V Česku probíhá velká tabáková válka

  1:23aktualizováno  1:23
Pryč jsou časy, kdy největší hráči cigaretového průmyslu spolupracovali a kopali za stejnou věc. Dnes chodí po parlamentu s protichůdnými návrhy, které mají aspoň trochu podlomit nohy konkurenci.
Dnes se kouří hlavně Red & White, startky, petry, ale také viceroy a moon. Ilustrační foto.

Dnes se kouří hlavně Red & White, startky, petry, ale také viceroy a moon. Ilustrační foto. | foto: Jan KarásekMF DNES

Hlavními účastníky tabákové války jsou Philip Morris, největší výrobce cigaret v Česku, a Imperial Tobacco, který kromě cigaret Moon, West či Davidoff vyrábí na světě nejprodávanější tabák na balení cigaret Drum.

Philip Morris by rád přitvrdil u zdanění tabáku, který je dnes na stejné množství zdaněn méně než cigarety, zvýšením daně o třetinu na 1600 korun za kilogram z nyní navrhovaných 1200 korun.

Čtyřicetigramový balíček tabáku by tím z dnešních zhruba šedesát korun podražil na více než devadesát korun. "To by prodej tabáku úplně zrušilo," říká šéf Imperial Tobacco Kamil Provazník.

Pečlivě připravené argumenty
Kromě tabáku Drum prodávají i levnější cigaretové tabáky West a Paramount a papírky Rizla. "Všechny cigarety a tabákové výrobky jsou škodlivé a v současnosti neexistuje žádný důvod daňově zvýhodňovat některé produkty na úkor jiných," říká za Philip Morris Jiří Mareček.

Akce konkurence vyprovokovala Imperial Tobacco k vytvoření protinávrhu, se kterým obchází poslance. Podle něj by se měla zvýšit víceprocentní sazba daně, což by dopadlo na cenu prémiových značek jako třeba Marlboro z kutnohorské dílny.

Oba velcí hráči používají pečlivě připravené argumenty, kterými své návrhy obhajují, aby poslance zaujali. Philip Morris odkazuje na autority jako Světová zdravotnická organizace, která podle něj tvrdí, že by tabák měl být zdaněn jako cigarety.

Podíl klesá
Provazník za Imperial Tobacco naopak připomíná, že tabák kouří chudší skupiny obyvatelstva a na ně by jeho zdražení dopadlo nejvíce. A navíc by stát na větším zdanění dražších cigaret získal více, což může znít i ministerstvu financí jako pěkná písnička.

Ostatní velcí cigaretoví hráči se do války podle dostupných informací nezapojují a podporují stávající návrh. Podle něj by cigarety, levné i drahé, zdražily od příštího roku zhruba o čtyři koruny.

Za snahou Philipa Morrise stojí i fakt, že s postupným zvyšováním daní a cen cigaret stále více lidí utíká k levnějším značkám nebo k balení cigaret z tabáku. A v levnějších značkách není Philip Morris nejsilnější v kramflecích.

Posledních pět let podíl kutnohorského výrobce na trhu s cigaretami klesá, teď už je podle čísel, které má MF DNES k dispozici, pod šedesáti procenty.

Bude se hýbat sazbami?
Zatímco před čtyřmi lety více než polovina kuřáků dýmala startky, petry a marlbora od Philipa Morrise, dnes kouří hlavně Red & White, startky, petry od stejné firmy, ale také viceroy od British American Tobacco a moon od Imperial Tobacco.

Při letošním zvedání daní se Philip Morris pustil do boje tím, že si nasyslil Red & White a marlbora s levnějším kolkem. Konkurence se však přizpůsobila a teď jsou naopak ještě v trafikách viceroy za 42 korun od British American Tobacco, ale Red & White už zdražily.

Otázka je, nakolik se tabákovým obrům podaří poslance přesvědčit. "Setkali jsme se už se všemi možnými stanovisky a návrhy na změny," říká poslanec ODS Michal Doktor s tím, že ODS se chce držet původního návrhu a sazbami už nehýbat.

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Cestující ve vlacích si připlatí. České dráhy už od prosince zdraží jízdné

Ilustrační snímek

České dráhy se změnou jízdního řádu zdraží jízdné. Od 9. prosince si cestující na krátkých vzdálenostech připlatí jednu...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Další z rubriky

Facebook znovu postihl výpadek, přihlásit se nemohly tisíce lidí

Ilustrační snímek

Tisíce uživatelů sociálních sítí Facebook a Instagram včetně těch z České republiky dnes ohlásily potíže s...

Dnešní pracující se upínají k dětem, na státní důchod moc nespoléhají

seniorka, placení

Takzvaná sendvičová generace to nebude mít lehké. Tito lidé se musejí postarat nejen o své děti, ale i o stárnoucí...

Berní úřad vrátil firmám 41 milionů za chyby v zajišťovacích příkazech

Každý podnikatel dostane na požádání přihlašovací údaje do systému elektronické...

Finanční správa musela v devíti případech vracet peníze firmám, které poškodila zajišťovacími příkazy. Peníze totiž dle...

Najdete na iDNES.cz