Loni přibylo 250 tisíc domácností, které sledují televizi přes satelit. Letos jich bude už přes milion. Ilustrační foto.

Loni přibylo 250 tisíc domácností, které sledují televizi přes satelit. Letos jich bude už přes milion. Ilustrační foto. | foto: Michal Klíma, MF DNES

V Česku roste počet satelitů. Letos jich bude přes milion

  • 72
Česko se stává zemí satelitů. A to nejen těch obytných, které vyrůstají v okolí velkých měst. Stále více lidem dochází trpělivost v čekání na nástup digitální televize a její absenci řeší nákupem satelitního přijímače.
Všechny nové digitální stanice, z nichž některé začnou vysílat už letos, se totiž kromě klasických pozemních vysílačů objeví i na satelitu. Loni přibylo čtvrt milionu domácností, které přijímají televizní program z družice, dohromady jich je podle průzkumu agentury GfK pro společnost Astra přes 700 tisíc.

Podle odhadů odborníků jich však bude ve skutečnosti ještě více a v letošním roce překročí počet satelitních domácností milionovou hranici.

"Domnívám se, že číslo je ještě podsazené, protože je prakticky nemožné zjistit, kolik zákazníků má společnost Digi TV," upozorňuje koordinátor pro digitální vysílání Zdeněk Duspiva.

Původem rumunská Digi TV, která nabízí balík několika desítek programů za 260 korun měsíčně, počet svých zákazníků vůbec nezveřejňuje.

"Sběrem informací od prodejců jsme se ale v průzkumu dostali k číslu blížícímu se čtvrt milionu," uvedl Duspiva.

Televizi přes satelit sleduje nyní každá pátá domácnost, v příštích letech by podle Duspivy mohl jejich podíl vzrůst až na polovinu.

Nejvíce lidí – přes 400 tisíc – volí nabídku společnosti CS Link, u níž za standardní balík programů (všechny české plus výběr slovenských kanálů) neplatí žádný měsíční paušál. K příjmu stačí dvoutisícový poplatek za dekódovací kartu a nákup satelitní paraboly s přijímačem.

"Nejlevnější komplety jsou k dostání za cenu okolo pěti tisíc korun," říká Bohuslav Komín, mluvčí sítě elektroprodejen Proton.

Trojka na poli satelitní televize, UPC Česká republika, má zhruba 130 tisíc zákazníků. Její nabídka zahrnuje množství prémiových kanálů, nejlevnější balík tak přijde zhruba na sedm set korun měsíčně. Jako alternativu pozemního příjmu však volí zákazníci spíše levnější nabídky.

"Platit si tolik kanálů mi přijde zbytečné, vždyť nesleduji ani velkou část programů na Digi TV," říká Rostislav Snopek z Podolí u Uherského Hradiště.

Jediné, co mu kazí radost ze sledování satelitu, je občasné zasekávání obrazu, na které si v internetových diskusích stěžuje řada zákazníků rumunské firmy. "Naštěstí se to poslední dobou zlepšilo," dodává Snopek.

Pro satelit se rozhodl stejně jako pan Petr z nedalekého Jarošova poté, co zjistil, že Zlínsko bude jedním z posledních regionů Česka, kam dorazí digitální televize."A když jsem se letos dočetl, že to bude dokonce až v roce 2011, tak se už jen směju," říká Petr.

Na tradiční anténu zanevřel i Josef Zajíček, který bydlí v Potůčkách na Karlovarsku. "Rád sleduji sportovní přenosy a nechtělo se mi čekat na to, až bude ČT4 Sport vysílat z klasického vysílače," vysvětluje Zajíček.

Kromě digitálních nedočkavců přispívají k satelitnímu boomu také čerství majitelé plazmových a LCD televizí s velkou úhlopříčkou.

"Velmi brzy zjistí, že obraz přijímaný z klasického analogového vysílače vypadá na velké televizi velmi nekvalitně," vysvětluje Komín.

Majitelé satelitních přijímačů přitom nemusí mít obavy, že by přišli o programy nově vznikajících digitálních televizí. Hudební stanice Óčko už přes satelit několik let vysílá, ostatní se na oběžnou dráhu chystají také.

"Ještě do začátku léta začneme vysílat jak přes pozemní vysílače, tak přes satelit a kabel," říká šéf zpravodajské stanice Z1 Martin Mrnka. Je to logická volba – pozemní digitální televize je zatím dostupná pouze v několika regionech, přes satelit lze však vysílání naladit v celém Česku.

Přibývající počet satelitů také mění vzhled českých měst a vesnic. "Především u bytových domů není množství talířů příliš hezké. Nechápu, proč se v takových případech lidé raději mezi sebou nedomluví na nějaké společné možnosti příjmu," říká architekt a urbanista Pavel Hnilička z ateliéru hcA.