Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Jižních Čechách rychle přibývají byty

  15:24aktualizováno  15:24
V Jihočeském kraji se stále více staví. Bytů bylo loni dokonce dostavěno nejvíce za deset let - dva tisíce dvě stě, což kraj zařadilo na čtvrté místo v republice za Prahu, Středočeský a Jihomoravský kraj. Přes polovinu jihočeských bytů vzniklo v rodinných domech nebo jejich přístavbách.

Loni se do vlastního domu v části Českých Budějovic Pohůrka nastěhovala například třiačtyřicetiletá Irena Pelechová. „Mám tu klid, zahrádku. Vždycky jsem kromě dětství v paneláku bydlela v domě, teď už si nic jiného nedovedu představit,“ uvedla Pelechová. Koupit dům s pěti pokoji zvládla sama ze svého příjmu a s pomocí hypotéky na dvacet let.

Zatímco počet dostavěných bytů v bytových domech zůstává v posledních letech více méně stejný, neustále přibývá nových rodinných domů. Loni jich stavebníci dostavěli v Jihočeském kraji skoro tisíc.

„Dům si teď mohou dovolit i mladí manželé, kteří mají dobré zaměstnání a vezmou si hypotéku. Devadesát pět procent kupujících si dům kupuje za svůj plat, zatímco ještě před pěti sedmi lety to byli lidé, kteří zbohatli na privatizaci nebo v restitucích,“ poznamenal Josef Nováček. Jeho firma J.Nováček&spol se věnuje přípravě pozemků pro domovní výstavbu.

Zájem o stavbu rodinných domů potvrzují i stavební firmy. „V roce 2003 jsme postavili čtyři rodinné domy, loni jich bylo sedm. Loňský rok byl mimořádný ve všech směrech, za patnáct let existence naší firmy jsme měli rekordní obrat,“ uvedl majitel českobudějovické firmy Jihostav Speciál s třiceti zaměstnanci Ivan Janoušek.

Zvětšující se nabídka nového bydlení se projevuje na poklesu cen starých bytů. „Pokles zaznamenáváme od začátku roku. Je hodně individuální a pozvolný, ale někde může cena jít postupně až o sto tisíc korun dolů u třípokojového bytu,“ poznamenal Pavel Rosenfelder z českobudějovické realitní kanceláře RO&RO.

 Stavební rozvoj bude pokračovat i letos. „Už teď máme podepsané smlouvy na čtrnáct domů, loni jsme jich přitom postavili pět,“ naznačil majitel českobudějovické stavební firmy AB Stav Michal Golas. Loni byla zahájena výstavba dalších 2,5 tisíce bytů - z nich 1700 v rodinných domech a jejich přístavbách. Dále úřady vydaly stavební povolení na budovy, v nichž za čas vznikne dva tisíce sedm set bytů.

VÝVOJ CEN BYTŮ SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

V kraji je v současnosti rozestavěno přibližně 14 tisíc bytů, z nichž tři čtvrtiny připadají na rodinné domy a jejich přístavby. Nejvíce se staví na Budějovicku, kde na tisíc obyvatel připadá dvacet šest rozestavěných bytů, naopak nejméně na Jindřichohradecku, kde počet rozestavených bytů činí necelých sedmnáct na tisíc obyvatel.

Bytová výstavba v jižních Čechách loni sice po deseti letech překročila hranici dvou tisíc dokončených bytů za rok, nedosahuje však objemu z počátku devadesátých let.

V roce 1990 byly v kraji dokončeny téměř čtyři tisíce bytů, poté jejich počet klesal na dva a půl tisíce o tři roky později. Tato velká čísla však představují především dostavby panelových domů zahájené ještě za komunismu.

Dokončené byty v roce 2004:

Českobudějovicko 910
Táborsko 415
Jindřichohradecko 313
Strakonicko 179
Prachaticko 168
Písecko 107
Českokrumlovsko 101
Jihočeský kraj (celkem) 2193

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...Najdete na iDNES.cz