Řez úlomkem meteoritu zvaným palasit. Jsou v něm vidět krystaly olivínu zarostlé v železe. Jeho cena se odhaduje až na tři tisíce dolarů.

Řez úlomkem meteoritu zvaným palasit. Jsou v něm vidět krystaly olivínu zarostlé v železe. Jeho cena se odhaduje až na tři tisíce dolarů. | foto: Christie's

Meteority za miliony dolarů. Christie’s chystá dražbu vesmírných úlomků

  • 0
Renomovaná aukční síň Christie’s pořádá dražbu meteoritů. V aukci bude prodávat 76 vesmírných úlomků. Hodnota meteoritů je vysoká, protože jsou poměrně vzácné. Prodej největšího úlomku se odhaduje na víc než milion dolarů.

Aukční síň Christie’s je známá především dražbami uměleckých děl. Ve středu 20. dubna má však na programu aukci meteoritů. Velké množství z nich pochází ze soukromých sbírek, další z muzeí, která své kolekce meteoritů vyměňují za jiné vzácné exempláře.

Sbírek hornin z vesmíru není mnoho. Naposledy do pozemské kolekce významně přispěl meteorit, který před třemi lety oslnil sibiřský Čeljabinsk, informovala agentura Bloomberg.

Nejvyhledávanějšími úlomky jsou pláty nebo koule palasitů, nejlépe s kousky peridotu - nazelenalého kamene. „Ještě více populární jsou pak měsíční meteority,“ doplňuje pro Bloomberg specialista James Hyslop. Ty se z Měsíce vymrští dopadem většího tělesa na jeho povrch. V síni Christie’s bude k dispozici také několik meteoritů z Marsu.

Hodnotu meteoritů udávají „čtyř S“

„Meteority se vždy cenily podle hmotnosti. Čím víc gramů měly, tím víc stály,“ vysvětluje specialista Christie’s Hyslop, který aukci pořádá. V poslední době však podle něj sběratelé začali brát v potaz jak estetické tak i historické hledisko.

„Odborníci na diamanty používají pro stanovení hodnoty vzácného kamene čtyři C, my v případě meteoritů používáme takzvané čtyři S,“ dodává Hyslop. Myslí tím anglické názvy pro velikost (size), tvar (shape), vědeckou hodnotu (science) a příběh (story) úlomku.

Velikost je jasná, čím větší kousek, tím vyšší cena. S tvarem je to ale opačně, čím jednodušší, tím hodnotnější.

Ohodnotit meteorit z vědeckého hlediska je ovšem mnohem složitější. Často je tato hodnota kombinována s příběhem vesmírného kamene.

„Pokaždé je pro mě vzrušující držet v ruce některý z úlomků pocházející z jiných světů,“ popisuje své pocity Hyslop. Nejvyšší vyvolávací cenu má mezi meteority v aukční síni Christie’s exemplář z Toulonu vykládaný mimozemskými drahokamy. Jeho hodnota se odhaduje na 1,1 milionu dolarů.

„Pokud by se z něj ukrojil plátek, byly by vidět krystaly olivínu. Některé z nich jsou tak kvalitní, že se dají technicky označit za drahokamy,“ uzavírá Hyslop.

Ke koupi bude příští týden v Londýně také kousek ze vzácného Willametu, největšího meteoritu nacházející se ve Spojených státech. V současnosti je k vidění v Americkém přírodovědném muzeu v New Yorku. Jeho odhadovaná cena v dražbě je něco přes 140 tisíc dolarů.