Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uzenáři nechtějí do supermarketů, budují vlastní sítě prodejen

  7:53aktualizováno  7:53
Tuzemští producenti masa a uzenin se začínají osmělovat. Aby nemuseli podstupovat tvrdý boj o regály v supermarketech a prodávat svůj sortiment pod cenou, budují někteří z nich sítě vlastních prodejen.

Firma Astur z Litoměřicka má pět obchodů, z toho jeden v Praze. | foto: Veronika NěmcováiDNES.cz

"Do supermarketů nechceme. Tlačí nás s cenou dolů, a tím nás nutí vyrábět nekvalitní výrobky,“ vysvětluje Libor Kunt, vedoucí obchodu zemědělské společnosti Astus Straškov z Litoměřicka, která v pondělí otevřela pátou prodejnu masa a uzenin v pražských Letňanech. Další čtyři prodejny má firma v okolí Roudnice nad Labem.

Podobnou zkušenost získali i její rivalové. "Do supermarketů jsme se zkoušeli dostat. Na obchodní podmínky ale nestačíme. Problém je také v tom, že (supermarkety) vyžadují delší trvanlivost zboží. Kdybychom chtěli respektovat tyto podmínky, museli bychom do uzenářských výrobků přidávat stabilizátor, což je chemie. Touhle cestou jít nechceme,“ přidává se Václav Kozel, který na jihu Čech vedle vlastních jatek a výrobny vybudoval síť patnácti řeznictví.

Podle dodavatele masa, který si nepřál uvést své jméno, chtějí některé maloobchodní řetězce například sto tisíc korun za dodávky masa do jedné prodejny a další platby za jednotlivé druhy sortimentu. Navíc si od faktur odečítají peníze například za propagaci. Dodavatel tak může měsíčně přijít o sedm až dvanáct procent tržeb z jedné faktury.

Další prodejny mohou přibývat

Nově otevřená pražská prodejna společnosti Astur je na sídlišti přímo naproti obřímu nákupnímu komplexu. Firma přesto věří, že lidem jejich uzeniny zachutnají. Konkurovat chce hlavně "kvalitou".

Pod vlastní hlavičkou vyrábí salámy, šunky, klobásy, párky či špekáčky. "Chceme Pražanům předvést, že uzeniny mohou obsahovat přes 85 procent masa, a ne jen 40 procent, jak je tomu v mnoha případech u těchto výrobků s nízkými cenami,“ říká předseda představenstva společnosti Miroslav Novák.

Letňanská prodejna je první, kterou firma v Praze otevřela. Další expanzi zvažuje. "Pokud se tady uchytíme, chtěli bychom naši síť rozšiřovat,“ řekl Kunt.

Firma Astur vzešla z bývalého JZD a vlastní ji desítky akcionářů. Vedle rostlinné výroby se zaměřuje na chov prasat. Převážnou část masa zpracuje ve vlastní výrobně. Předloni utržila 123 milionů korun.

Podle šéfa Agrární komory Jana Veleby se stejnou cestou jako Astur ubírá stále více regionálních výrobců. Pokud si pro svůj sortiment zajistí vlastní odbyt, je to pro ně ekonomicky daleko zajímavější. Marže, které by jinak připadly řetězcům nebo distributorům, zůstanou ve firmě.

"Výrobce k tomu nutí fakt, že surovinu museli často prodávat pod cenou. Když se jim podaří ji zpracovat i prodat, všechny marže zůstávají ve firmě,“ vysvětlil Veleba.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Číňané z CEFC couvají z navýšení podílu v bance J&T, Slavii si ponechají

Logo společnosti CEFC

Čínská skupina CEFC stáhla žádost o navýšení podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k České národní bance....

Pochybné eshopy zaplevelují český internet, využívají opuštěných domén

(Ilustrační snímek)

V Česku rychle přibývá rizikových internetových obchodů. Často vznikají na „opuštěných“ doménách s dobrou historií jako...

Průlom bankovního tajemství. Daňová správa smí žádat o citlivé údaje

(Ilustrační snímek)

Banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti budou muset poskytovat úřadům údaje vyplývající ze...

Najdete na iDNES.cz