Bitcoin (ilustrační foto).

Bitcoin (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Britští ministři zvažují platby v bitcoinech, bojí se ale o svou pověst

  • 26
Britská vláda zvažuje využití bitcoinů a s nimi spojené veřejné účetní knihy k proplácení a kontrole výzkumných grantů financovaných z kapes daňových poplatníků. Podle úředníků jejího Veličenstva by takový systém byl transparentní, neboť by si každý mohl vyhledat jednotlivé položky účetnictví.

Vedoucí kanceláře britského premiéra Matthew Hancock oznámil, že kabinet hledá způsoby, jak by se dala veřejně distribuovaná účetní kniha ve vládě využít. Jako nejvhodnější možnost se nabízejí vládní granty. Informoval o tom britský server Quartz.

Co jsou bitcoiny

Bitcoin je virtuální měna, která nemá žádnou fyzickou podobu. Pokud jedna osoba převede na druhou osobu 1 bitcoin, napíše v systému zprávu o tomto převodu. Ve chvíli, kdy příjemce tuto zprávu obdrží, ví, že má ve virtuální peněžence onen 1 bitcoin.

Informace se ale neukládá pouze do počítače odesílatele a příjemce, ale také uživatelům, kteří se specializují na ověřování transakcí. Lze tak snadno zjistit stav účtu platícího klienta. Databáze se nazývá blockchain nebo také distribuovaná účetní kniha.

A jak je to s anonymitou? Přestože systém vypadá naprosto transparentně, ve skutečnosti se v databázi neobjevuje konkrétní jméno, ale pouze číslo. Uživatelé to řeší tak, že si vytvoří účtů hned několik a každému platí z jiného účtu.

„Dohled a kontrola nad vládními granty jsou složité, a tak by distribuované účetnictví, do kterého může každý nahlédnout, mohlo problém vyřešit,“ řekl Hancock a připomněl, že by přechod na některou z virtuálních měn mohl pomoci k lepší informovanosti o veřejných financích.

Přestože mají podporu díky transparentnosti a potenciálnímu snížení nákladů, politici jsou velmi opatrní na spojování svých jmen s alternativními měnami, konkrétně totiž bitcoin dávají mnozí do souvislosti s černým trhem.

Díky digitální měně mohou totiž uživatelé anonymně nakupovat i produkty, které legálně koupit nelze. Jedná se o drogy, zbraně nebo třeba cestovní pasy. Britský ministr financí George Osborne proto dává přednost názvu digitální měna právě kvůli kontroverzní minulosti, kterou měnu provází.

Z těchto důvodů jsou političtí představitelé Británie stále skeptičtí ohledně využití bitcoinů. Jejich mluvčí řekl, že opravdu uvažují o využití nových technologií, včetně bitcoinů a jsou otevřeni novým nápadům.

Britská vláda už v minulosti vyjádřila podporu bitcoinům i distribuovanému účetnictví. Ministr Osborne v roce 2014 použil bitcoinový bankomat a při té příležitosti mluvil o tom, že by se Velká Británie měla stát finančním technologickým centrem.

Hlavní poradce vlády pro vědu se této technologii také věnoval. Ve zprávě, kterou publikoval letos v lednu, tvrdí, že by ve veřejném sektoru bylo žádoucí přejít na digitální měnu nebo veřejně distribuované účetnictví. „V rámci vlády by to určitě snížilo náklady, zvýšilo transparentnost a pro občany by se finance vlády zpřehlednily a podpořilo by to inovace a ekonomický růst,“ vysvětluje zpráva.