme Pražanům předvést, že uzeniny mohou obsahovat přes 85 procent masa, a ne jen 40 procent, jak je tomu v mnoha případech u těchto výrobků s nízkými cenami,“ říká předseda představenstva společnosti Miroslav Novák.

Letňanská prodejna je první, kterou firma v Praze otevřela. Další expanzi zvažuje. "Pokud se tady uchytíme, chtěli bychom naši síť rozšiřovat,“ řekl Kunt.

Firma Astur vzešla z bývalého JZD a vlastní ji desítky akcionářů. Vedle rostlinné výroby se zaměřuje na chov prasat. Převážnou část masa zpracuje ve vlastní výrobně. Předloni utržila 123 milionů korun.

Podle šéfa Agrární komory Jana Veleby se stejnou cestou jako Astur ubírá stále více regionálních výrobců. Pokud si pro svůj sortiment zajistí vlastní odbyt, je to pro ně ekonomicky daleko zajímavější. Marže, které by jinak připadly řetězcům nebo distributorům, zůstanou ve firmě.

"Výrobce k tomu nutí fakt, že surovinu museli často prodávat pod cenou. Když se jim podaří ji zpracovat i prodat, všechny marže zůstávají ve firmě,“ vysvětlil Veleba.Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Další z rubriky

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Prodejna u bytu. Obchodní řetězce rostou společně s developery

Ilustrační snímek

Lidl, Penny Market, Billa či Tesco sice už mají po republice stovky prodejen, ale neúnavně přidávají další. Najít...

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Ilustrační foto

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například...

Najdete na iDNES.cz