Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Česku probíhá velká tabáková válka

  1:23aktualizováno  1:23
Pryč jsou časy, kdy největší hráči cigaretového průmyslu spolupracovali a kopali za stejnou věc. Dnes chodí po parlamentu s protichůdnými návrhy, které mají aspoň trochu podlomit nohy konkurenci.
Dnes se kouří hlavně Red & White, startky, petry, ale také viceroy a moon. Ilustrační foto.

Dnes se kouří hlavně Red & White, startky, petry, ale také viceroy a moon. Ilustrační foto. | foto: Jan KarásekMF DNES

Hlavními účastníky tabákové války jsou Philip Morris, největší výrobce cigaret v Česku, a Imperial Tobacco, který kromě cigaret Moon, West či Davidoff vyrábí na světě nejprodávanější tabák na balení cigaret Drum.

Philip Morris by rád přitvrdil u zdanění tabáku, který je dnes na stejné množství zdaněn méně než cigarety, zvýšením daně o třetinu na 1600 korun za kilogram z nyní navrhovaných 1200 korun.

Čtyřicetigramový balíček tabáku by tím z dnešních zhruba šedesát korun podražil na více než devadesát korun. "To by prodej tabáku úplně zrušilo," říká šéf Imperial Tobacco Kamil Provazník.

Pečlivě připravené argumenty
Kromě tabáku Drum prodávají i levnější cigaretové tabáky West a Paramount a papírky Rizla. "Všechny cigarety a tabákové výrobky jsou škodlivé a v současnosti neexistuje žádný důvod daňově zvýhodňovat některé produkty na úkor jiných," říká za Philip Morris Jiří Mareček.

Akce konkurence vyprovokovala Imperial Tobacco k vytvoření protinávrhu, se kterým obchází poslance. Podle něj by se měla zvýšit víceprocentní sazba daně, což by dopadlo na cenu prémiových značek jako třeba Marlboro z kutnohorské dílny.

Oba velcí hráči používají pečlivě připravené argumenty, kterými své návrhy obhajují, aby poslance zaujali. Philip Morris odkazuje na autority jako Světová zdravotnická organizace, která podle něj tvrdí, že by tabák měl být zdaněn jako cigarety.

Podíl klesá
Provazník za Imperial Tobacco naopak připomíná, že tabák kouří chudší skupiny obyvatelstva a na ně by jeho zdražení dopadlo nejvíce. A navíc by stát na větším zdanění dražších cigaret získal více, což může znít i ministerstvu financí jako pěkná písnička.

Ostatní velcí cigaretoví hráči se do války podle dostupných informací nezapojují a podporují stávající návrh. Podle něj by cigarety, levné i drahé, zdražily od příštího roku zhruba o čtyři koruny.

Za snahou Philipa Morrise stojí i fakt, že s postupným zvyšováním daní a cen cigaret stále více lidí utíká k levnějším značkám nebo k balení cigaret z tabáku. A v levnějších značkách není Philip Morris nejsilnější v kramflecích.

Posledních pět let podíl kutnohorského výrobce na trhu s cigaretami klesá, teď už je podle čísel, které má MF DNES k dispozici, pod šedesáti procenty.

Bude se hýbat sazbami?
Zatímco před čtyřmi lety více než polovina kuřáků dýmala startky, petry a marlbora od Philipa Morrise, dnes kouří hlavně Red & White, startky, petry od stejné firmy, ale také viceroy od British American Tobacco a moon od Imperial Tobacco.

Při letošním zvedání daní se Philip Morris pustil do boje tím, že si nasyslil Red & White a marlbora s levnějším kolkem. Konkurence se však přizpůsobila a teď jsou naopak ještě v trafikách viceroy za 42 korun od British American Tobacco, ale Red & White už zdražily.

Otázka je, nakolik se tabákovým obrům podaří poslance přesvědčit. "Setkali jsme se už se všemi možnými stanovisky a návrhy na změny," říká poslanec ODS Michal Doktor s tím, že ODS se chce držet původního návrhu a sazbami už nehýbat.Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Výkon na hranici padnutí: v Tesle se museli dopovat energetickými nápoji

Podvozek vozu Tesla Model S

Nadšení amerického miliardáře Elona Muska, který před pár dny děkoval zaměstnancům své automobilky Tesla za dosažení...

Další z rubriky

V mínusu 4,5 miliardy. Vítkovice loni vytvořily rekordní ztrátu

Vítkovice Machinery Group (ilustrační foto)

Strojírenská společnost Vítkovice, a. s., která zastřešuje služby pro své dceřiné společnosti z bývalé skupiny...

Nejvytíženější opravovaný úsek D1 dokončíme v termínu, slíbil šéf ŘSD

Rekonstrukce úseku dálnice D1 u Brna. (duben 2015)

Šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa sdělil na tiskové konferenci, jak pokračuje modernizace úseku dálnice D1...

Maso vypěstované v laboratoři může být v restauracích za tři roky

Uměle vypěstované hovězí maso nizozemské společnosti Mosa Meat.

Nizozemská společnost Mosa Meat, která před pěti lety jako první na světě představila laboratorně vypěstovaný hovězí...

Najdete na iDNES.cz