V Bruselu protestovaly stovky zemědělců proti nízkým cenám mléka

Stovky evropských zemědělců dnes v Bruselu protestovaly proti klesajícím výkupním cenám mléka. Kvůli jejich akci byl na několik hodin zablokován hlavní vchod budovy Rady EU, kde dnes pod vedením českého ministra zemědělství Jakuba Šebesty začalo zasedání unijních ministrů zemědělství a rybolovu.

Podle policie se demonstrace zúčastnilo až 900 zemědělců z Belgie, Německa a Francie.

Farmáři za doprovodu traktorů, živého dobytka a zvuku kravských zvonců demonstrovali za snížení kvót pro produkci mléka, což by znamenalo, že jej na evropském trhu bude méně. To by podle nich mělo vést ke zvýšení výkupních cen mléka. Ceny, které dostávají za mléko jeho producenti, se oproti minulému roku podle zemědělců propadly až o 30 procent.

"Co se týká snížení kvót, je to politická dohoda, takže to bude otázka politických vyjednávání," řekl novinářům ministr Šebesta, který se s demonstranty před zasedáním sešel. Protestující farmáře ujistil, že chápe jejich složitou situaci, nicméně jim řekl, že jakékoliv další opatření je otázkou dohody všech členských států.

Kvóty na mléko padnou za šest let

EU se loni na podzim po složitých debatách dohodla, že kvóty na mléko budou zrušeny až v roce 2015. Do té doby se budou každý rok zvyšovat o jedno procento. Poté by měl ceny určovat trh. Unijní instituce se nyní v zásadě staví proti možnosti, že by EU mohla případně dohodnutá pravidla měnit.

Podporu demonstrantům v Bruselu dnes vyjádřil prezident Agrární komory České republiky Jan Veleba. "Česká Agrární komora byla jednou z organizací, které nebyly pro zvyšování mléčných kvót," uvedl. Jejich loňské zvýšení totiž podle něj bylo pro obchodníky signálem, že výroba mléka se zvýší, a ti v jeho důsledku začali tlačit na snižování výkupních cen suroviny.

Problémy s odbytem mléka navíc podle Veleby prohloubila hospodářská krize.

Zemědělci chtějí minimální výkupní ceny

Společně se zastavením zvyšování mléčných kvót by k navýšení výkupních cen pomohlo zavedení minimálních výkupních cen, jak je tomu na trhu s cukrem či bramborovým škrobem, uvedl Veleba.

Zemědělci v pondělí vedle Belgie demonstrovali také v Německu a ve Francii.

Brusel už kvůli problematické situaci na trhu s mlékem přistoupil k určitým opatřením - třeba k podpoře vývozu mléčných výrobků do třetích zemí. Unie se také dohodla na spuštění nákupu másla a sušeného odstředěného mléka za předem dohodnuté ceny, a to do srpna. Nyní se hovoří také o tom, že by se tento výkup mohl prodloužit ještě i za konec srpna.

Systém mléčných kvót byl v EU zaveden v roce 1984 kvůli omezení nadprodukce mléka, stabilizaci trhu, ustálení kolísavosti nákupních cen a garantování určité cenové hladiny mléka a mléčných výrobků. V České republice začal být systém mléčných kvót uplatňován v roce 2001.

,