Datové centrum skupiny KKCG v Lužicích u Hodonína.

Datové centrum skupiny KKCG v Lužicích u Hodonína. | foto: DataSpring

V Česku vzniknou nová datová centra. A s nimi tisíce pracovních míst

  • 241
Českou ekonomiku brzy podpoří několik velkých datových center. Brzy se otevřou a vzniknou v nich tisíce pracovních míst. Firmy se snaží udržet si serverovou samostatnost a do budoucna počítají s tím, že by jim servery mohly vydělávat peníze.

Přiložíte dlaň na speciální skener, ten sejme obraz vašeho krevního řečiště, a pokud souhlasí, pustí vás dovnitř. Není řeč o špionážním filmu. Tak vypadá jedna
z procedur nutných ke vstupu do datového centra.

Hledáte novou práci?

Vybírejte z nabídek volných pracovních pozic na jobDNES.cz.

Jděte práci naproti, vytvořte si profesionální CV zdarma.

Přísně střežených budov sloužících k provozu serverů a jiné IT infrastruktury je v Česku několik desítek a v následujících týdnech se budou otevírat další. Náklady na výstavbu těch největších dosahují stovek milionů korun. Jenže tento byznys se vyplatí čím dál víc.

Původně byly služby spojené s datovými centry doménou telekomunikačních společností. Osm jich po fúzi s firmou GTS provozuje český T-Mobile, aktivní jsou i O2 nebo České Radiokomunikace.

Velká datová centra jak pro vlastní, tak komerční využití však v poslední době budují i jiné firmy. Servery nyní například do vlastních prostor vybudovaných za 150 milionů korun stěhuje česká internetová jednička Seznam.cz. Její centrum v pražských Horních Počernicích, střežené skenerem krevního řečiště, má začít fungovat v červnu. Zhruba v té době by měl být dokončen rovněž hostivařský ServerPark společnosti VS Hosting.

V dubnu se na jihu Moravy otevře datové centrum od KKCG

Nejaktuálnější událost se ovšem čeká ještě v průběhu dubna. V jihomoravských Lužicích u Hodonína zahájí provoz datového centra firma Data-Spring patřící do impéria KKCG Karla Komárka. „V současné době se naši klienti rekrutují zejména z řad společností skupiny KKCG. Navazujeme a dále rozvíjíme i vztahy s klienty z komerční sféry,“ popisuje využití šéf společnosti DataSpring Martin Smekal.

Trh s datovými centry a jejich službami nepohání jenom snaha firem o serverovou samostatnost. Do budoucna počítají s tím, že by jim servery mohly vydělávat peníze. Souvisí to s rozvojem takzvaných cloudových služeb, které některá datová centra nabízejí. Důležitým faktorem je přitom předpokládané zvýšení poptávky firem ze Západu. I z toho důvodu KKCG staví své nové centrum u rakouských hranic.

Vznikají vysoce kvalifikovaná pracovní místa

Pro českou ekonomiku má současný boom datových center ještě jeden významný efekt: vznikají vysoce kvalifikovaná pracovní místa. Samotná datová centra zaměstnávají většinou okolo desítky lidí a přímí zaměstnanci těch českých se dohromady počítají na stovky. Nicméně další tisíce míst vzniknou nepřímo.

Poradenská společnost A. T. Kearney ve své analýze uvádí, že je dnes na byznys datových center v Česku napojeno na 15 600 míst. Jde například o projektování a design center, jejich rekonstrukce, údržbu či dodávání specifických technologií.

Do roku 2020 má přitom počet těchto míst vzrůst na 21 tisíc. A to z pohledu pracovního trhu znamená příliv práce srovnatelný s významnými zahraničními investicemi. Například továrna na pneumatiky, kterou v žatecké průmyslové zóně Triangle buduje za 23 miliard korun jihokorejský Nexen, počítá přímo s vytvořením tisícovky pracovních míst.

Zásadně odlišný je ale profil těchto zaměstnanců. V datových centrech jde většinou o IT specialisty, tedy pracovníky, kteří jsou v současnosti na trhu nedostatkovým zbožím. S očekávaným rozvojem nových technologií hlad po specialistech ještě poroste. „Buď je dodají české vysoké školy, anebo bude pro další rozvoj IT průmyslu v České republice potřebný import pracovníků ze zemí východní Evropy či z Asie,“ předpovídá telekomunikační expert společnosti A. T. Kearney Peter Kováčik.