V balíčku zdarma výpis, ale i telefonní banka

Jaké máte úroky? Tak zní často otázka klienta v bance. Vzhledem k rostoucím poplatkům je na místě ptát se i na to, kolik se za služby finančního ústavu zaplatí. Důležité je také, co všechno banka může nabídnout.

Člověk, který potřebuje běžný účet v bance, má na výběr v zásadě dvě možnosti: založit běžný či žirový účet, nebo si objednat služby v rámci takzvaného balíčku. Některé jsou v něm zdarma či za nižší poplatek. Někdy se za něj platí měsíční paušál.

Balíčky jsou různé
Je ale třeba vědět, že je pouze věcí banky, co označí jako "balíček", a co jako běžný účet. Obecná pravidla pro označování těchto produktů neexistují. Co všechno banka v rámci balíčku ke kontu bezplatně přibalí, se velmi liší.

Některé balíčky, jejichž základem jsou osobní konta, jsou bez paušálního poplatku. Klient k běžnému účtu dostane některé základní služby zdarma nebo se slevou. Bezplatné bývá zřízení trvalých platebních příkazů, pravidelných plateb SIPO nebo měsíční výpisy z účtu.

Druhá skupina balíčků přijde majitele zhruba na 140 až 200 korun měsíčně. Ovšem ty nemusí být pro každého - banka obyčejně stanoví minimální vklad, případně také minimální měsíční příjmy na účet. Tyto sumy se pohybují i v desítkách tisíc korun.

Za to k výše zmíněným bezplatným službám člověk získá zdarma často telefonické bankovnictví, mezinárodní platební kanu a standardem bývá také možnost automatického převádění peněz, překračující stanovenou částku. na lépe úročené vklady či do fondů. V této kategorii bývá součástí balíčků okamžitá možnost vybrat z účtu více peněz, než kolik jich na něm v danou chvíli je. K tomu však obyčejně musí majitel předložit například potvrzení od zaměstnavatele o dostatečné výši příjmu. V případě kont s vysokými zůstatky a obraty na účtu někdy banka potvrzení nechce.

Banky se v nabídce služeb, které přidávají k balíčkům zdarma, příliš neliší, různé mohou být poplatky za zaúčtování plateb z účtu.

Pro člověka, který účet potřebuje jen k tomu, aby mu zaměstnavatel mohl posílat mzdu, případně aby z konta mohl platit nájem, se často hodí klasický "nebalíčkový" účet. Nemusí totiž v rámci paušálu platit za něco, co třeba vůbec nepotřebuje.

Za paušál je lepší úročení
Kdo složí na účet částky řádově v desítkách tisíc korun a je ochoten zaplatit měsíční paušál kolem 150 až 200 korun, může dostat více služeb zdarma.

Pro lidi s vyššími příjmy, kteří většinu svých výdajů platí bezhotovostně z účtu, mohou být "lepší" balíčky výhodné. Například díky úročení. Bývá totiž odstupňované podle výše zůstatku čím větší částka, tím vyšší úrok.

Na co by si měl zájemce o balíčky s účtem dávat pozor? Na poplatky za běžné úkony. Někdy musí člověk zaplatit poplatek za každou částku, která mu přijde na účet, jindy v takovém případě neplatí nic. Někdy bývá také odstupňovaná sazba za odchozí platby. Proto je dobré si spočítat, kolik plateb člověk měsíčně provede. Podle toho je možné zvolit výhodnější účet.