(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek)

Čínské hi-tech záchody nesou jméno Trump. Bez magnátova svolení

  • 14
V Číně je registrováno 46 ochranných známek obsahujících jméno Trump, jen 29 z nich zřejmě patří budoucímu prezidentovi USA. Pod jménem Donalda Trumpa se vyrábějí například technicky propracované záchody. Zakladatel firmy prý neměl v úmyslu jejich pojmenováním amerického magnáta poškodit.

Číňan Zhong Jiye si v roce 2002 zaregistroval firmu pod jménem Shenzhen Trump Industrial Company Limited. Vyrábí technicky propracovaná záchodová prkénka, která například umí uživateli zahřívat nebo umýt pozadí.

Zakladatel společnosti tvrdí, že v době, kdy firmu registroval, o žádném Donaldu J. Trumpovi neslyšel, píší New York Times. V čínštině název firmy znamená „univerzálně inovovat“ a podle Zhonga je to shoda náhod.

Takhle se to dělá v Číně. Známku iPhone má výrobce kabelek, nikoliv Apple

Výrobce toalet od Trumpa nebo jeho firmy zatím žádnou výzvu k navrácení jména nedostal. Pokud se ale vítěz prezidentských voleb rozhodne soudit, nevzdá se prý zakladatel Zhong značky tak snadno. „Má právo se soudit. Ale necháme vládu, aby rozhodla. Doufám, že čínské zákony ochrání podniky, jako je ten náš,“ míní Zhong.

V USA se Trumpovým jménem honosí třeba kravaty, steaky či voda. V Číně ho lze najít na počítačích, kosmetice nebo koženém zboží. Rozdíl ale je, že mnoho takových čínských výrobků nemá narozdíl od těch amerických Trumpovo svolení s užitím jeho jména.

Z 46 ochranných známek registrovaných v Číně pod jeho jménem miliardář zřejmě vlastní 29. Jen v letech 2015 a 2016 požádalo o značku Trump nejméně 14 společností.

Kdo dřív přijde, ten ochrannou známku dostane

Situace ilustruje těžkosti, kterým jsou vystaveny známé značky a celebrity v souvislosti s čínskými patentovými zákony. Ochranná známka se tu zpravidla uděluje prvnímu, kdo o ni požádá. To v praxi ústí v hon na registraci jmen známých značek. Mnoho západních společností jako Apple nebo Starbucks se tak musí ve zdlouhavých právních bitvách soudit o své jméno.

Čínská firma prodávala nápoje face book. Prohrála spor s Facebookem

V květnu vyhrála čínská firma s Applem letitý spor o užívání ochranné značky iPhone na svém koženém zboží. Bývalý americký basketbalista Michael Jordan zase na své jméno v Číně ztratil práva. Výrobce sportovní obuvi New Balance musel za užívání svého jména zaplatit 16 milionů dolarů jako náhradu škody, kterou podle soudu utrpěl člověk, který si v Číně značku zaregistroval.

„Je velmi těžké prokázat zlý úmysl,“ říká Matthew Dresden z právnické firmy Harris Moure v americkém Seattlu, který se specializuje na čínské právo duševního vlastnictví. „V momentě, kdy je podána žádost o známku na proslulou značku, je dost obtížně prokázat, že to jméno už je dobře známé,“ dodává.

Trump není prvním politickým lídrem, o jehož jméno se v Číně vedou spory. V roce 2004 si chtěl jeden místní obchodník zaregistrovat značku jednorázových dětských plen pod jménem bývalého amerického prezidenta George W. Bushe. Žádost byla ale zamítnuta.