Sběrný dvůr v Olomouci

Sběrný dvůr v Olomouci | foto: Luděk Peřina, MF DNES

V ceně spotřebičů je i recyklační poplatek

  • 2
Chcete si koupit novou ledničku, ale nevíte, kam se starou, která dosloužila. Převezmou ji od vás bezplatně v prodejně při koupi nového spotřebiče, nebo ji musíte odvézt do sběrného dvora? A jak je tomu při nákupu přes internet?

Starý spotřebič byste měli nechat ekologicky zlikvidovat. Můžete ho zdarma odevzdat buď ve sběrném dvoře nebo prodejně, kde jste si koupili nové zařízení.

Pevně stanovený poplatek na sběr a recyklaci starých elektrozařízení totiž zaplatíte při koupi nového spotřebiče. Jinak je tomu při nákupu přes internet, kdy může prodejce chtít zaplatit za odvoz starého elektrického zařízení.

Musí obchodník převzít starý spotřebič?
"Prodejce má povinnost odebrat vždy, i při nákupu přes internet, staré zboží. Výměna je kus za kus, přičemž musí jít o stejný nebo obdobný výrobek. Nemůžete tedy chtít po prodejci, když si u něj koupíte fén na vlasy, aby převzal vaši starou kombinovanou ledničku," říká Jarmila Krebsová, tisková mluvčí ministerstva životního prostředí.

"Prodejce se však může vyhnout zpětnému odběru starého elektrozařízení, pokud vás bude před prodejem informovat, že možnost odevzdat vysloužilý přístroj zajistil na nejbližším obecním sběrném dvoře." V takovém případě je odvoz likvidovaného zařízení na určené sběrné místo na vás.

Stejné podmínky platí i při koupi a dodání zboží na dálku - například z internetového obchodu. "I v tomto případě má mít kupující možnost při doručení nového výrobku vrátit použité elektrozařízení. Platbu za zpětný odvoz však nelze vyloučit, protože jde o službu nad rámec běžného prodeje," říká advokát Tomáš Pelikán.

Pokud od vás prodejce neodebere staré zboží, neposkytne informace o místě sběru nebo bude po vás chtít vyšší recyklační poplatek, můžete se se stížností obrátit na Českou inspekci životního prostředí.

Za recyklaci platíte dvakrát
"Při koupi každého nového elektrozařízení platíte vlastně dva poplatky za recyklaci. Například při nákupu pračky zaplatíte kromě vlastní ceny zboží jednak příspěvek na sběr a zpracování starých praček, které byly vyrobeny do 13. srpna 2005. Tedy takzvaný viditelný, recyklační poplatek," říká Jarmila Krebsová z ministerstva životního prostředí.

"Zároveň zaplatíte ještě další částku za to, že pračka, kterou si kupujete, bude jednou, až doslouží, ekologicky zpracována. Tento poplatek je součástí ceny, nezveřejňuje se zvlášť."

Výše recyklačního poplatku se u jednotlivých výrobků liší podle nákladů na sběr a zpracování. Proto za likvidaci mobilního telefonu zaplatíte čtyři koruny, zatímco za zpracování velké chladničky korun tři sta.

Sběrem a zpracováním takzvaných starých elektrozařízení se zabývá několik firem - Asekol, Ekolamp, Elektrowin, REMA Systém, Retela. Ty zároveň stanovují výši recyklačních poplatků za jednotlivé zboží, která je závazná pro všechny prodejce.

Porovnejte náklady na dopravu zboží
Před nákupem přes internet je dobré se informovat, za kolik vám odvezou váš starý spotřebič. Náklady na dopravu se totiž buď účtují zvlášť, anebo jsou součástí ceny. Proto při porovnávání cen nezapomeňte na dopravné.

Vyplatí se vám také zeptat na způsob doručení zboží. Zda vám vyloží ledničku před domem a budete ji muset sami vynést do třetího patra, nebo ji dodají až do bytu, vybalí, zapojí a potvrdí záruční list. Prodejci takovou službu nabízí většinou za příplatek nebo při nákupu dražšího zboží.

Neméně důležitý je i následný odvoz starého elektrozařízení. Kamenné obchody zpravidla zajistí dopravu do sběrného dvora zdarma. Tuto službu samozřejmě nemusíte využít, místo toho můžete odnést svépomocí spotřebič do sběrného dvora, kde ho zdarma převezmou.

Co se s nimi stane?
Poté, co odevzdáte vysloužilý spotřebič do sběrného místa - například do prodejny nebo sběrného dvora, odvezou je nákladní auta do zpracovatelských a recyklačních společností. Části starých zařízení se využívají k výrobě nových výrobků nebo jako alternativní zdroj energie.

Nejdůležitějším článkem jste vy. Když neodevzdáte spotřebič na místo zpětného odběru, zaplatili jste povinný recyklační poplatek zbytečně.

Kolik zaplatíte
Výrobci a dovozci elektrospotřebičů musí podle novely zákona číslo 185/2001 Sb. o odpadech povinně přispívat na recyklaci takzvaného historického odpadu. Pro vás to tedy znamená, že při koupi nového výrobku platíte i za sběr a recyklaci starého spotřebiče. Abyste věděli, kolik zaplatíte, uvádíme přehled poplatků za jednotlivé výrobky, které jsou závazné pro všechny prodejce. Ceny jsou včetně DPH.

Přehled poplatků za jednotlivé výrobky
Spotřebiče
chlazení - chladničky, kombinované chladničky s mrazákem, mrazničky 300 korun Velké domácí spotřebiče -pračky, sušičky, myčky, sporáky, topidla, radiátory, velké ventilátory a klimatizace 90
Střední domácí spotřebiče -vysavače, varné desky, mikrovlnné trouby, remosky, odsavače par, grily 20
Malé domácí spotřebiče - žehličky, topinkovače, fritovací hrnce, kávovary, fény, holicí strojky, kulmy, elektrické zubní kartáčky 6
Mobilní telefony a příslušenství, telefonní přístroje, vysílačky, kalkulačky, sluchátka, dálkové ovladače, přenosné svítilny 4
Diskmany, walkmany, MP3, digitální fotoaparáty, radiopřijímače, radiobudíky, elektrické chůvy, samostatné fotoblesky, elektricky poháněné teleobjektivy, sady autoreproduktorů 10
Televizory a monitory s úhlopříčkou do 21“, DVD, videa, věže, SAT a DVB-T přijímače, notebooky, tiskárny, kopírky a multifunkční zařízení do 20 kg 60
Televizory a monitory nad 21“, tiskárny, kopírky nebo multifunkční zařízení o hmotnosti od 20 do 50 kg 200
Videokamery, GPS, herní konzole, dětská elektrická vozítka, sportovní trenažéry (například rotopedy) 30
Vrtačky, pily, zařízení pro soustružení, frézování, broušení, drcení, šroubování... 7