Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Česku přibývá kvalifikovaných hrobníků, další dva skládali zkoušky

  17:16aktualizováno  17:16
Dva hrobníci z Moravy dnes na hřbitově ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku skládali zkoušky, které jim umožní získat kvalifikaci hrobník. Jde o projekt ministerstva pro místní rozvoj. V Česku je dosud pouze patnáct kvalifikovaných hrobníků.

Štěpán Hamala se zúčastnil 21. listopadu ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku zkoušky k získání kvalifikace hrobníka. Vlevo je znalec oboru pohřebnictví Jan Hrdlička. | foto: Zdeněk NěmecČTK

Certifikát kvalifikace pro práci hrobníka není povinný. Je založen jen na dobrovolnosti, neplynou z něj žádné další výhody. Autorizovaná osoba zkouší hrobníky jak z teoretických, tak z praktických znalostí a dovedností.

"Chceme, aby povolání hrobníka mělo vážnost, kterou kdysi mívalo za první republiky. Hrobník byl ten, který seděl se starostou, s panem farářem v hospodě a na čestném místě. Toto všechno skončilo a k hrobníkům přišli ... osoby devastované různým způsobem," řekl Jan Hrdlička, předseda Společnosti přátel žehu a autorizovaná osoba.

První certifikovaný hrobník složil zkoušky loni v září, do vánoc se k němu přidali další čtyři. - čtěte Česko má už čtyři "diplomované" hrobníky

Podívejte se na reportáž o zkouškách prvního hrobníka.

Tomáš Kotrlý z ministerstva pro místní rozvoj však upozornil na to, že ministerstvo projekt odstartovalo i z jiného důvodu - na hřbitovech se totiž porušuje zákon. Podle něj pozůstalí často bez vědomí hrobníka ukládají urny sami, otevírají hroby, a ne vždy je to jejich vlastní pietní místo.

Ztrácí se tak evidence uren. "Snad to postupně přispěje k tomu, že se hrobníci budou na hřbitovech více ukazovat, že budou na svoje řemeslo hrdí a i pozůstalí budou mít větší důvěru svěřit urnu hrobníkovi," podotkl Kotrlý.

Zkoušky trvají až pět hodin

Hrobník při zkoušce, která trvá zpravidla tři až pět hodin, musí prokázat správné používání běžných nástrojů a dodržování osobní hygieny, zajišťování činností provozovatele pohřebiště, otevření a výkop hrobu předepsaných rozměrů a hloubky, ukládání rakve s lidskými ostatky do hrobu nebo hrobky, správnou exhumaci a další ukládání lidských ostatků.

 Štěpán Hamala (vlevo) a Vilibald Thomas se zúčastnili 21. listopadu ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku zkoušky k získání kvalifikace hrobníka.

Ověřit si své znalosti a schopnosti dnes do Velkých Karlovic přijel například i Thomas Vilibald z obce Šilheřovice na Opavsku. Hrobníka dělá téměř dvacet let. Zkoušek se prý rozhodl zúčastnit, protože chtěl zúročit léta praxe.

"Vždycky jsem byl brán jako nějaký obyčejný kopáč. Takhle od řemesla budu mít nějaký doklad," řekl. Svou práci bere jako poslední službu člověku. Dobrý hrobník by měl být podle něj fyzicky zdatný a smířený s prací s pozůstalostí člověka.

Štěpán Hamala se zúčastnil 21. listopadu ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku zkoušky k získání kvalifikace hrobníka. Vlevo je znalec oboru pohřebnictví Jan Hrdlička.

Autoři: ,


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku za čtyři miliardy

Ilustrační snímek.

Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině NN. Informovala o tom ve...

Počasí ničí úrodu, zdraží pečivo, mák i vánoční kapři

Ilustrační snímek

Vedra zdaleka nepolevila, ale zemědělci už začínají mapovat škody, které letní počasí na úrodě zanechalo. Vlny sucha...

Rekordně nízká hodnota turecké měny může srazit korunu a zdražit benzin

Turecko míří do finanční krize. Lira dosáhla svého minima

Potěší turisty, kteří budou v oblíbené turistické destinaci moci nakupovat levněji, naopak motoristé rádi nebudou....

Najdete na iDNES.cz