Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Budějovicích bude nová čtvrť

  13:32aktualizováno  13:32
V Českých Budějovicích na levém břehu Vltavy vzniká nová čtvrť Luční jez. Do šesti let tak nedaleko centra města vyroste čtrnáct domů s 280 byty. První obyvatelé se nastěhují už koncem příštího roku.

Radnice chce zabránit odlivu obyvatel z města. | foto: Gabriela Hrázská

Vedení radnice doufá, že se díky nabídce nových bytů přestanou obyvatelé města stěhovat do satelitních čtvrtí v okolí. "Lidé mají zájem stěhovat se do domů v centru města. Pokud jim takovou možnost dáme, myslím, že počet obyvatel stoupne," řekl českobudějovický primátor Juraj Thoma.

Kvůli stěhování lidí z krajského města do okolí klesl počet obyvatel od roku 2000 do roku 2004 o dva a půl tisíce. Vloni poprvé mírně stoupl.

Rezidenční čtvrť s čtyřpatrovými bytovými domy vznikne v místě, které původně využívala armáda jako vojenské cvičiště. Město a Jihočeský kraj pozemky získaly bezúplatným převodem a nabídly je investorům.

Bydlení najde až tisíc lidí
Na ploše o rozloze 35 tisíc metrů čtverečních by mohlo v budoucnu žít až tisíc lidí. "Uvnitř města je to největší stavební projekt svého druhu," dodal Thoma.
Čtvrť je mimořádná především svou polohou. Domy vyrostou u řeky v přírodě, přesto se jejich obyvatelé pěšky dostanou do centra města do patnácti minut. V okolí jsou i nemocnice, školy, nákupní střediska i lesopark Stromovka.

"Využíváme, infrastruktury, která už ve městě je. Tím se projekt odlišuje od satelitních městeček, kde občanská vybavenost většinou chybí," řekl Miloš Kratochvíl, zástupce společnosti Vltavapark, která je investorem.

Pozemky, na nichž čtvrť vyroste, zatopila při povodních v roce 2002 řeka Vltava. "Vyvinuli jsme třístupňovou ochranu před povodněmi. Podlaha nejnižšího bytu bude 1,4 metru nad hladinou velké vody," vysvětlil Kratochvíl.

Obyvatele neohrozí povodeň
Obyvatele by měla chránit i hráz mezi řekou a čtvrtí, domy budou vybaveny mobilními zábranami. Nad úrovní velké vody budou umístěny také veškeré technologie jako topení a elektroinstalace.

S druhým břehem Vltavy spojuje lokalitu Luční jez lávka a nábřežní korso s cyklostezkou. V sousedství jsou i zastávky městské hromadné dopravy. Parkoviště pro auta budou přímo pod jednotlivými domy. "Do garáží se bude vjíždět z centrální ulice, parkoviště budou průjezdná," řekl architekt Jiří Střítecký. Na břehu řeky vznikne také pláž a kotviště pro lodě.

První dva domy s celkem 72 byty se začaly stavět v listopadu. Dokončeny by měly být do dvanácti měsíců. "Téměř čtvrtina bytů, které nabízíme v první etapě, je už prodaná," řekla Gabriela Šusterová ze společnosti PMD, která prodej bytů zajišťuje.

Za metr čtvereční bytu zaplatí zákazníci 26 tisíc korun. Nejlevnější jednopokojový byt v nové čtvrti vyjde na téměř 1,3 milionu korun, luxusní rezidence na více než sedm milionů.

Autoři: ,


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Výkon na hranici padnutí: v Tesle se museli dopovat energetickými nápoji

Podvozek vozu Tesla Model S

Nadšení amerického miliardáře Elona Muska, který před pár dny děkoval zaměstnancům své automobilky Tesla za dosažení...

Další z rubriky

Boj o peníze pro firmy: investiční pobídky ano, ale ne pro montovny

Montážní linka Fordu v Kentucky

Chcete finančně podpořit? Už nebude stačit, abyste tu postavili jednoduchou montovnu, budete muset přinést něco navíc,...

Každý Čech dluží 161 500 korun. Stát musí splatit celkem 1,714 bilionu

Trezory do banky přibyly až později, o čemž svědčí mj. i to, že firma A. Ippen...

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu korun. Za růstem dluhu...

Firmy dopřávají lidem kvalitnější pracovní pomůcky, hlídají ale plýtvání

Ilustrační snímek

Nízká nezaměstnanost nahrává firmám vyrábějícím pracovní oblečení, boty a ochranné pomůcky. Zhruba šestimiliardový trh...

Najdete na iDNES.cz