Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Česku přibývá kvalifikovaných hrobníků, další dva skládali zkoušky

  17:16aktualizováno  17:16
Dva hrobníci z Moravy dnes na hřbitově ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku skládali zkoušky, které jim umožní získat kvalifikaci hrobník. Jde o projekt ministerstva pro místní rozvoj. V Česku je dosud pouze patnáct kvalifikovaných hrobníků.

Štěpán Hamala se zúčastnil 21. listopadu ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku zkoušky k získání kvalifikace hrobníka. Vlevo je znalec oboru pohřebnictví Jan Hrdlička. | foto: Zdeněk NěmecČTK

Certifikát kvalifikace pro práci hrobníka není povinný. Je založen jen na dobrovolnosti, neplynou z něj žádné další výhody. Autorizovaná osoba zkouší hrobníky jak z teoretických, tak z praktických znalostí a dovedností.

"Chceme, aby povolání hrobníka mělo vážnost, kterou kdysi mívalo za první republiky. Hrobník byl ten, který seděl se starostou, s panem farářem v hospodě a na čestném místě. Toto všechno skončilo a k hrobníkům přišli ... osoby devastované různým způsobem," řekl Jan Hrdlička, předseda Společnosti přátel žehu a autorizovaná osoba.

První certifikovaný hrobník složil zkoušky loni v září, do vánoc se k němu přidali další čtyři. - čtěte Česko má už čtyři "diplomované" hrobníky

Podívejte se na reportáž o zkouškách prvního hrobníka.

Tomáš Kotrlý z ministerstva pro místní rozvoj však upozornil na to, že ministerstvo projekt odstartovalo i z jiného důvodu - na hřbitovech se totiž porušuje zákon. Podle něj pozůstalí často bez vědomí hrobníka ukládají urny sami, otevírají hroby, a ne vždy je to jejich vlastní pietní místo.

Ztrácí se tak evidence uren. "Snad to postupně přispěje k tomu, že se hrobníci budou na hřbitovech více ukazovat, že budou na svoje řemeslo hrdí a i pozůstalí budou mít větší důvěru svěřit urnu hrobníkovi," podotkl Kotrlý.

Zkoušky trvají až pět hodin

Hrobník při zkoušce, která trvá zpravidla tři až pět hodin, musí prokázat správné používání běžných nástrojů a dodržování osobní hygieny, zajišťování činností provozovatele pohřebiště, otevření a výkop hrobu předepsaných rozměrů a hloubky, ukládání rakve s lidskými ostatky do hrobu nebo hrobky, správnou exhumaci a další ukládání lidských ostatků.

 Štěpán Hamala (vlevo) a Vilibald Thomas se zúčastnili 21. listopadu ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku zkoušky k získání kvalifikace hrobníka.

Ověřit si své znalosti a schopnosti dnes do Velkých Karlovic přijel například i Thomas Vilibald z obce Šilheřovice na Opavsku. Hrobníka dělá téměř dvacet let. Zkoušek se prý rozhodl zúčastnit, protože chtěl zúročit léta praxe.

"Vždycky jsem byl brán jako nějaký obyčejný kopáč. Takhle od řemesla budu mít nějaký doklad," řekl. Svou práci bere jako poslední službu člověku. Dobrý hrobník by měl být podle něj fyzicky zdatný a smířený s prací s pozůstalostí člověka.

Štěpán Hamala se zúčastnil 21. listopadu ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku zkoušky k získání kvalifikace hrobníka. Vlevo je znalec oboru pohřebnictví Jan Hrdlička.

Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Bohatí se zbavují akcií Facebooku, firma odepisuje desítky miliard dolarů

Jim Carrey (Benátky, 5. září 2017)

Facebook nezabránil zneužití milionů uživatelských účtů v USA a Velké Británii. Problémy na sebe nenechaly dlouho...

Další z rubriky

Czexit zneklidňuje čtyři z pěti firem. Chtějí záruku, že Česko v EU setrvá

ilustrační snímek

Nejistota spojená s debatou o případném vystoupení České republiky z Evropské Unie znepokojuje 78 procent manažerů...

Bez akce ani ránu. Češi nakupují ve slevách polovinu zboží, třeba tuzemák

(Ilustrační snímek)

Obchodníci a výrobci, kteří se o ně společně zasloužili, je nazývají pekelnou spirálou. Zákazníci na ně netrpělivě...

Škoda zvýšila zisk. Vděčí za to výrobě dražších vozů Kodiaq a Karoq

Předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier představil 6. března na 88....

Automobilka Škoda loni vydělala 31,8 miliardy korun po zdanění. To je zhruba o šest miliard korun více než loni. Podle...

Najdete na iDNES.cz