Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Kuksu vinaři vysadili nový vinohrad

  9:44aktualizováno  9:44
O tom, zda se tam za hraběte Šporka, který koncem 17. století založil v Kuksu barokní lázeňský komplex, pěstovalo víno, historické prameny mlčí. Čtvrtek 28. dubna se však do novodobých dějinných análů zapíše cela jistě - v Kuksu oficiálně dokončí výsadbu vinné révy a vinici vysvětí.

Ves na pomezí Polabské nížiny a Podkrkonoší je jedinou obcí v Hradeckém kraji s certifikátem vinařské oblasti a zřejmě i tou poslední, která byla v zemi založena.

Rudolfský totiž stihl pro Kuks získat od Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, který zřizování vinohradů povoluje, certifikát vinařské oblasti ještě před vstupem naší země do Evropské unie. "Unie nemá zájem o vznik dalších vinohradů u nás a nepovolí ani rozšíření vinic," vysvětlil zakladatel vinohradu Stanislav Rudolfský.

Vinohrad vznikl na půlhektarovém pozemku ve stráni na jižní straně Kuksu, nad místem, kde kdysi stál Šporkův zámek. Proto vinice dostala jméno Nad Zámkem. "Na sadbu jsme spotřebovali zhruba tři tisíce sazenic," řekl Rudolfský, který před několika lety otevřel ve sklepení kukského hospitálu galerii vín, jež návštěvníkům nabízí exkurzi do historie i současnosti českého vinařství včetně ochutnávek vinného moku.

Pro kukský vinohrad zvolil burgundské odrůdy vinné révy- Rulandské bílé, šedé a modré. "Tyto odrůdy se hodí do zdejšího podloží, které obsahuje čtyřicet centimetrů spraše," uvedl vinař. Předpokládá, že z vinohradu, který by měl první úrodu přinést asi za čtyři roky, bude stáčet asi pět tisíc lahví vína.

Ještě jeden primát má kukská vinice. Réva zde bude pěstována po starodávném způsobu. „Sazenice porostou takzvaně na hlavu. Tak pěstovali víno naši předkové,“ řekl Rudolfský. Tento způsob je podle něj pro pěstitele namáhavější. "V podstatě je to všechno ruční práce, ale úsilí vinaři víno vrátí neopakovatelnou chutí a kořenitostí, kterou si z půdy natáhne," uvedl.

Hradecký kraj je nyní jednou ze tří vinařských oblastí v Čechách. "Jsme jediným vinohradem v našem kraji. V Čechách mají zaregistrované vinice pouze Středočeský a Ústecký kraj," upřesnil vinař.

Po vzoru vinohradů v Kutné Hoře, kde Rudolfský vybudoval naučnou vinařskou cyklotrasu, chce i kukskou vinici zpřístupnit veřejnosti. V budoucnu by jí návštěvníci procházeli podél třinácti symbolických zastavení křížové cesty.

Lukáš Rudolfský sází na Kuksu vinici. (25. dubna 2005)

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

Najdete na iDNES.cz