Rozjeté slovenské hospodářství letos přibrzdí. Ilustrační foto.

Rozjeté slovenské hospodářství letos přibrzdí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

V době krize věří podnikatelé více Bratislavě než Praze

  • 347
Slovenská ekonomika řadu let tu českou dohání. Teď ji předběhla v přijetí eura a v provedení potřebných reforem. Díky tomu bude Slovensko v nadcházejících měsících podle odborníků lépe připraveno.

A to i přesto, že jsou si země velmi podobné. "V obou ekonomikách lze najít spíše podobnost než výrazné rozdíly," říká Miroslav Frayer, analytik Komerční banky.

Obě země jsou zaměřené na vývoz a velmi závislé na automobilovém a elektrotechnickém průmyslu. To v minulých letech táhlo hospodářství, nyní však tyto obory zasáhla tvrdě ekonomická krize. Do nového roku tak ekonomové hledí spíše s obavami.

Ekonomika zbrzdí, stejně jako zdražování

"Letos by měl růst slovenského hospodářství zpomalit na čtyři procenta. Hlavním tahounem ekonomiky přitom bude spotřeba domácností," říká analytik Michal Mušák ze Slovenskej sporiteľny. I přes zpomalení čeká, že ekonomika vytvoří nová pracovní místa. Nárůst nezaměstnanosti, která se za třetí čtvrtletí loňského roku držela na devíti procentech, by tak nemusel být výrazný.

Příjemnější zprávou je to, že růst cen by už nemusel být tak výrazný jako na počátku minulého roku. Inflace, nyní na necelých pěti procentech, podle Mušáka zpomalí o dvě procenta.

Přibrzdí i česká ekonomika. Odborníci se však na přesných číslech neshodnou. Někteří odhadují růst jen o necelé procento, jiní o dvě, ti odvážnější i o necelá čtyři procenta.

Reformy pomohly

Chmurnější ekonomické časy tak dopadnou na obě země. Hospodářská krize, která se ve světě naplno rozjela už loni, ve střední Evropě udeří s největší silou teprve letos.

Jak se země poperou s krizí, se teprve ukáže, ale podnikatelé mají jasno, kdo na tom bude hůř.

"Myslím si, že krize dopadne více na českou ekonomiku. Připojením do eurozóny Slovensko výrazně zvýší svoji měnovou stabilitu. V době, kdy zahraniční investoři snižují svoje náklady, budeme zajímavým investičním cílem. A bude to také díky tomu, že už jsme v minulosti provedli řadu reformních kroků, což zvyšuje naši atraktivitu," říká Marek Senkovič, hlavní ekonom slovenské rafinerie Slovnaft.

S tím souhlasí Štěpán Popovič, ředitel skláren AGC Flat Glass Czech. "Slovensku můžeme jen závidět odvahu, s jakou Dzurindova vláda přistoupila k reformám. Tehdy jsem ředitelům našich slovenských poboček říkal, že pokud reformy sociálně přežijí, bude na tom Slovensko lépe než my. Historie mi dala za pravdu."