Bizon - ilustrační snímek

Bizon - ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Bizon, nový symbol Ameriky, končí čím dál častěji v hamburgerech

  • 44
Spotřebitelé v USA čím dál více kupují bizoní maso. Oblíbené jsou například hamburgery a steaky ze zvířat, která letos získala status amerického savce číslo jedna. Chov bizonů se tak stal dobrým byznysem, cena masa totiž roste ze všech nejrychleji.

Po kolapsu trhu s bizoním masem v roce 2002 je tato komodita opět na vzestupu. Bizoní steaky a hamburgery mají v nabídce například maloobchodní řetězce jako je Whole Foods Market, Wal-Mart nebo Kroger. A zájem je tak velký, že na všechny se nedostane.

Souvisí to i se změnou preferencí spotřebitelů. Bizoní maso je zdravější a chutnější alternativou kvalitního hovězího.

Chov mohutných zvířat není snadný kvůli jejich trvrdohlavosti, průmysl přesto roste. Prodeje bizoního masa v loňském roce podle Národní asociace bizonů překročily 340 milionů dolarů, informoval list Wall Street Journal. To je však jen zlomek prodejů ostatního masa. Loni se v USA prodal skot, prasata a drůbež za 100 miliard dolarů.

Z rostoucího zájmu o bizoní maso chovatelé samozřejmě těží. Za posledních pět let jeho spotřeba narostla o 22 procent. Konzumenti totiž vyhledávají potraviny s vyšším obsahem přírodních bílkovin. Chuťově se bizoní maso podobá kvalitnímu hovězímu, ale je méně tučné, jemnější, sladší a obsahuje více proteinů.

Z bizonů se stal byznys

Poptávka po tomto mase v současnosti převyšuje nabídku. Vedoucí sekce nákupu masa v řetězci Whole Foods Theo Weening říká, že by mohl bez problémů prodat tohoto masa mnohem více. „Pokud nám ho ale nikdo nedodá, nic s tím neuděláme,“ uvedl.

Velkoobchodní cena bizoního masa se pohybuje kolem 4,50 dolarů (110 Kč) za libru, tedy 0,45 kilogramu. Cena se přitom od roku 2009 téměř zdvojnásobila. Ceny rostou výrazně rychleji než u ostatních druhů mas, uvedlo americké ministerstva zemědělství. Hovězí za stejnou dobu zdražilo o 42 procent, vepřové o 41 procent a kuřecí maso o 18 procent.

Ruku v ruce s cenami a spotřebou roste také počet chovatelů bizonů. Z chovu se stává dobrý byznys. Od původního podnikání k němu utekl například bývalý magnát kadeřnických salonů Randy Miller, který se svou ženou na rančích v Nebrasce a Missouri chová tisíc bizonů.

Od roku 2010 do roku 2016 se počet chovů zvýšil zhruba o čtvrtinu na 850. Rozšiřování chovů pomáhá i lobby prodejců a chovatelů, kteří si mj. vymohli dotace na oplocení rančů.

Bizon je největším americkým savcem. Prezident Barack Obama letos podepsal v květnu nový zákon, který tomuto zvířeti přiřkl další nej - nejdůležitější savec Spojených států. Národním zvířetem USA ale zůstává orel bělohlavý.