Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V jednom stanu může bydlet vícečlenná rodina

  11:00aktualizováno  11:00
Stan si vybírejte podle toho, kde a za jakých podmínek ho budete užívat. Všechny jsou vyráběné z kvalitních nepromokavých materiálů. Stany ve tvaru kopule stále více vytlačují dříve užívaná klasická "áčka", stejně jako ty větší, rodinné jsou nahrazovány stany víceložnicovými modernějšího tvaru.

Největší výběr je mezi malými stany tvaru kopule: od stanů jednodílných a nejlehčích až po ty, které se neztratí ani v drsných horských podmínkách.

Budete-li stan používat nejen v létě, je výhodnější pořídit si dvoudílný: vnitřní stan je z paropropustného materiálu a vnější (tropiko) z materiálu nepromokavého.

 Je tu tedy mnohem lépe vyřešeno odvětrávání. "Ložnice propouští vlhkost, takže páry, které v noci vydechujete, kondenzují na stěnách vnějšího stanu a stékají po jeho okrajích k zemi - a vy jste v suchu," říká Radim Jurek, spolumajitel firmy na výrobu turistického vybavení.

Myslete na své pohodlí
Kopulovité stany jsou díky své konstrukci samonosné, mají tedy jednu velkou výhodu: dají se lehce postavit i tam, kde nelze zatlouct kolíky, třeba i na betonu.
Kompromisem mezi malou kopulí a velkým rodinným stanem je stan připomínající svým tvarem tunel.

Je sice těžší než malá kopule a musí být pevněji ukotven, zato je prostornější. Každé deko navíc se v batohu na zádech řádně pronese, přesto byste se neměli soustřeďovat pouze na váhu stanu, ale myslet i na své pohodlí. Ne všechny dny v letních měsících jsou opravdu teplé a suché. Občas se přežene pořádná bouřka, a tak dejte pozor, aby měl stan přelepené švy a přikryté zipy, kudy se voda do stanu dostává nejsnadněji.

Odolnost proti vlhkosti se udává v milimetrech vodního sloupce. U podlážky by měla být 10 000 mm, u vnější plachty nemá klesnout pod 2000 mm. Při nižších hodnotách hrozí provlhnutí.

Aby vám nohy nekoukaly...
Abyste se nedostali do prekérní situace, zvolte vhodnou velikost stanu, který si chcete koupit. Podle Radima Jurka by měl vnitřní stan být alespoň o 25 centimetrů delší, než je výška uživatele, a šířka pro jednoho dospělého člověka má vycházet 50 až 60 centimetrů. Počet osob, který udávají výrobci, je jen orientační, nezapomeňte, že budete kromě sebe do stanu ukládat i batoh a jeho šikmé stěny také uberou na prostoru.

Důležitá je také výška stanu; do těch nižších musíte lézt po čtyřech a převlékání v metr vysokém stanu vyžaduje slušný sportovní výkon. Nižší jsou stabilnější a hodí se do náročnějších povětrnostních podmínek.

I u malých stanů se můžeme setkat s více vchody, snadněji se dovnitř leze a také odvětrání je vyřešeno lépe. Pokud se nechcete celou noc hádat s komárem, dbejte na to, aby ve vchodu nechyběla moskytiéra (síťovina pro ochranu před drobným hmyzem).

Nocleh pro celou rodinu
Nabídka větších rodinných stanů, výborných pro delší pobyt více lidí na jednom místě, není sice tak veliká, přesto se i zde dá vybrat stan pěkný a pohodlný. Má třeba jednu ložnici pro tři lidi nebo tři ložnice až pro deset kempujících. Předsíňka nemívá podlážku, dá se v ní vařit, uskladnit zavazadla, a protože je vysoká kolem dvou metrů, postaví se v ní klidně i člověk vyšší postavy.


Na závěr pár dobrých rad od Jana Hotmara, redaktora internetového časopisu Svět outdooru: "Nevybírejte jen z nabídky jednoho výrobce, projděte více obchodů, nechte si stan postavit. Budete překvapeni, kolika důležitých 'maličkostí' jste si při prvním prohlédnutí nevšimli. Pokud vám stan v obchodě nepředvedou, běžte pro radu ke svým přátelům, kteří podobný vlastní."

Také před prvním "naostro" si raději vyzkoušejte stan postavit doma v klidu. Ono takové stavění ve tmě, za deště a větru může nezkušeného táborníka pěkně zaskočit.

Výhody a nevýhody různých typů stanů
malý stan tvar kopule
+ stabilní, vydrží náročnější povětrnostní podmínky, dá se postavit i na místě nevhodném pro zapíchnutí kolíků, lehký, lze ho pohodlně nosit na zádech v batohu
- nízký, špatně se do něj leze, delší pobyt v něm není nejpohodlnější, převlékání uvnitř vyžaduje sportovní výkon
rodinný stan s více ložnicemi
+ vysoký, pohodlný, vhodný pro více lidí a pro delší pobyt na jednom místě, uvnitř se postaví i vyšší člověk, v předsíňce se dá vařit, vejde se do něj víc zavazadel
- zabere víc místa, těžší, vhodný jen pro převoz autem, musí být dobře ukotvený, v silném větru méně stabilní

Autoři:


Témata: Test iDNES.cz

Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Češi loni vypili méně piva, výrobci z toho viní i protikuřácký zákon

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.

Po pěti letech růstu loni výstav českých pivovarů meziročně klesl. Snížily se domácí prodej i spotřeba piva. Naopak se...

TEST DNES: V dětských příkrmech chybí kalorie i tuk, solí a kořením se nešetřilo

(Ilustrační snímek)

Výrobci o dětských příkrmech tvrdí, že jsou bio, bez přidané soli či cukru a jen ze samých prvotřídních surovin. Rodiče...

VIDEO: Jak zadělávají těsto? A proč v koblihách chybí náplň?

Beránek jako malovaný

Desítky druhů pečiva obvykle nabízejí hypermarkety. Jak to ale chodí v zákulisí, kde pečivo vyrábějí? Opravdu poctivě...

Najdete na iDNES.cz