V agenturách pro zhodnocení peněz zmizely rodině celé úspory

Novotní se jako většina tuzemských rodin v osmdesátém devátém roce velmi radovali a těšili: Konečně můžeme svobodně žít a vydělávat peníze. Během deseti let však přišli o část svých iluzí a sto třicet tisíc korun. "Vůbec jsem netušila, kolik socialismem vychovaných podvodníků čeká právě na takové slepice, jako jsem byla já," říká paní Novotná.

Nejdříve paní Novotná uvěřila společnosti JIA. Do její pokladny vložila v roce 1992 pět tisíc korun. O dva roky později firma zanikla. Paní Novotná dostala od soudu vyrozumění, že jí budou peníze vráceny.

Majitelé společnosti se však odvolali. Zatím poslední dokument k tomuto případu vystavil soud paní Novotné loni. Potvrzuje v něm její nárok na pět tisíc korun plus šestnáct procent jako penále, a to bez odvolání.

"Od té doby se nic neděje," konstatuje paní Novotná. "Lidská blbost nezná mezí jako by tohle nestačilo. Švagrův známý vlastnil agenturu na zhodnocení peněz. I vložili jsme do ní úspory společně našetřené na důchod. A ono to fungovalo, zhodnocené peníze jsme skutečně dostali a řádně zdanili. Protože však s jídlem roste chuť, svěřili jsem celou částku agentuře ještě jednou," pokračuje paní Novotná.

To byla však chyba, namísto sto deseti tisíc korun jim zbyla směnka a smlouva podepsaná zástupci firmy, která mezitím zanikla. "Kdo nám takový papírek proplatí, když majitel agentury někde pracuje a několik desítek milionů korun, které dluží, za jeden život nemůže vydělat," ptá se.

A do třetice všeho zlého: dalších čtrnáct tisíc "vězní" Novotným zkrachovalá cestovní kancelář. "Máme v ruce jen další usnesení, že byl na cestovní agenturu vyhlášen konkurs, a přihlášku své pohledávky. Pokud vím, její původní majitelé dále podnikají ve stejném oboru, jen pod jiným jménem a s našimi penězi," kroutí hlavou paní Novotná.

"Červenám se za svou naivitu," uzavírá příběh ztracených peněz.

Jméno rodiny bylo na její přání změněno