Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Drobné nechte doma. Autobusů s placením bezkontaktní kartou přibývá

  5:00aktualizováno  5:00
Čím dál častěji nemusí lidé před cestou veřejnou dopravou řešit, zda u sebe mají hotovost. Česko je v zavádění bezkontaktních plateb bankovními kartami v dopravních prostředcích v evropské špičce.

Řidič autobusu společnosti Arriva tiskne účtenku za jízdné, které šéf české Visy Marcel Gajdoš zaplatil bezkontaktně chytrým telefonem. | foto: Visa Europe

Zatím posledním dopravcem, který začal přijímat bankovní bezkontaktní platební karty, je BusLine. Od úterý s nimi mnohou platit jízdné cestující v hromadné dopravě v Litoměřicích a na vybraných dálkových linkách. Před pár týdny výrazně počet svých autobusů s platebním terminálem pro bezkontaktní kartu rozšířila Arriva, která je nainstalovala do některých autobusů v Olomouckém kraji.

„Zájem dopravců se dramaticky zvyšuje, autobusů i dalších dopravních prostředků s takovým placením bude určitě přibývat,“ říká generální ředitel MasterCard pro Českou republiku Miroslav Lukeš.

Dopravcům pomáhá i to, že s možností platby kartou počítají i výrobci odbavovacích terminálů a nové modely je už v sobě mají integrované. Karetní společnosti si pak vezmou kolem jednoho až tří procent ceny jízdenky, dopravci ale ubývají náklady na hotovostní transakce. „Z pohledu doby odbavení je to přibližně stejné, jako když někdo platí hotově,“ říká šéf Arrivy Daniel Adamka.

Plzeň jde příkladem

Zatím nejdále jsou s bezkontaktními platbami v Plzni, kde už tamější dopravní podnik nabízí možnost ve všech dopravních prostředcích zakoupit jízdenku bezkontaktně. Například za leden takto lidé koupili už 83 tisíc jízdenek, což je dvojnásobek prodejů v srpnu. Počty takto prodaných lístků neustále rostou.

Plzeňské městské dopravní podniky si službu celkově pochvalují. „Řešíme jen s vybranými bankami nesprávné nastavení některých karet pro odbavení v dopravě. Jedná se o desítky karet. Jiná negativa jsme nezaznamenali,“ řekla vedoucí marketingu Kateřina Fránová.

Využívat bezkontaktní platbu mohou například i cestující v tramvajích v Liberci. Výhodou v městské hromadné dopravě je i fakt, že lidé nemusejí shánět prodejní automat či trafiku na koupi lístků.

Podle Lukeše by mohla zájem o terminály do autobusů ještě podpořit možnost čerpat na jejich pořízení evropské dotace, která letos začala platit. „Bezkontaktní platby jsou rychlé, pohodlné a bezpečné. Fronta, která se tvoří hlavně při odbavování meziměstské a dálkové dopravy, se tímto výrazně zrychlí,“ dodal.

Lepší je jen Londýn

Dopravci si mohou vybrat, zda k ověření platby dochází online nebo offline. S online ověřením bojují železniční dopravci: vlak jezdí často oblastmi se špatným signálem a tak například zaplacení kartou v jídelním voze může trvat deset minut. „Autobusy staví ve městech a obcích, kde se i rovnou platí, takže tento problém odpadá,“ říká Lukeš.

Další dopravci i města přechod na bezkontaktní platby plánují, například Praha chce automaty umístit do některých tramvají.

Česko je v podílu plateb bezkontaktními kartami na evropské špičce, podobně i v jejich využití v dopravě. „Kromě Londýna, kde se dá platit bezkontaktně v celém systému veřejné dopravy, není nikde tato možnost tak rozšířena,“ tvrdí Lukeš.

Autor:Nejčtenější

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Rasistická kampaň H&M má dohru. Řetězec zavírá obchody v Jižní Africe

Rasistická reklama společnosti H&M.

Reklama švédské oděvní společnosti H&M s černošským chlapcem v mikině „nejhustší opice v džungli“ vyvolala v Jižní...

Další z rubriky

Posunovačům a dalším správcům železnice vzrostou mzdy až o osm procent

(Ilustrační snímek)

Zaměstnancům státní Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) vzrostou v letošním roce mzdy o 4,4 až osm procent. Všichni...

Soulské letiště otevřelo nový terminál. Nejen pro olympijské fanoušky a Čechy

Tři týdny před začátkem olympiády v jihokorejském Pchjongčchangu otevřeli na...

Letiště Inčchon v Soulu otevřelo druhý terminál. Už za pár týdnů ho čeká zatěžkávací zkouška v podobě turistů mířících...

Pražské letiště loni přepravilo rekordních 15,4 milionu cestujících

Letiště Václava Havla.

Největší české letiště loni přepravilo rekordních 15,4 milionu cestujících. Proti roku 2016 vzrostl počet pasažérů...

Najdete na iDNES.cz