V dubnu ceny překvapivě klesaly

- Míra inflace vyjádřená přírůstkem spotřebitelských cen se v dubnu ve srovnání s březnem snížila o 0,1 procenta. Meziroční inflace měřená stejným indexem pak dosáhla 3,4 procenta. V dubnu klesaly hlavně ceny potravin, nižší ceny ale zaznamenaly i odvětví doprava a volný čas. U potravin zlevnilo hlavně ovoce, naopak rostly ceny zeleniny (o 8 procent). Nižší ceny ve skupině dopravy a volný čas mají na svědomí mírně levnější pohonné hmoty - o 1 procento. S koncem zimní sezóny jsou levnější i rekreační pobyty.

Vývoj spotřebitelských cen
(v procentech)

  meziměsíční meziroční
Leden 1,7 3,4
Únor 0,2 3,7
Březen 0,0 3,8
Duben - 0,1 3,4

Pramen: ČSÚ

Podle zprávy Českého statistického úřadu se překvapivě snížily ceny jídel v restauracích pouze o 0,1 procenta , přestože od 1. dubna odvádí daň z přidané hodnoty pouze 5 procent, místo dřívějších 22-ti procent.

Z potravin v dubnu podražily ještě ceny alkoholu a to o 0,6 procenta.

Jak konstatuje český statistický úřad, vliv oslabování kursu české koruny vůči dolaru se zatím neprojevil v růstu spotřebitelských cen.


Jádrová a čistá inflace

Jádrová inflace, t.j. meziměsíční přírůstek indexu spotřebitelských cen počítaný na celém spotřebním koši po vyloučení vlivu změn regulovaných cen, daňových úprav a jiných administrativních opatření, v dubnu stagnovala , po očištění o sezónní vlivy činila 0,1 procenta.

Čistá inflace v dubnu ve srovnání s březnem stagnovala, v porovnání se stejným měsícem předchozího roku činila 1,7 procenta.

Čistá inflace je počítána na neúplném spotřebním koši, z něhož jsou vyloučeny položky s regulovanými cenami a položky s cenami ovlivňovanými jinými administrativními opatřeními.

Položky, u kterých dochází k cenovým změnám z titulu daňových úprav, zůstávají součástí spotřebního koše, avšak vliv daňových úprav je eliminován.

Ve výpočtu jádrové a čisté inflace byl vyloučen vliv snížení DPH u restauračního stravování (bez alkoholických nápojů) a ubytovacích služeb, který byl propočten z podkladů ČSÚ.