V bytech s regulovanými nájmy dál hrozí spory

Mezi majiteli domů a několika miliony nájemníků, kteří bydlí za regulované nájemné, doutná závažný spor o budoucí výši nájmů. Současný režim regulace nájemného, v němž chce ministerstvo financí pokračovat i v příštím roce, totiž bude patrně znovu zkoumat Ústavní soud. Ten přitom současné poměry už jednou označil za protiústavní, neboť podle názoru soudců krátí majitele bytů na jejich vlastnických právech.

"Zvažujeme opětovné napadení regulace u Ústavního soudu, který již jednou současnou politiku ministerstva zrušil," uvedl senátor ODA Daniel Kroupa.
Spolu s dalšími 13 senátory loni uspěl u soudu s návrhem, aby byla zrušena dnes již neplatná vyhláška o regulaci nájmů.

Soud vyhlášku zrušil k 1. lednu 2002, ale ministerstvo místo ní připravilo náhradní řešení: na návrh předsednictva vlády zařadilo nájemné do cenového věstníku jako jednu z položek, o jejíž výši bude dál rozhodovat stát. Pro příští rok může nájemné vzrůst jen o sedm procent.

Současné regulační vize ministerstva na straně jedné a nesouhlas Ústavního soudu na straně druhé tak staví miliony obyvatel nájemních bytů do nejisté situace, která patrně přinese podstatné změny v podmínkách, za jakých tito lidé bydlí.

V bytech s regulovaným nájmem dnes v Česku podle odhadů ministerstva financí žije třetina populace. Především ve velkých městech tito lidé platí za srovnatelné bydlení až několikanásobně nižší cenu než ti, kteří si pronajímají byt na volném trhu.

Ústavní soud vládní politiku napadl nikoli kvůli nesouhlasu se samotnou regulací, která má ušetřit chudší vrstvy od neúnosných nákladů na bydlení, ale kvůli tomu, že sociální situaci těchto lidí musí nést na svých bedrech majitelé domů. "V důsledku dosavadní právní úpravy existují dnes v naší společnosti sociální skupiny, které hradí ze svého to, co... má zajišťovat stát," zdůvodnil loni soud.

Nyní platí nový režim navržený ministerstvem. Změnu může přinést jedině nový verdikt Ústavního soudu. "Kdyby byla znovu zrušena regulace, majitelé by mohli vypovědět smlouvy, které se na ni odvolávají, a zdražit. Záleželo by, jak je sepsaná nájemní smlouva," míní právník Jan Černý z advokátní kanceláře Černý - Raupachová.

Zástupci ministerstva financí věří tomu, že soud nemá důvod jejich nové řešení rušit. Kdyby se tak stalo, budou podle ředitele odboru cenové regulace Pavla Maštálky platit staré smlouvy. "Pochybuji, že by je soudy rušily," uvedl Maštálka. Senátoři i majitelé domů věří v opak, soudci budoucí kauzy nekomentují.

Podle ministerstva financí činí regulovaný nájem v Praze necelé 2000 korun za šedesátimetrový byt. Stejné bydlení na volném trhu je podle Sdružení majitelů domů až 3,5krát dražší.