Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Kalifornii chrání vinnou révu přípravky na opalování

  8:27aktualizováno  8:27
Vinné hrozny, na které svítí příliš mnoho slunce, mají stejné problémy jako lidé. Nejdřív opálení, později vrásky. Právě proto se vinař Aaron Pott od vyznavačů slunění poučil a začal svoje hrozny postřikovat odvarem s obsahem juky a aloe vera.
Víno a vinná réva může trpět horkem stejně jako lidé, myslí si kalifornský vinař.

Víno a vinná réva může trpět horkem stejně jako lidé, myslí si kalifornský vinař. | foto: MF DNES

Právě to jsou látky, které dokáží sluncem podrážděnou pokožku zklidnit.

Výsledkem je to, že víno zůstalo relativně nepoškozené i po obrovských vedrech, která letos v létě Kalifornii sužovala, říká Pott, vlastník vinařství Quintessa v Napa Valley.

V tomto vinařství používají i běžnější metody, jak chránit hrozny před sluncem - v kritických obdobích je rosí studenou vodou a instalují provizorní přístřešky.

Rostlinné odvary jsou součástí přístupu, kterému se říká biodynamika. V rámci tohoto způsobu hospodaření je zakázáno používat průmyslové pesticidy, herbicidy a hnojiva, přičemž úroda se proti škůdcům brání podporou přirozené biodiverzity.

Zakladatel biodynamiky, rakouský filosof Rudolf Steiner, toho sice o kalifornských létech mnoho nevěděl, ale jeho práce Potta a jeho kolegy inspirovala k použití rostlin, které odolávají horku.

Teorie je tato: pokud je nějaká rostlina odolná proti suchu nebo škůdcům, "bude zřejmě obsahovat něco, co tuto odolnost způsobuje. Tu rostlinu prostě vezmete, získáte z ní odvar a tím pak postřikujete všechno, co má získat podobnou odolnost jako původní rostlina. Často máte úspěch a díky nějaké substanci, kterou odvar obsahuje, réva danou odolnost skutečně získá," říká Pott. "To, co děláme, je ale teprve vrcholek ledovce."

Réva se nepostřikuje tak masivně jako lidé, kteří bojují s fobií z vrásek. Pott používá sprej s malým množstvím účinných látek, které jsou v něm tak rozředěné, že na hroznech po sklizni nejsou patrné.

Pott prý neví o nikom dalším, kdo by vinnou révu podobným způsobem ošetřoval. Otázkou tedy zůstává, zda by se takový postřik nedal aplikovat také na jiné plodiny, které jsou citlivé na slunce.

Vinaři se samozřejmě snaží své rostliny před horkem ochránit všemi dostupnými způsoby, tím nejprozaičtějším je časté zavlažování.

Kvůli letošní vlně veder hlásí farmáři ztráty v řádu stovek milionů dolarů, přesná čísla ale budou k dispozici až po sklizni.

Nestálé počasí, které začalo mírnou zimou, pokračovalo chladným deštivým jarem a v červenci vyvrcholilo vlnou veder, způsobuje vinařům vrásky na čele. Během extrémního horka totiž hrozny přestávají růst, což zpožďuje sklizeň.

Sklizeň hroznů, z nichž se vyrábějí šumivá vína, obvykle začíná v půlce srpna nebo později. Letos muselo mnoho pěstitelů čekat až na konec měsíce.

"Těžko budete stát nad révou se zkříženýma rukama a domlouvat jí, aby si pospíšila," říká Craig Roemer, vinař ze Schramsbergu. Nápad s "opalovacím krémem" pro vinnou révu je podle něj neotřelý. "Pokud to funguje, volám sláva."

Nepředvídatelné počasí prý ale k vinařství patří. "Kdyby všechny roky byly stejné, mohli bychom dělat víno s pomocí počítače," myslí si Roemer. "Díky tomu, že je každý rok jiný, je naše práce mnohem dobrodružnější."

Autor:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Výkon na hranici padnutí: v Tesle se museli dopovat energetickými nápoji

Podvozek vozu Tesla Model S

Nadšení amerického miliardáře Elona Muska, který před pár dny děkoval zaměstnancům své automobilky Tesla za dosažení...

Další z rubriky

Bakalářská práce exministra Krčála je shodná v 28 procentech, řekl rektor

Petr Krčál, ČSSD, kandidát na ministra bpráce a sociálních věcí.

Kontrola bakalářské práce exministra Petra Krčála na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně ukázala, že se obsahově shoduje v...

Boj o peníze pro firmy: investiční pobídky ano, ale ne pro montovny

Montážní linka Fordu v Kentucky

Chcete finančně podpořit? Už nebude stačit, abyste tu postavili jednoduchou montovnu, budete muset přinést něco navíc,...

Každý Čech dluží 161 500 korun. Stát musí splatit celkem 1,714 bilionu

Trezory do banky přibyly až později, o čemž svědčí mj. i to, že firma A. Ippen...

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu korun. Za růstem dluhu...

Najdete na iDNES.cz