Poslední část původně rozsáhlého areálu Vinohradského pivovaru. Ten záhadně...

Poslední část původně rozsáhlého areálu Vinohradského pivovaru. Ten záhadně vyhořel v roce 2000 a jeho místo rychle nahradila moderní výstavba developerů. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Obnovený Vinohradský pivovar má velké plány, otevře se v dubnu

  • 5
Společnost Vinohradský pivovar chce na jaře otevřít v Praze průmyslový pivovar, tedy pivovar, který je objemem výroby větší než minipivovary, ale menší než klasické pivovary větších výrobců. Spolumajitel firmy František Richter si myslí, že na trhu je pro tento typ pivovarů místo. Investice dosáhne desítek milionů korun.

Informují o tom Lidové noviny s tím, že právě takto velké pivovary na českém trhu v posledních letech prakticky nepřibývaly.

Průmyslový pivovar ročně vyrobí více než 10 tisíc hektolitrů piva, má automatizovanou výrobu a stáčecí linku na lahve. Investice činí desítky milionů korun, zatímco u minipivovarů, které vaří průměrně 750 hektolitrů piva, to jsou řádově jednotky milionů korun. Nový pivovar tohoto typu vyrostl naposledy v roce 2009 v Chotěboři, loni se ještě do této skupiny zařadil zrekonstruovaný Zámecký pivovar Břeclav.

Vinohradský pivovar v Praze nyní dokončuje přestavbu bývalého pivovaru na Vinohradech. Podle spolumajitele firmy Františka Richtera by výroba mohla z počátečních necelých 10 tisíc hektolitrů ročně narůst až ke zhruba 50 tisícům.

"Mezi minipivovary a velkými koncerny je u nás obrovská propast. Přitom když máte klientelu lidí, kteří u nás mají o nová piva zájem, můžete s takovýmto větším projektem uspět," řekl LN Richter.

Vedle Vinohradského pivovaru se v metropoli chystá vařit pivo ještě společnost Zemský pivovar. Ta by měla podle informací LN zanedlouho podepsat smlouvu na koupi objektu v zatím utajované části Prahy. O dalším projektu průmyslového pivovaru se mluví v České Lípě.

Průmyslových pivovarů podle údajů LN funguje v České republice 48. Necelá polovina z nich patří pod křídla velkých koncernů a českých pivovarnických skupin.

,