Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Českém Těšíně se bojí prodeje svých bytů

  17:37aktualizováno  17:37
Chceme referendum, říkají lidé z Českého Těšína, kteří o víkendu podepisovali petici k plánovanému prodeji městských bytů. „Potřebujeme přes dva tisíce podpisů, abychom mohli vypsat referendum ke způsobu prodeje městských bytů,“ říká jedna z organizátorů petiční akce Dagmar Bogáčová.

Nájemníkům domů v centru Českého Těšína se nelíbí, že radní plánují prodej bytů takzvanou obálkovou metodou. To znamená, že byt získá ten, kdo za něj je schopen dát nejvíce.

Lidem se nelíbí, že v takovém případě by na svůj byt neměli předkupní právo. „Chceme, ať radnice prodá byty stávajícím nájemníkům za čtvrtinu ceny stanovené znaleckým posudkem a nebytové prostory ať zůstanou v majetku města,“ řekla Dagmar Bogáčová.

„Záměr zastupitelů jednoznačně diskriminuje nájemníky. Jsme toho názoru, že město by si mělo ponechat komerční prostory, protože město má nemalý zisk z nájmu a jako majitel těchto prostor má vliv na to, co v nich bude,“ uvedla obyvatelka Českého Těšína Ewa Santariusová.

Lidé mají obavy, že když radnice prodá nebytové prostory v přízemích obytných domů, nový majitel tady může zrušit například pekařství či obchod se zeleninou a nahradit je například nočním klubem.

„V obavách před dalšími skvělými nápady ohledně majetku města jsme vyhlásili i podpisovou akci na ochranu městských kotelen, které zásobují celé město teplem. Chceme už teď předejít tomu, aby kotelny neskončily v soukromých rukách,“ uvedla Ewa Santariusová.

Starosta Českého Těšína Jindřich Sznapka obálkovou metodu prodeje obecních bytů považuje za spravedlivou. Uvedl, že tohoto způsobu privatizace se mohou zúčastnit i lidé, kteří by jinak neměli šanci obecní byt si koupit.

Nájemníci namítají, že jako první by měli šanci koupit si svůj byt měli dostat oni. Až poté, co by koupi odmítli, by mohla radnice jejich byt nabídnout někomu jinému.

O obálkové metodě prodeje obecních bytů jednalo v závěru letošního ledna českotěšínské zastupitelstvo. Nájemníci se o zvažované variantě dozvěděli a více než sto se jich na zastupitelstvo přišlo podívat.

V bouřlivé atmosféře, kdy nespokojení nájemníci zaplnili celou zasedací místnost i přilehlé chodby, nakonec zastupitelé zásady prodeje obecních bytů neschválili. Dohodli se, že v únoru se ke stejnému tématu sejdou znovu.

„Zastupitelstvo se koná třiadvacátého února. Chceme zastupitelům přinést petiční archy s potřebným počtem podpisů,“ řekla Dagmar Bogáčová.

Organizátoři petice chtějí do příštího týdne sebrat přes dva tisíce podpisů. Zatím jich mají pět set. „Věříme, že potřebný počet podpisů seženeme.“ Případného referenda by se muselo zúčastnit alespoň deset tisíc voličů, aby bylo platné.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Ochlazení odstartovalo topnou sezonu, během týdne by se mělo topit všude

Detail dobových litinových radiátorů

V Česku v těchto dnech začíná topná sezona, letos neobvykle pozdě. Zatímco v jiných letech bývá rozptyl zahájení...

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...Najdete na iDNES.cz