Žádná tombola. Čísla označují alergeny, které například obsahuje králičí stehno...

Žádná tombola. Čísla označují alergeny, které například obsahuje králičí stehno na smetaně se špekovým knedlíkem. Na snímku servírka Veronika Havlová z restaurace Šelepka. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Skryté alergeny v jídlech. V hospodách neprošel každý pátý vzorek

  • 67
O tom, že je v Italském salátu hořčice a celer, jídelní lístek zarytě mlčí. Zákazník se dozvídá jen o některých alergenech. Laboratorní testy ukázaly, že podobného klamání se dopustila pětina z restaurací, kontrolovaných Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí.

Červencová „šťára“ SZPI po hospodách, pivnicích, fastfoodech, cukrárnách a dalších zařízeních, nedopadla dobře. Dokonce hůře než únorová kontrola hygieniků pod ministerstvem zdravotnictví.

U pětiny z 55 kontrolovaných jídel by alergici mohli mít problémy. Alergeny skutečně obsažené v těchto pokrmech totiž mezi značenými alergeny v jídelním lístku nebylo možné dohledat. Našly je až laboratorní testy. Nejčastěji hospodští takto nepřiznávali celer (42 procent) a hořčici (25 procent), ale také vejce, mléčné bílkoviny nebo arašídy. Nepřiznané alergeny obsahovaly třeba koláče, italský salát nebo ovocné knedlíky.

Seznam alergenů

„Případy výskytu nedeklarovaného alergenu v pokrmu jsou obzvláště závažné, protože mohou způsobit spotřebiteli s alergií zdravotní komplikace,“ hodnotí výsledky mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Výsledky však ještě neznamenají, že v pětině všech restauracích narazíte na problémy s alergeny. Inspekce kontroluje zejména ty provozovny, u nichž má podezření, že nebude vše v pořádku.

Celkově povinnost informovat správně o alergenech nesplnilo v červenci a srpnu 37 kontrolovaných provozoven (42 kontrol ze 114). Podobné kontroly uskutečnili už v lednu, tedy přibližně měsíc od účinnosti nového nařízení, hygienici, v jejich případě však výsledky dopadly lépe: problém mělo 12,6 procenta podniků (čtěte o první kontrole deklarování alergenů).

Pokud jde o chybné značení alergenů, narazila potravinářská inspekce nejčastěji na problémy neuvádění informace o konkrétních druzích obilovin nebo suchých skořápkových plodů, použitých při přípravě pokrmů. Téměř ve čtvrtině případů také nebyly hostům dostupné informace o alergenních látkách v provozovně.