Většina Indů může za den utratit maximálně 40 Kč.

Většina Indů může za den utratit maximálně 40 Kč. | foto: AP

V Indii prudce rostou ceny potravin. Cibule je dražší než v ČR

  • 60
V Indii, jedné z nejchudších zemí světa, dramaticky zdražují potraviny. Kvůli dešťům na jihu země je především nedostatek cibule. Tato zelenina, užívaná téměř v každém indickém jídle, je mnohem dražší než v Česku. Kilogram stál v minulých týdnech až 85 rupií, tedy 35 korun.

V druhé nejlidnatější zemi světa stouply v posledních měsících ceny potravin o 18 procent. Vejce, maso a ryby zdražily oproti loňsku o 29 procent a mléko a ovoce o pětinu. Největší problém je ale s cibulí, jejíž ceny vyrostly až do pater, kde zasedá vláda. Ta rozhodla o zákazu exportu základních potravin a začala některé z nich dotovat (mimo jiné luštěniny a jedlé oleje). Státníci dokonce povolili dovoz cibule ze sousedního Pákistánu, se kterým nemá Indie ideální diplomatické vztahy.

Cibule v poslední době zdražila z 9 až na 36 korun za kilogram. Je tedy mnohem dražší než v Česku, kde v prosinci stálo stejné množství 15 Kč (ČSU). Životní úroveň je ale nesrovnatelná. Podle údajů Světové banky je 830 milionů Indů nuceno vyžít se 40 korunami denně. Situace je tedy vážná. Při současných cenách si tak chudí mohou za měsíc koupit 33 kilogramů cibule. Zahraniční tisk píše o potravinové inflaci.

Zemi, ve které miliony domácností vydávají za jídlo více než polovinu svých příjmů, hrozí vypuknutí nepokojů, píší zahraniční média. I to je důvod, proč vláda intervenuje do cen.

Silné deště zničily úrodu

Příčinou inflační spirály jsou nezvykle silné deště. Ty zasáhly západní a jižní oblasti Indie, tedy obilnice země. Svůj podíl na rostoucích cenách mají i spekulanti.

Indická vláda zakázala vývoz cibule, luštěnin, rýže a jedlých olejů ze země už v prosinci. Zavázala se také dotovat cibuli ve státních obchodech. Dnes však kabinet připustil, že "potravinovou" inflaci zatím nemá pod kontrolou. Premiér Manmohan Singh proto oznámil, že země doveze tisíc tun cibule ze sousedního Pákistánu.

Podle odborníků jsou vládní opatření nedostatečná a přicházejí pozdě. Řada z nich se domnívá, že vláda se přijetí odvážných kroků obává.

Cibule v indických pokrmech by tak mohla současnému kabinetu nepříjemně zhořknout v ústech. Její rostoucí ceny v roce 2004 byly jednou z příčin pádu tehdejší vlády. Velmi dobře si to pamatuje opozice, pro kterou je současná krize vhodnou záminkou k protivládním demonstracím.