Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Českém Těšíně se bojí prodeje svých bytů

  17:37aktualizováno  17:37
Chceme referendum, říkají lidé z Českého Těšína, kteří o víkendu podepisovali petici k plánovanému prodeji městských bytů. „Potřebujeme přes dva tisíce podpisů, abychom mohli vypsat referendum ke způsobu prodeje městských bytů,“ říká jedna z organizátorů petiční akce Dagmar Bogáčová.

Nájemníkům domů v centru Českého Těšína se nelíbí, že radní plánují prodej bytů takzvanou obálkovou metodou. To znamená, že byt získá ten, kdo za něj je schopen dát nejvíce.

Lidem se nelíbí, že v takovém případě by na svůj byt neměli předkupní právo. „Chceme, ať radnice prodá byty stávajícím nájemníkům za čtvrtinu ceny stanovené znaleckým posudkem a nebytové prostory ať zůstanou v majetku města,“ řekla Dagmar Bogáčová.

„Záměr zastupitelů jednoznačně diskriminuje nájemníky. Jsme toho názoru, že město by si mělo ponechat komerční prostory, protože město má nemalý zisk z nájmu a jako majitel těchto prostor má vliv na to, co v nich bude,“ uvedla obyvatelka Českého Těšína Ewa Santariusová.

Lidé mají obavy, že když radnice prodá nebytové prostory v přízemích obytných domů, nový majitel tady může zrušit například pekařství či obchod se zeleninou a nahradit je například nočním klubem.

„V obavách před dalšími skvělými nápady ohledně majetku města jsme vyhlásili i podpisovou akci na ochranu městských kotelen, které zásobují celé město teplem. Chceme už teď předejít tomu, aby kotelny neskončily v soukromých rukách,“ uvedla Ewa Santariusová.

Starosta Českého Těšína Jindřich Sznapka obálkovou metodu prodeje obecních bytů považuje za spravedlivou. Uvedl, že tohoto způsobu privatizace se mohou zúčastnit i lidé, kteří by jinak neměli šanci obecní byt si koupit.

Nájemníci namítají, že jako první by měli šanci koupit si svůj byt měli dostat oni. Až poté, co by koupi odmítli, by mohla radnice jejich byt nabídnout někomu jinému.

O obálkové metodě prodeje obecních bytů jednalo v závěru letošního ledna českotěšínské zastupitelstvo. Nájemníci se o zvažované variantě dozvěděli a více než sto se jich na zastupitelstvo přišlo podívat.

VÝVOJ CEN BYTŮ SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

V bouřlivé atmosféře, kdy nespokojení nájemníci zaplnili celou zasedací místnost i přilehlé chodby, nakonec zastupitelé zásady prodeje obecních bytů neschválili. Dohodli se, že v únoru se ke stejnému tématu sejdou znovu.

„Zastupitelstvo se koná třiadvacátého února. Chceme zastupitelům přinést petiční archy s potřebným počtem podpisů,“ řekla Dagmar Bogáčová.

Organizátoři petice chtějí do příštího týdne sebrat přes dva tisíce podpisů. Zatím jich mají pět set. „Věříme, že potřebný počet podpisů seženeme.“ Případného referenda by se muselo zúčastnit alespoň deset tisíc voličů, aby bylo platné.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

Najdete na iDNES.cz