Do fondu brzy přijde dalších nejméně 25 miliard dolarů. Ilustrační foto

Do fondu brzy přijde dalších nejméně 25 miliard dolarů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V krizovém fondu USA je prý stále dost peněz

  • 8
Americké ministerstvo financí má zatím ve fondu na stabilizaci finančního systému dostatek peněz, a nebude tak muset žádat Kongres o schválení dalších prostředků. Ve fondu nyní zbývá z původních 700 miliard dolarů (14,6 bilionu Kč) 109,6 miliardy dolarů. Uvedl to dnes ministr financí Timothy Geithner.

Geithner očekává, že brzy do fondu přijde dalších nejméně 25 miliard dolarů od bank, které již začínají splácet část pomoci od státu. Částka ve fondu se tak zvýší na 134,6 miliardy dolarů. Dodal také, že odhad peněz ve fondu je velmi konzervativní, protože počítá s plnou účastí v několika nových programech. Pokud nakonec bude vládní účast v programech nižší, než se čeká, zůstane ve fondu více peněz.

"Máme zdroje, abychom mohli pokračovat v zavádění všech bodů našeho plánu finanční stability," uvedl Geithner v dopise pro výbor Kongresu, který má na starosti dohled nad využitím peněz z fondu.

Geithner upřesnil, že ministerstvo již vyplatilo 152,4 miliardy dolarů na pomoc pro finanční instituce AIG, Citigroup a Bank of America a pro automobilky Chrysler a General Motors a jejich dodavatele a finanční společnosti. Program na nákup kapitálu má využít 218 až 250 miliard dolarů z fondu, včetně 199 miliard dolarů, které již vláda vyplatila, a dalších 19 miliard se právě vyplácí. Na opatření na podporu bydlení a likvidity chce vláda využít 220 miliard dolarů.

Kongres schválil peníze pro stabilizační fond 3. října na návrh předchozí vlády prezidenta George W. Bushe. Ta považovala rozsáhlou finanční pomoc za nutnou pro překonání nejhorší finanční krize, která zemi postihla za posledních sedm desetiletí. Podle Geithnera Bushova vláda před odchodem z úřadu přislíbila poskytnout 355,4 miliardy dolarů.

Ministerstvo nyní provádí zátěžovou zkoušku, tzv. "stress test", 19 největších amerických bank. Smyslem zkoušky je zjistit, zda každá instituce má adekvátní kapitál na to, aby přežila i ty největší problémy. Část výsledků chce zveřejnit příští měsíc. Pokud se zjistí, že banka má méně kapitálu, získá možnost navýšit ho ze soukromých zdrojů nebo požádat vládu, aby za pomoci peněz z fondu nakoupila její prioritní akcie. Podle Geithnera je většina bank dostatečně kapitalizovaná, napsaly agentury AP a Reuters.