V Dobrušce po letech opět vaří pivo

  9:41aktualizováno  9:41
Kdyby chtěl pivní labužník ochutnat půllitr piva z každého pivovaru v Královéhradeckém kraji na posezení, patrně by se pořádně opil. Vedle kolosů, jako je pivovar v Náchodě, který vyrábí přes 100 tisíc hektolitrů piva ročně, zde působí i menší kuriózní pivovárky, za jejichž pivem se musí cestovat.
Pivo - (c) profimedia.cz/corbis

Pivo - (c) profimedia.cz/corbis - Pivo - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Mapa pivovarů v kraji je dnes velice pestrá. Poslední novinkou na pivovarském trhu v kraji je pivo z Dobrušky. Tam se podařilo obnovit tradici pivovaru, který přestal vařit pivo v roce 1995. Rampušák před několika dny začal opět z čepu téct.

"Pivo z Dobrušky máme na čepu od července. Začalo se vařit zhruba od května. Pivo je ale k dostání zatím pouze v místních restauracích. Zatím nepočítáme, že by se stáčelo do lahví," řekla vedoucí výroby dobrušského pivovaru Radka Svobodová.

Pivo vaří podle originální receptury. O rozběhnutí oficiální distribuce dobrušského piva se však už vážně uvažuje.

Náchodský gigant nabízí i pivní rarity
Největším kolosem v kraji je pivovar Náchod, který stoprocentně vlastní město. Loňský výstav piva činil více než 140 tisíc hektolitrů. Podle vedení podniku náchodský pivovar nabízí nejširší sortiment piv na českém trhu. Čtyřiadvacetistupňový náchodský Primátor Double patří k nejsilnějším českým pivům.

"Pivovar nabízí ve svém sortimentu devět druhů piv. Mezi nimi produkujeme také jedinečný svrchně kvašený pšeničný kvasnicový Primátor Weizenbier, který je v České republice jediný," uvedl vedoucí marketingu náchodského pivovaru František Meduna.

V náchodském okrese vaří pivo ještě v jednom větším pivovaru, v Broumově. Tamní Olivětín vaří od 18. století. Roční výstav se tam pohybuje kolem 30 tisíc hektolitrů piva.

Nejvíc problémů mělo pivo v Hradci
Přeborníkem v zanikání pivovarů za posledních deset let je Hradec Králové. Tam skončil největší pivovar v kraji, tradice vaření piva ve velkém v Hradci skončila v roce 1999. Ještě v roce 1992 dokázal hradecký pivovar vyrobit 300 tisíc hektolitrů piva. V obnovení výroby piva v Hradci ve velkém nevěří ani vyhlášený ředitel pivovaru Jiří Vlček.

"To je vyřízená záležitost. V Hradci zřejmě budou vznikat menší, například restaurační pivovárky. Že by vznikl velký závod, který by se uživil a dovedl vzdorovat konkurenci, která je dnes velká, považuji za nemožnou věc," řekl.

V pivovaru budou místo piva v trubkách kolovat úřední oběžníky: pivovarský areál se mění v nové sídlo krajského úřadu.

V Hradci působil také malý pivovar v restauraci U Zezuláků. Ani tam se ale už pivo nevaří. Tradici vaření piva v Hradci se snaží udržet Milan Rambousek, který vaří své pivo na Velkém náměstí. Mezi větší pivovary, které v kraji fungují, patří ještě pivovar v Trutnově či v Nové Pace. Trutnovský pivovar uvádí, že před pěti lety vyráběl přes 100 tisíc hektolitrů piva ročně.

Prosazují se i malí pivovarníci
Pivař musí být také trochu turista, který pro nevšední nápoj urazí kus cesty. Malé pivovárky totiž nabízejí pivo, které lidé jinde nedostanou. Mezi takové výrobce patří patří zámecký pivovar v Dětenicích.

"Naše pivo si mohou dát pouze návštěvníci dětenického zámku, nikam ho nevyvážíme. Slouží k místní konzumaci. Je to unikát vyráběný původní metodou. Vaření piva probíhá na otevřeném ohni, scezuje se přes slámu, kvasí v dubových kádích a leží v dobových ležáckých sudech. Dětenické pivo si zachovalo prastarou chuť, tak jak chutnalo našim předkům," řekl ředitel dětenického zámku Petr Jindrák.

Osm let už vaří pivo v Sousedském pivovaru v Miletíně. Tamní mok si mohou dát pouze zákazníci v restauraci sousedící s pivovarem. "Lidé dostanou naše pivo jenom u nás. Vaří se desítka Chmelka, výjimečně navaříme také dvanáctku Pytláka," řekl hostinský Miloslav Kulhánek.

Piva a pivovary v Královéhradeckém kraji
Pivovar Broumov-Olivětín světlé a tmavé výčepní, světlý ležák, světlé speciální pivo
Pivovar Dětenice světlá 11°, černá 13°, kvasnicové pivo (pivovar pivo nerozváží, lze jej konzumovat jen v Dětenicích)
Pivovar Dobruška Rampušák, světlý ležák
Pivovar Trutnov Krakonoš, světlé a tmavé výčepní 10°, světlý ležák 12° a 14°
Pivovar Miletín Chmelka 10°, Pytlák 12°
Pivovar Náchod Primátor, světlé 10°, světlý a tmavý ležák 12°, ležák polotmavý 15°, ležák světlý 16°, 21° Primátor rytířský, 24° Primátor Double, svrchně kvašený pšeničný kvasnicový Primátor Welezenbier, pivo
Pivovar Nová Paka Brouček 10°, Kryštof 12°, Kumburák 12° světlé, Granát 12° tmavá, Podkrkonošská speciál 13°, Valdštejn 14°, Hempvalley beer (pivo z konopných květů)
Pivovar Rambousek, Hradec Králové Classic 11,5° světlé, Flleger 12° tmavé, Jubilejní 16° černé, Hradecké bíle 12° světlé
Pivovar a hostinec U Hušků Běleč nad Orlicí, Car (domácí kvasnicový ležák)
Pivovar Zeman Vrchlabí Krkonošský medvěd, světlé výčepní, světlý a tmavý ležák, světlý ležák 14°, tmavé pivo s příchutí

Autoři:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Dámská a pánská volenka za 100 tisíc. Sezona tanečních startuje

Taneční pro mládež v tak masovém měřítku jsou unikát, který má obdoby jen na...

Kdo z absolventů tanečních by si nepamatoval, jak při střídavé mazurce vyzkoušel hned několik tanečních partnerů? Pro...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Další z rubriky

Zájem o životní pojistky přidusili lovci provizí. Teď se produkt vrací

Ilustrační snímek

Zájem o životní pojištění dlouhodobě klesá, a to zejména kvůli nejasným smluvním podmínkám a poradcům, jejichž hlavní...

Jako před rokem. Máslo před Vánoci opět zdražuje, za kostku dáme 60 korun

Máslo

Od máselné krize, kdy se cena za čtvrt kilovou kostku vyhoupla nad 60 korun, uplynul rok. Letošní podzim čeká Čechy...

Péče o hada moc nestojí, šelma dokáže rozpočet zruinovat

Trojčatům sněžných levhartů v jihlavské zoologické zahradě už jsou dva měsíce,...

Péče o domácí mazlíčky může vyjít pořádně draho. Zatímco třeba had vysaje z peněženky svého majitele jen tisíce korun...Najdete na iDNES.cz