V boji o Union Group začíná BNP ztrácet

P r a h a - Rakouská Raiffeisenbank má vystřídat v roli favorita pro získání ostravské Union Group francouzskou banku BNP Paribas. Přestože nabídka Francouzů byla před šesti týdny dozorčí radou Union Group vybrána jako nejlepší, a dokonce začala jednání o exkluzivitě, Raiffeisenbank znovu zamíchala kartami vylepšením své nabídky. "Oni to vylepšili tak diametrálně, že se tomu ani nechtělo věřit," uvedl jeden ze zástupců akcionářů Union Group, který si nepřál být jmenován.

Do skupiny Union Group patří Union Banka, největší penzijní fond v zemi - Vojenský otevřený penzijní fond, Union pojišťovna či polská banka Bank Przemyslowy. Skupina spravuje zhruba 35 miliard korun vkladů, které jí svěřilo více než půl milionu klientů.

BNP Paribas i Raiffeisenbank požadovaly původně vládní záruky na některé rizikové úvěry Union Banky v objemu kolem tří miliard korun. Aktuální požadavky nikdo ze zainteresovaných blíže neupřesnil, šéf tuzemské Raiffeisenbank Jan Vlachý pouze potvrdil, že banka vylepšila svou nabídku.

Zástupce BNP Paribas Aleš Musil minulý týden reagoval, že BNP považuje svou nabídku stále za nejvýhodnější a z jejího pohledu se nic nemění.

Ministr financí Pavel Mertlík přitom již dříve jednoznačně vyloučil, že by mohla Union Group získat nějakou státní pomoc. Podle Mertlíka má skupina dostatek cenného majetku, který může v případě potřeby prodat.

Do probíhajících jednání zasáhla v těchto dnech Česká národní banka, která nařídila akcionářům Union Group provést operace k posílení stability Union Banky.

"Bankovní dohled nařídil dozajistit úvěry, které banka poskytla v rámci své vlastní skupiny, likvidními aktivy. Jinak řečeno, co je ve skupině cenné a čím disponují akcionáři, přešlo jako zástava na banku," řekl mluvčí ČNB Milan Tománek.

Hlavními akcionáři skupiny jsou například Vítkovice, Nová huť a další severomoravské podniky.

Auditorská firma Deloitte & Touche ve svém výroku k hospodaření za loňský rok upozornila, že riziko spojené s úvěry, které banka poskytla akcionářům skupiny či jejich spřáteleným firmám, představuje 5,4 miliardy korun. Úvěry, které banka poskytovala akcionářům, byly určeny na financování akvizic.

Centrální banka nařízením o dodatečném zajištění sleduje, aby v případě rozprodeje skupiny po jednotlivých částech neinkasovali zisk akcionáři a banka, jako jejich věřitel, nepřišla zkrátka.

"Je to opatření jednoznačně na podporu stability Union Banky a všichni tři potenciální investoři to přivítali. Zástavní smlouvy ve prospěch banky na penzijní fond, pojišťovnu a Bank Przemyslowy jsou již uzavřené a ČNB je o tom informovaná," uvedla předsedkyně představenstva Union Group Marie Parmová.

Například za Vojenský otevřený penzijní fond nabídla podle důvěryhodných zdrojů švýcarská pojišťovna Winterthur čtyři miliardy korun. Winterthur je společně s CS First Boston třetím zájemcem o koupi skupiny.

Zatímco BNP Paribas a Raiffeisenbank žádaly na problematické akcionářské úvěry státní záruky, Winterthur a CSFB počítaly s tím, že by se úvěry splatily z výnosů z prodeje jednotlivých majetkových účastí skupiny. Winterthur totiž má zájem především jen o penzijní fond.