Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Jižních Čechách rychle přibývají byty

  15:24aktualizováno  15:24
V Jihočeském kraji se stále více staví. Bytů bylo loni dokonce dostavěno nejvíce za deset let - dva tisíce dvě stě, což kraj zařadilo na čtvrté místo v republice za Prahu, Středočeský a Jihomoravský kraj. Přes polovinu jihočeských bytů vzniklo v rodinných domech nebo jejich přístavbách.

Loni se do vlastního domu v části Českých Budějovic Pohůrka nastěhovala například třiačtyřicetiletá Irena Pelechová. „Mám tu klid, zahrádku. Vždycky jsem kromě dětství v paneláku bydlela v domě, teď už si nic jiného nedovedu představit,“ uvedla Pelechová. Koupit dům s pěti pokoji zvládla sama ze svého příjmu a s pomocí hypotéky na dvacet let.

Zatímco počet dostavěných bytů v bytových domech zůstává v posledních letech více méně stejný, neustále přibývá nových rodinných domů. Loni jich stavebníci dostavěli v Jihočeském kraji skoro tisíc.

„Dům si teď mohou dovolit i mladí manželé, kteří mají dobré zaměstnání a vezmou si hypotéku. Devadesát pět procent kupujících si dům kupuje za svůj plat, zatímco ještě před pěti sedmi lety to byli lidé, kteří zbohatli na privatizaci nebo v restitucích,“ poznamenal Josef Nováček. Jeho firma J.Nováček&spol se věnuje přípravě pozemků pro domovní výstavbu.

Zájem o stavbu rodinných domů potvrzují i stavební firmy. „V roce 2003 jsme postavili čtyři rodinné domy, loni jich bylo sedm. Loňský rok byl mimořádný ve všech směrech, za patnáct let existence naší firmy jsme měli rekordní obrat,“ uvedl majitel českobudějovické firmy Jihostav Speciál s třiceti zaměstnanci Ivan Janoušek.

Zvětšující se nabídka nového bydlení se projevuje na poklesu cen starých bytů. „Pokles zaznamenáváme od začátku roku. Je hodně individuální a pozvolný, ale někde může cena jít postupně až o sto tisíc korun dolů u třípokojového bytu,“ poznamenal Pavel Rosenfelder z českobudějovické realitní kanceláře RO&RO.

 Stavební rozvoj bude pokračovat i letos. „Už teď máme podepsané smlouvy na čtrnáct domů, loni jsme jich přitom postavili pět,“ naznačil majitel českobudějovické stavební firmy AB Stav Michal Golas. Loni byla zahájena výstavba dalších 2,5 tisíce bytů - z nich 1700 v rodinných domech a jejich přístavbách. Dále úřady vydaly stavební povolení na budovy, v nichž za čas vznikne dva tisíce sedm set bytů.

VÝVOJ CEN BYTŮ SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

V kraji je v současnosti rozestavěno přibližně 14 tisíc bytů, z nichž tři čtvrtiny připadají na rodinné domy a jejich přístavby. Nejvíce se staví na Budějovicku, kde na tisíc obyvatel připadá dvacet šest rozestavěných bytů, naopak nejméně na Jindřichohradecku, kde počet rozestavených bytů činí necelých sedmnáct na tisíc obyvatel.

Bytová výstavba v jižních Čechách loni sice po deseti letech překročila hranici dvou tisíc dokončených bytů za rok, nedosahuje však objemu z počátku devadesátých let.

V roce 1990 byly v kraji dokončeny téměř čtyři tisíce bytů, poté jejich počet klesal na dva a půl tisíce o tři roky později. Tato velká čísla však představují především dostavby panelových domů zahájené ještě za komunismu.

Dokončené byty v roce 2004:

Českobudějovicko 910
Táborsko 415
Jindřichohradecko 313
Strakonicko 179
Prachaticko 168
Písecko 107
Českokrumlovsko 101
Jihočeský kraj (celkem) 2193

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Zemědělci dostanou za loňské sucho slíbené dvě miliardy, rozhodla vláda

(ilustrační snímek)

Vláda poskytne zemědělcům dvě miliardy korun jako odškodnění za loňské sucho. Podle materiálu by zároveň měli za jarní...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Najdete na iDNES.cz