Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Česku probíhá velká tabáková válka

  1:23aktualizováno  1:23
Pryč jsou časy, kdy největší hráči cigaretového průmyslu spolupracovali a kopali za stejnou věc. Dnes chodí po parlamentu s protichůdnými návrhy, které mají aspoň trochu podlomit nohy konkurenci.
Dnes se kouří hlavně Red & White, startky, petry, ale také viceroy a moon. Ilustrační foto.

Dnes se kouří hlavně Red & White, startky, petry, ale také viceroy a moon. Ilustrační foto. | foto: Jan KarásekMF DNES

Hlavními účastníky tabákové války jsou Philip Morris, největší výrobce cigaret v Česku, a Imperial Tobacco, který kromě cigaret Moon, West či Davidoff vyrábí na světě nejprodávanější tabák na balení cigaret Drum.

Philip Morris by rád přitvrdil u zdanění tabáku, který je dnes na stejné množství zdaněn méně než cigarety, zvýšením daně o třetinu na 1600 korun za kilogram z nyní navrhovaných 1200 korun.

Čtyřicetigramový balíček tabáku by tím z dnešních zhruba šedesát korun podražil na více než devadesát korun. "To by prodej tabáku úplně zrušilo," říká šéf Imperial Tobacco Kamil Provazník.

Pečlivě připravené argumenty
Kromě tabáku Drum prodávají i levnější cigaretové tabáky West a Paramount a papírky Rizla. "Všechny cigarety a tabákové výrobky jsou škodlivé a v současnosti neexistuje žádný důvod daňově zvýhodňovat některé produkty na úkor jiných," říká za Philip Morris Jiří Mareček.

Akce konkurence vyprovokovala Imperial Tobacco k vytvoření protinávrhu, se kterým obchází poslance. Podle něj by se měla zvýšit víceprocentní sazba daně, což by dopadlo na cenu prémiových značek jako třeba Marlboro z kutnohorské dílny.

Oba velcí hráči používají pečlivě připravené argumenty, kterými své návrhy obhajují, aby poslance zaujali. Philip Morris odkazuje na autority jako Světová zdravotnická organizace, která podle něj tvrdí, že by tabák měl být zdaněn jako cigarety.

Podíl klesá
Provazník za Imperial Tobacco naopak připomíná, že tabák kouří chudší skupiny obyvatelstva a na ně by jeho zdražení dopadlo nejvíce. A navíc by stát na větším zdanění dražších cigaret získal více, což může znít i ministerstvu financí jako pěkná písnička.

Ostatní velcí cigaretoví hráči se do války podle dostupných informací nezapojují a podporují stávající návrh. Podle něj by cigarety, levné i drahé, zdražily od příštího roku zhruba o čtyři koruny.

Za snahou Philipa Morrise stojí i fakt, že s postupným zvyšováním daní a cen cigaret stále více lidí utíká k levnějším značkám nebo k balení cigaret z tabáku. A v levnějších značkách není Philip Morris nejsilnější v kramflecích.

Posledních pět let podíl kutnohorského výrobce na trhu s cigaretami klesá, teď už je podle čísel, které má MF DNES k dispozici, pod šedesáti procenty.

Bude se hýbat sazbami?
Zatímco před čtyřmi lety více než polovina kuřáků dýmala startky, petry a marlbora od Philipa Morrise, dnes kouří hlavně Red & White, startky, petry od stejné firmy, ale také viceroy od British American Tobacco a moon od Imperial Tobacco.

Při letošním zvedání daní se Philip Morris pustil do boje tím, že si nasyslil Red & White a marlbora s levnějším kolkem. Konkurence se však přizpůsobila a teď jsou naopak ještě v trafikách viceroy za 42 korun od British American Tobacco, ale Red & White už zdražily.

Otázka je, nakolik se tabákovým obrům podaří poslance přesvědčit. "Setkali jsme se už se všemi možnými stanovisky a návrhy na změny," říká poslanec ODS Michal Doktor s tím, že ODS se chce držet původního návrhu a sazbami už nehýbat.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...Najdete na iDNES.cz