V Evropě je 188 miliardářů

  • 19
Aby se Evropan mohl počítat do klubu boháčů světového formátu, musí mít na svém kontě sumu minimálně s devíti nulami. Stát se miliardářem se však na starém kontinentu povedlo jen 188 lidem. Vyplývá to ze zvláštního čísla magazínu EuropeBusiness, který se poprvé pokusil sestavit žebříček nejbohatších Evropanů.

Stále totiž platí, že kontinentem s největším počtem boháčů zůstávají Spojené státy. V první dvacítce nejbohatších lidí světa je jich jedenáct, zatímco Evropanů pouze pět a zbytek doplňují magnáti a investoři z arabského světa, Kanady, Mexika a Hongkongu.

Nejbohatší Evropankou poněkolikáté i nadále zůstává dědička kosmetického impéria L'Oréal Liliane Bettencourtová s majetkem ve výši téměř 20 miliard eur. Na věčné touze lidí po kráse zbohatl i Španěl Amancio Ortega vlastnící prostřednictvím své firmy Inditex pět módních salonů včetně Čechům známého butiku Zara. Jeho majetek je odhadován na 11 miliard eur.

Na třetím a pátém místě jsou také staří známí, i když v jejich případě by se dalo říci spíše neznámí, bratři Karl a Theo Albrechtové, proslulí svou nechutí k publicitě. Ti si vydělali každý zhruba 10 miliard díky obchodnímu řetězci Aldi. Mezi ně se vklínil pouze další "otec zakladatel" - Švéd Ingvar Kamprad, který vymyslel obchodní domy Ikea.

Do první desítky Evropanů se poprvé dostává s osmi miliardami eur i zástupce východní části kontinentu, Rus Michail Chodorovskij ovládající ropný kolos Jukos. Není v žebříčku 188 miliardářů osamocen. Má v něm dalších osm krajanů, kteří podobně získali svůj majetek často podezřelými nebo alespoň ne příliš košer privatizacemi státního majetku.

V žebříčku se neobjevuje žádný Čech, naopak je v něm jeden Polák, jeden Rumun a dva Ukrajinci. V tabulce se dají vypozorovat zajímavé trendy. Ubylo v ní například zástupců "nové ekonomiky", tedy majitelů firem zabývajících se novými technologiemi.

A ubývá také členů šlechtických rodů. Přestože mezi 188 miliardáři jsou dva králové a jedna královna, princezna, dva vévodové, jeden vikomt a několik rytířů, jména jako Quandt, Benetton nebo Versace již dnes mají "cinkavější" zvuk než Habsburg, Oldenberg nebo Grimaldi.

O mnoha evropských boháčích se dá říci, že se svým majetkem příliš nechlubí. Suzanne Klattenová, členka rodiny Quandtových, kteří vlastní automobilku BMW, se ke svému majetku "přiznala" svému manželovi, zaměstnanci BMW, až po svatbě. Bratři Albrechtové zase po únosu Thea již skoro třicet let takřka nevycházejí na veřejnost.

Ostatně s únosem má zkušenost několik dalších jmen ze žebříčku - Friedrich Karl Flick z Daimler-Chrysler osobně, Charlene de Carvalho z Heinekenu kvůli otci nebo Vagit Alekperov z Lukoilu díky partnerovi z firmy.

To naopak takový Richard Bronson z Virgin Group se naopak kvůli médiím postaví klidně i na hlavu. A italský premiér Silvio Berlusconi nebo Švýcar Christoph Blocher mohli díky svému kapitálu a následné publicitě udělat politickou kariéru. 

Nejbohatší Evropanka

Liliane Bettencourtová (79) - majetek 19,72 miliardy eur, kontroluje firmu L'Oréal Dcera zakladatele kosmetického impéria L'Oréal stále drží ve firmě 53,7 procenta akcií. Druhou polovinu podílu výhodně vyměnila za tříprocentní podíl v Nestlé.

Téměř osmdesátiletá Francouzka se aktivně na vedení podniku nepodílí, na to má své lidi. Lindsay Owen-Jones si jako šéf kolosu od roku 1988 vede tak dobře, že L'Oréal se drží na špičce světové kosmetiky s miliardovými tržbami.

Nestlé si na ovládnutí firmy sice brousí zuby, Bettencourtová však odmítá svůj kontrolní podíl prodat. Spekuluje se o tom, že jej chce předat svému zeťovi a dceři.

Nejbohatší Rus

Michail Chodorovskij (39) - majetek 8 miliard eur, kontroluje ropný gigant Jukos Svou první miliardu vydělal na poloilegálních obchodech s komoditami. Pak ovládl Jukos, ropnou dvojku v Rusku.

Byl obviňován z neortodoxních praktik ve stylu Viktora Koženého - často na poslední chvíli přesouval valné hromady do odlehlých městeček, tam využil své převahy a vydáním nových akcií naředil podíly ostatních. Teď se snaží napravit si reputaci, loni zveřejnil svůj majetek. Jukosu vládne železnou rukou, chce zvyšovat produkci o 20 procent ročně a vyvážet do USA.

Nejbohatší Polák

Jan Kulczyk (53), majetek 3,1 miliardy eur, ovládá průmyslový konglomerát Svůj majetek získal privatizací relativně levných společností v bývalém východním bloku a hlavně v Polsku.

Prostřednictvím svého holdingu, v němž má 78 procent, drží podíly v takových firmách, jako jsou Telekomunikacija Polska, Polenergia, Autostrada Wielkopolska, mobilní operátor Mobitel nebo pojišťovna TuiR Warta. Je znám svým sociálním cítěním - zbývajících 22 procent v holdingu totiž převedl na vlastní charitativní fond.