Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Květnové ceny rostly letos zatím nejpomaleji. Pomohlo zlevnění jídla

  • 11
Cenová hladina v květnu stoupla méně, než drtivá většina ekonomů odhadovala. Inflace ve srovnání s loňským květnem povyskočila jen o 0,1 procenta. Trh čekal růst v průměru o 0,4 procenta. Skutečnost ukázala nejnižší číslo v letošním roce. To může mít vliv na zpomalení růstu platů a zároveň také hrozí oddálení ukončení měnových intervencí ČNB.

„Ceny byly dolů taženy zlevněním plynu, potravin a alkoholu. Zdražovalo se především u čerpacích stanic,“ upřesnil hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

K dalšímu vývoji je však optimistický, čeká, že se narovná cenový růst na úroveň, kterou považuje ČNB za ideální.

Pokud nepřijde zdražování, firmy začnou růst mezd krotit, říká ekonom

„Vzhledem k tomu, že se ekonomice daří, růst mezd zrychluje a pokračuje růst cen ropy, by se inflace měla začít v červenci zvyšovat a začátkem příštího roku by mohla dosáhnout na tempo 2,0 procenta,“ dodal.

V dubnu ceny meziročně rostly o 0,6 procenta, uvedl Český statistický úřad. Podle úřadu bylo zpomalení růstu spotřebitelských cen dáno hlavně menším meziročním zdražením u lihovin a piva než v dubnu a také meziročním zlevněním zemního plynu.

Meziměsíčně spotřebitelské ceny v květnu klesly o 0,2 procenta po růstu o 0,6 procenta v dubnu.

Blízko nule se během posledních dvou let inflace přiblížila počtvrté. „Riziko nezdravé deflace tentokrát nehrozí. Za dezinflací je doznívání nízkých cen komodit ve světě,“ uklidňuje analytik společnosti Deloitte David Marek.

Vždy nejlevnější potraviny

Na portálu AkčníCeny.cz pro vás každý den vybíráme ty nejlepší nabídky potravin a drogerie. Čtěte před nákupem akční letáky.

Inflaci podle něj tentokrát významně ovlivnil pokles cen zemního plynu o 6,4 procenta. To však nebude mít dlouhého trvání. „Na komoditních trzích se již situace změnila, ceny plynu sice dále klesají, ceny ropy, uhlí a dalších komodit však již začaly stoupat,“ říká Marek.

,