Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Kuksu vinaři vysadili nový vinohrad

  9:44aktualizováno  9:44
O tom, zda se tam za hraběte Šporka, který koncem 17. století založil v Kuksu barokní lázeňský komplex, pěstovalo víno, historické prameny mlčí. Čtvrtek 28. dubna se však do novodobých dějinných análů zapíše cela jistě - v Kuksu oficiálně dokončí výsadbu vinné révy a vinici vysvětí.

Ves na pomezí Polabské nížiny a Podkrkonoší je jedinou obcí v Hradeckém kraji s certifikátem vinařské oblasti a zřejmě i tou poslední, která byla v zemi založena.

Rudolfský totiž stihl pro Kuks získat od Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, který zřizování vinohradů povoluje, certifikát vinařské oblasti ještě před vstupem naší země do Evropské unie. "Unie nemá zájem o vznik dalších vinohradů u nás a nepovolí ani rozšíření vinic," vysvětlil zakladatel vinohradu Stanislav Rudolfský.

Vinohrad vznikl na půlhektarovém pozemku ve stráni na jižní straně Kuksu, nad místem, kde kdysi stál Šporkův zámek. Proto vinice dostala jméno Nad Zámkem. "Na sadbu jsme spotřebovali zhruba tři tisíce sazenic," řekl Rudolfský, který před několika lety otevřel ve sklepení kukského hospitálu galerii vín, jež návštěvníkům nabízí exkurzi do historie i současnosti českého vinařství včetně ochutnávek vinného moku.

Pro kukský vinohrad zvolil burgundské odrůdy vinné révy- Rulandské bílé, šedé a modré. "Tyto odrůdy se hodí do zdejšího podloží, které obsahuje čtyřicet centimetrů spraše," uvedl vinař. Předpokládá, že z vinohradu, který by měl první úrodu přinést asi za čtyři roky, bude stáčet asi pět tisíc lahví vína.

Ještě jeden primát má kukská vinice. Réva zde bude pěstována po starodávném způsobu. „Sazenice porostou takzvaně na hlavu. Tak pěstovali víno naši předkové,“ řekl Rudolfský. Tento způsob je podle něj pro pěstitele namáhavější. "V podstatě je to všechno ruční práce, ale úsilí vinaři víno vrátí neopakovatelnou chutí a kořenitostí, kterou si z půdy natáhne," uvedl.

Hradecký kraj je nyní jednou ze tří vinařských oblastí v Čechách. "Jsme jediným vinohradem v našem kraji. V Čechách mají zaregistrované vinice pouze Středočeský a Ústecký kraj," upřesnil vinař.

Po vzoru vinohradů v Kutné Hoře, kde Rudolfský vybudoval naučnou vinařskou cyklotrasu, chce i kukskou vinici zpřístupnit veřejnosti. V budoucnu by jí návštěvníci procházeli podél třinácti symbolických zastavení křížové cesty.

Lukáš Rudolfský sází na Kuksu vinici. (25. dubna 2005)

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...Najdete na iDNES.cz